امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121816
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه تحلیلی در گزارشی با اشاره به احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا،

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه تحلیلی در گزارشی با اشاره به احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) نوشت که طولانی‌ شدن مذاکرات به نفع غرب و به ضرر ایران است.

پایگاه «کوارتز» در تحلیل خود اینگونه نوشت که ایران باید تا مهلت 24 نوامبر و یا هرچه سریعتر بعد از آن تاریخ به توافق جامع هسته‌ای برسد زیرا علیرغم آنکه با خوشحالی می‌گوید عدم حصول توافق به هیچ عنوان آسیبی به این کشور وارد نمی‌کند، اما با طولانی شدن مذاکرات اهرم غرب تقویت می‌شود.

کوارتز در ادامه می‌افزاید که غرب باید هم با صدای بلند از تمدید مذاکرات سخن بگوید و هم اینکه برای تمدید مذاکرات آماده باشد و دلیل آن این است که در حقیقت دو طرف خواستار رسیدن به توافق هستند و آنچه که دو طرف را از هم جدا می‌کند، مفاد توافقنامه است.

این پایگاه اینترنتی سپس ابراز داشت که ایران به منظور تامین بودجه مورد نیاز خود می‌بایست هر بشکه از نفت خود را 100 دلار به فروش برساند. برای مدت تقریباً چهار سال، نفت به راحتی به قیمت هر بشکه 100 دلار به فروش رسید. علیرغم دو دهه تحریم، این مسئله به ایران کمک کرد و از آن حمایت کرد.

این گزارش سپس ادامه می‌دهد، اما حدود 6 هفته پیش، قیمت نفت به زیر این آستانه سقوط کرد، از 10 اکتبر، قیمت نفت به زیر هر بشکه 90 دلار رسید و این بدان مفهوم است که در هر یک میلیون بشکه نفت صادراتی در روز، ایران با کسری 10 میلیون دلاری در روز مواجه است به این شکل که از زمان سقوط قیمت نفت، ایران 300 میلیون دلار در فروش نفت دچار کسری شده است.

طبق این گزارش، هنوز احساس درد کاهش قیمت نفت در ایران شروع نشده است و ادامه مذاکرات می‌تواند اهرمی برای غرب در مذاکرات به حساب آید.

کوارتز در پایان نتیجه‌گیری کرد که آگاهی به  این مسائل در بازی نهایی غرب در مذاکرات حائز اهمیت است تا در مذاکرات پیروز شود و باید پیشنهاد دهد که از تعداد سانتریفیوژها ناراضی است و آمادگی دارد تا مذاکرات تمدید شود. اگر مذاکرات همچنان به مدت 70 روز ادامه پیدا کند، خسارات وارده به بودجه ایران بالغ بر یک میلیارد دلار می‌شود که مبلغ چشمگیری است و بنابراین برای ایران بهترین چیز آن است که هم‌اکنون با گروه 1+5، توافق کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها