امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121850
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 73
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رابرت اینهورن» عضو سابق تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای در تازه‌ترین ارزیابی خود از روند

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رابرت اینهورن» عضو سابق تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای در تازه‌ترین ارزیابی خود از روند گفت‌وگوها، شانس رسیدن به توافق جامع تا روز سوم آذر (24 نوامبر) را نزدیک به صفر دانست.
به نوشته پایگاه المانیتور، آقای اینهورن این اظهارات را هفته گذشته در نشستی به میزبانی انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا مطرح کرده و گفته است: «در بحث رسیدن به توافق جامع تا 24 نوامبر، نظر من این است که احتمال آن بسیار نزدیک به صفر است.»
با این حال، به گفته وی یکی از گزینه‌های محتمل، این است که بر سر «مجموعه‌ای» از موضوعات کلیدی، نظیر ظرفیت غنی‌سازی، اصلاحات در نیروگاه اراک و برخی دیگر از مسائل، توافقاتی حاصل شود، تا به این وسیله بتوان تمدید مذاکرات برای چند ماه دیگر جهت نهایی کردن جزئیات فنی باقی‌مانده، را توجیه کرد.
اینهورن در این مورد گفت اگر طرفین «در مورد مجموعه‌ای از این موضوعات به توافق برسند، آنوقت دلیل خوبی برای تمدید مذاکرات برای چند ماه دیگر وجود دارد. مشخص نیست که این وضع رخ می‌دهد یا نه.»
با این وجود، کارشناسان دیگری هم هستند که می‌گوید مقامات ایالات متحده عنوان کرده‌اند که معتقدند واقعا هنوز این شانس وجود دارد که همه‌چیز تا روز 24 نوامبر به سرانجام برسد.
یکی از این کارشناسان که خواسته نامش فاش نشود، به المانیتور گفته است: «آن‌ها قطعا در مرحله تازه‌ای هستند. مرحله تازه آماده‌سازی بستر برای توافق است.»
وی سپس با مطرح کردن این سوال که آیا آن‌ها می‌توانند تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده به «توافقی با ضمائم فنی» دست یابند یا نه، و پاسخ داده است: «بله، می‌توانند.»
تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای دو هفته قبل در حالی در شهر وین اتریش پایان یافت که طرفین همچنان بر مواضع خود پافشاری کرده‌اند و گفته می‌شود اختلافات اصلی همچنان پابرجاست. همین امر گمانه‌زنی‌هایی را در رابطه با احتمال تمدید مذاکرات مطرح کرده است.
ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل روز سوم آذر سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به توافق موقتی دست یافتند که در آن بر لزوم تعیین میزان غنی‌سازی ایران بر اساس نیازهای عملی این کشور تاکید شده است. با این وجود کشورهای غربی از جمله آمریکا، مفهوم ابداعی «زمان گریز» را مطرح کرده‌اند و بر اساس آن می‌گویند فاصله فرضی ایران با بمب باید بیش از یک سال باشد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها