امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121851
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک دیپلمات غربی نزدیک به روند مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک دیپلمات غربی نزدیک به روند مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان می‌گوید بسیار بعید است که طرفین تا ضرب‌الاجل سوم آذر (24 نوامبر) به توافق جامع دست یابند.

این دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفته است: «چهار و نیم هفته برای توافق بر سر یک پیمان جامع زمان داریم. امیدواریم که این اتفاق بیفتد، اما شانس تحقق این امر بسیار اندک است.»

وی با تکرار این ادعا که «توپ در زمین ایران است»، عنوان کرده است که برای رسیدن به توافق جامع، ایران باید «اقدامات قابل‌توجهی» انجام دهد.

پیش از این «وندی شرمن» نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز با بیان اینکه اکنون زمان رسیدن به توافق است، گفته بود تهران باید از مواضع خود عقب‌نشینی کند، در غیر این صورت ایران مسئول شکست مذاکرات هسته‌ای خواهد بود.

«رابرت اینهورن» عوض سابق تیم آمریکا نیز در تازه‌ترین موضع‌گیری خود عنوان کرده است که شانس رسیدن به توافق جامع در مهلت فعلی «نزدیک به صفر» است.

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای دو هفته قبل در حالی در شهر وین اتریش پایان یافت که طرفین همچنان بر مواضع خود پافشاری کرده‌اند و گفته می‌شود اختلافات اصلی همچنان پابرجاست. همین امر گمانه‌زنی‌هایی را در رابطه با احتمال تمدید مذاکرات مطرح کرده است.

ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل روز سوم آذر سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به توافق موقتی دست یافتند که در آن بر لزوم تعیین میزان غنی‌سازی ایران بر اساس نیازهای عملی این کشور تاکید شده است. با این وجود کشورهای غربی از جمله آمریکا، مفهوم ابداعی «زمان گریز» را مطرح کرده‌اند و بر اساس آن می‌گویند فاصله فرضی ایران با بمب باید بیش از یک سال باشد.

دیپلمات غربی مورد استناد خبرگزاری فرانسه هم می‌گوید با وجود مذاکرات متعدد و برخی پیشرفت‌های صورت گرفته، اختلاف میان طرفین همچنان زیاد است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار