امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121845
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هفته گذشته اخباری دال بر حمله یک فرد مسلح به پارلمان کانادا منتشر شد. این فرد که با ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هفته گذشته اخباری دال بر حمله یک فرد مسلح به پارلمان کانادا منتشر شد. این فرد که با استناد به گفته‌های رسانه‌های غربی « مایکل زهاف بیبیو» نام دارد، پس از شلیک به یکی از نگهبانان تلاش کرد تا وارد پارلمان شود اما به دست یکی از ماموران امنیتی کشته شد. گفته می‌شود که این فرد 32 به تازگی به اسلام روی آورده بود. در همان شب «استفان هارپر» نخست‌وزیر کانادا در سخنانی این واقعه را تروریستی خوانده و آن را با حادثه کشته شدن دو سرباز کانادایی به دست یک جوان تازه مسلمان در یک سانحه رانندگی ارتباط داد. هارپر این وقایع را الهام گرفته از اقدامات گروه تروریستی داعش معرفی کرد.

با دقت در این سخنان روشن می‌گردد که هارپر به طور ضمنی حوادث اخیر را با سیاست خارجی کانادا و مشارکت کانادا در ائتلاف بین‌المللی ضدداعش مرتبط می‌داند. به عبارتی هارپر نوعی رابطه علت و معلولی میان این دو برقرار می‌کند.

نیویورکر در گزارشی ضمن پرداختن به این موضوع، ارتباط این حملات با مداخله کانادا در امور خاورمیانه را پذیرفته است، با این حال به این نکته مهم توجه کرده است که نمی‌توان این حوادث را در چارچوب علت و معلولی ساده‌ای که هارپر بدان استناد کرده خلاصه کرد. اگر مداخله سیاسی و نظامی کانادا در خاورمیانه تنها دلیل حوادثی از این دست باشد، چرا سوانح تروریستی بیشتری به وقوع نمی‌پیوندد؟ چرا از جمعیت یک میلیونی مسلمانان کانادا تنها عده اندکی دست به اقدامات تروریستی می‌زنند؟

نیویورکر در گزارش خود اظهار کرده است که برای درک درست مختصات حملات تروریستی که توسط افراد مختلف در اقساء نقاط غرب انجام می‌شود، بهتر از از تحلیل شتابان و تفسیر آن در چارچوب دشمنی غرب و جهان اسلام اجتناب کرده و نگاهی به سابقه افراد مذکور داشته باشیم. به طور مثال توجه به سوابق و زندگی‌نامه زهاف بیبیو می‌تواند در همین راستا کمک شایان توجهی باشد. گزارش‌های مختلف نشان داده است که وی از نوعی بیماری روانی رنج می‌برده و ضمن سوء مصرف مواد مخدر در چند هفته اخیر، در پناهگاه بی سرپناهان ساکن بوده است. اظهارات دوست زهاف نیز صحت ادعای بیماری روانی وی را تایید می‌کند.

این روزنامه آمریکایی به نقل از دکتر« توماس هگ‌هامر» مدیر تحقیقات تروریسم در موسسه تحقیقات دفاعی نورویگیان در تحلیل این حادثه اظهار کرده است که صرف گرویدن به اسلام نمی‌تواند دلیلی برای ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز باشد، بلکه تلفیق آموزه‌های افراط گرایانه با بیماری‌های روانی همچون آنومی، از خود بیگانگی و سایر بیماری‌ها می‌تواند خطرناک باشد. بعبارتی در جهانی که برخورد تمدن‌ها در آن فراگیر است این احتمال وجود دارد که افراط گرایی با پیشنهاد به افرادی که از مشکلات شخصیتی جدی رنج می‌برند، آنها را به سوی خود جذب کند. فردی که به هر نحو نسبت به نظم اجتماعی موجود بیگانه شده است، پیوستن به یک حرکت اجتماعی که وعده تحول در این نظم را می‌دهد را، ولو به عنوان یک قاتل، جذاب می‌بیند.

نیویورکر همچنین به نقل از «هیدر هورلبرت» عضو اندیشکده نیو آمریکا استخدام نیروهای جدید از سوی افراط گرایان از میان افرادی که به لحاظ ذهنی و شخصیتی آسیب‌پذیر هستند و با استفاده از فضای مجازی را قابل توجه خوانده است. بدین ترتیب پاسخ مناسب به این اقدامات بیش از آنکه مربوط به وضعیت امنیتی شود، با موضوعات سلامت روانی ارتباط پیدا می‌کند.  برخی از اقدامات مثل نظارت بر عملکرد دانشجویان، نظارت بر فعالیت افراد در فضای مجازی و زیر نظر داشتن مساجد نه تنها نمی‌تواند مفید باشد بلکه نتایج منفی به بار خواهد آورد.

بدین ترتیب اگر چه تحلیل هر واقعه تروریستی در قالبی جهانی و به عنوان بخشی از چارچوب اشاعه خشونت در سطح گسترده قابل درک است، ‌اما نباید در دام تفاسیر ساده و یک بعدی افتاده و همه چیز را در قالب دشمنی غرب و اسلام خلاصه کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار