امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121844
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو امروز در مقاله‌ای نوشت:  نیروهای دفاعی ژاپن تقریبا بطور ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو امروز در مقاله‌ای نوشت:  نیروهای دفاعی ژاپن تقریبا بطور همزمان مانورهای نظامی را با آمریکا و روسیه آغاز کرده‌اند. تمرینات نظامی روسیه و ژاپن در آب‌های ساحلی اقیانوس آرام انجام می‌شود و مانور نظامی مشترک ژاپن و آمریکا نیز در جزیره هوکایدو آغاز شده است.

به عقیده کاشناسان، این مسئله نشان می‌دهد که «شیزو آبه» نخست وزیر ژاپن از تیرگی روابط روسیه و آمریکا استفاده کرده و سعی دارد روابط حسنه کاری خود را هم با روسیه که تامین کننده بخشی از انرژی این کشور است، حفظ کند و هم با آمریکا که اصلی ترین متحد اقتصادی این کشور بشمار می‌رود.

به نوشته این روزنامه، امروز، دوشنبه (27 اکتبر، 5 آبان ) در جزیره هوکایدوی ژاپن نیروهای دفاعی این کشور مانور مشترک 12 روزه‌ای را به همراه نظامیان آمریکایی آغاز کرده‌اند که نام «عملیات سپر شرقی» نام گرفته است. این نخستین مانور نظامی ژاپن و آمریکا در این جزیره طی 4 سال اخیر است. از طرف ژاپن در این مانور حدود 2 هزار نیروی نظامی و طرف آمریکایی هم زره پوش‌های نوع «استرایکر» (Stryker) را در این مانور بکار گرفته و برای تامین امنیت هوایی نیز از بالگردهای آپاچی (Apache) استفاده می‌کند.

دقیقا یک روز قبل، یعنی روز یکشنبه مانور کشتی‌های ناوگان اقیانوس آرام روسیه و ناو هواپیمابر بزرگ نیروی دریایی ژاپن در فاصله 800 کیلوتری از ولادی واستوک در شرق روسیه، تمرینات نظامی مشترکی را آغاز کردند که هدف از آن مقابله مشترک با حمله دزدان دریایی و عملیات جستجو و نجات کشتی‌ها است. این نخستین مانور نظامی مشترک دریایی روسیه و ژاپن بعد از بحران  بوجود آمده در اوکراین است.

کارشناسان بر این عقیده هستند که نخست وزیر ژاپن با برگزاری مانور نظامی با آمریکا و روسیه تلاش دارد تا به مقامات هر دو کشور نشان دهد که برغم تیرگی روابط آنها با یکدیگر و پیوستن توکیو به تحریم‌ها علیه روسیه، وی حاضر به همکاری هم با مسکو و هم واشنگتن است.

کامرسانت می‌افزاید: گاز ارسالی روسیه به ژاپن بیش از  10 درصد نیاز این کشور را تامین می‌کند و آمریکا هم شریک مرسوم ژاپن در عرصه  اقتصادی و نظامی است.

علاوه بر این، برگزاری مانور با آمریکا، در حقیت ارسال علامت خاص مقامات توکیو به چین است که اخیرا حضور نظامی خود در ابهای ساحلی اقیانوس آرام را افزایش داده و بیش از پیش در صدد قدرت نمایی به همسایگان خویش، از جمله فیلیپین، ویتنام و البته ژاپن است که به تازگی اختلاف ارضی بین دو کشور نیز تشدید شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها