امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۹:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121848
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، پارلمان منطقه کردستان عراق پنجشنبه گذشته با طرح اعزام پیشمرگ‌ها به شهر کوبانی سوریه ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، پارلمان منطقه کردستان عراق پنجشنبه گذشته با طرح اعزام پیشمرگ‌ها به شهر کوبانی سوریه برای کمک به کردهای این شهر در مقابل داعش موافقت کرد، به این ترتیب این اولین اقدام نظامی منطقه کردستان عراق در خاک سوریه محسوب می‌شود.

پس از رای پارلمان، دولت منطقه‌ای کردستان عراق اعلام کرد که تصمیم دارد 200 نیروی پیشمرگ را به همراه سلاح‌های سنگین به منطقه کوبانی واقع در شمال سوریه اعزام کند.

در پی انتشار این خبر، بحث و جدال در محافل سیاسی عراق درباره اجازه داشتن یا نداشتن کردستان عراق برای تصویب اعزام نیرو به سوریه بدون موافقت دولت مرکزی بغداد بالا گرفت.

«محمد ناجی»، نماینده ائتلاف ملی عراق در مجلس این کشور در این باره به خبرنگار فارس در بغداد گفت: منطقه کردستان عراق، بغداد را در جریان اعزام نیروهای پیشمرگ به منطقه کوبانی سوریه قرار نداده است.

وی افزود: در اوضاع کنونی اولویت جنگ در داخل استان های ناآرام عراق و نه خارج از مرزهای این کشور است.

ناجی در اظهاراتی به خبرنگار فارس گفت:پارلمان کردستان عراق در مقام دولت نیست که با اعزام نیروهای نظامی به کوبانی موافقت کند و با توجه به اینکه کردستان عراق بخشی از دولت مرکزی محسوب می شود باید این قضیه به آنها ارجاع داده شود و تبعات اعزام نیروهایی به خارج از مرزهای عراق هم به دولت مرکزی باز می‌گردد.

نماینده ائتلاف ملی در مجلس عراق گفت: تا جایی که من می‌دانم منطقه کردستان عراق به هیچ شکلی در قضیه اعزام نیرو به کوبانی دولت مرکزی را در جریان نگذاشته است.

ناجی در ادامه پرسید: آیا اوضاع منطقه کردستان عراق ایمن است که اکنون نیروهایی به خارج از مرزها اعزام کند و اگر اوضاع کردستان عراق ایمن است آیا دیگر استان‌های عراق ایمن است که به فکر اعزام نیرو به خارج از مرزها افتاده‌اند.

محمد ناجی گفت: از لحاظ نظامی و منطقی اولویت این است که این نیروها برای مبارزه با داعش در استان‌های ناآرام عراق همچون الانبار و صلاح الدین اعزام شوند زیرا اولویت با اعزام نیروهای کرد به داخل مرزهای عراق برای دفع خطر است.

نماینده مجلس عراق با اشاره به اینکه هر گونه آسیب و زیانی برای عراق متوجه همه کشور است گفت: منطقه کردستان عراق یا مرکز یا استان‌های جنوبی کشور هیچ کدام از زیانی که به عراق برسد ایمن نخواهند بود بنابراین ما بر ضرورت هماهنگی منطقه کردستان عراق با دولت مرکزی بعداد تاکید می‌کنیم.

وی تاکید کرد: اعزام نیروهای کرد به کوبانی سوریه به سود منافع ملی عراق نیست.

این در حالی است که دولت منطقه‌ای کردستان عراق گفت که دولت مرکزی از اعزام نیروهای پیشمرگ به کوبانی سوریه مطلع است.

«سفین دزئی»، سخنگوی دولت کردستان عراق در اظهاراتی خبری گفت: دولت مرکزی بغداد از اعزام نیرو به کوبانی مطلع است و تاکنون هیچ واکنش منفی یا مثبتی به این قضیه نداشته است و تنها مساله گشایش مرزها خواسته همه حامیان آزادی است و این تکلیفی ملی برای رفع خطر محسوب می‌شود.

دزئی گفت: گروه تروریستی داعش خطری بزرگ برای جهان آزاد و مغایر با ارزش‌های انسانی، دموکراسی و آزادی هست و این سازمان دیگر صرفا خطری برای سوریه و عراق نیست و بلکه دیگر کشورها همچون آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا و ترکیه را هم تهدید می‎‌کند. 

سخنگوی دولت کردستان عراق درباره روابط این منطقه با ترکیه گفت:رابطه ما در دولت کردستان عراق با ترکیه همچون گذشته است و ترکیه را همسایه بسیاری مهمی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی برمی شمریم و برای تقویت و گسترش این روابط به همکاریمان ادامه می‌دهیم.

سخنگوی کردستان عراق با اشاره به اینکه در امور نظامی با ترکیه هماهنگ هستند گفت: آنکارا اجازه عبور نیروهای پیشمرگه برای ورود به کوبانی را داده و این دستاورده بزرگ و گام روبه جلو مهمی محسوب می شود.

انتهای پیام/ز

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها