امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121897
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۳
تعداد بازدید: 195
اپیزود اول : مسلم یار شیدای امام زمانش   هنگام خروج امام حسین(ع) از مدینه  به سوی مکه، مسلم بن عقیل یکی از همراهان او بود. ...

اپیزود اول : مسلم یار شیدای امام زمانش

 

هنگام خروج امام حسین(ع) از مدینه  به سوی مکه، مسلم بن عقیل یکی از همراهان او بود. پس از اینکه نامه‌های بسیار کوفیان به امام رسید، وی مسلم را به کوفه فرستاد تا اوضاع و شرایط آنجا را بررسی نماید و اگر یکرنگی کوفیان را در دعوتشان مشاهده نمود به امام خبر دهد که به سوی کوفه حرکت نماید

مسلم چون به کوفه رسید در خانه‌ای که به عنوان خانه مختار بن ابی عبیده  شناخته می‌شد، ساکن شد. شیعیان بدین خانه رفت و آمد می‌کردند و مسلم نامه امام حسین(ع) را برای آنها می‌خواند. البته مسعودی گفته است که مسلم هنگام ورود به کوفه به خانه مردی به نام عَوسَجه، وارد شد و ابن جوزی می‌گوید بر کسی به نام «ابن عَوسَجه» وارد شد.

ابن عساکر (د. ۵۷۱) می‌نویسد: در کوفه ۱۲۰۰۰ نفر به دست مسلم بن عقیل با امام حسین(ع) بیعت کردند برخی تعداد بیعت کنندگان را ۱۸۰۰۰ نفر و برخی بیش از ۳۰۰۰۰ نفر نیز نوشته‌اند. با استقبال کوفیان بیعت کننده با مسلم، جاسوسان یزید، نامه‌ای بدو نوشتند و به او گزارش دادند که اگر کوفه را می‌خواهی، شتاب کن که حاکم فعلی کوفه، نعمان بن بشیر، ضعیف است یا خود را به ضعیفی زده است. با رسیدن این گزارش به یزید، عبیدالله بن زیاد را که آن هنگام حاکم بصره بود، به حکومت کوفه نیز منصوب کرد.

با آمدن عبیدالله بن زیاد به کوفه، مسلم بن عقیل، از خانه مختار خارج شده و به خانه هانی بن عروه از بزرگان کوفه رفت. هرچند ارتباط مسلم با شیعیان مخفیانه بود، اما عبیدالله بن زیاد با گماردن جاسوس، از مخفیگاه مسلم، آگاه شد و هانی بن عروة را به قصر فراخواند و از او خواست که مسلم را به وی تحویل دهد. چون هانی زیر بار چنین کاری نرفت بازداشت شد.

این کار سبب شد که قبیله مذحج در اطراف قصر حکومتی جمع شوند ولی عبیدالله به وسلیه شریح قاضی آنها را فریب داد و جمعیتشان را متفرق ساخت. چون خبر به مسلم رسید وی جمعیتی حدود ۴۰۰۰ نفر را فراهم کرد و قصر را محاصره کرد. در اینجا عبیدالله از بعضی از بزرگان کوفه که کنارش بودند خواست که به میان جمعیت روند و با سخنانی مثل ترساندن آنان از لشکر شام و غیره آنها را پراکنده سازند.

این حیله کارگر شد و جمعیت از اطراف مسلم پراکنده شدند و چون شب شد مسلم تنها ماند چندانکه حتی خانه‌ای برای خفتن نداشت. سرانجام از زنی، به نام طوعه، که کنار در خانه‌اش ایستاده بود تقاضای آب کرد و پس از اینکه زن او را شناخت از او خواست که شب را در خانه‌اش سر کند. اما پسر زن چون از وجود مسلم در خانه آگاه شد، صبح روز بعد، خبر را به عبدالرحمن بن محمد بن اشعث رساند و چون عبدالرحمن به پدرش گفت، ابن زیاد گروهی ۷۰ نفره را به محمد بن اشعث داد که مسلم را دستگیر و به قصر بیاورند.

پس از درگیری‌ای که میان مسلم و نیروهای حکومتی پیش آمد، محمد بن اشعث به مسلم گفت اگر تسلیم شود در امان است. بدین طریق مسلم، تسلیم شد و به قصر آورده شد ولی ابن زیاد، امان پسر اشعث را بیجا خواند و پس از مشاجراتی که میان وی و مسلم گذشت، دستور داد وی را به بالای قصر ببرند و سرش را از بدن جدا نمایند.

پس از شهادت مسلم، ابن زیاد دستور قتل هانی بن عروه را نیز صادر کرد و سپس سرهای این دو را به شام نزد یزید بن معاویه فرستاد.

 

اپیزود دوم : شباهت مسلم و نفس زکیه

همه ما بارها و بارها داستان شهادت مظلومانه مسلم بن عقیل را قبل از وقوع حادثه کربلا شنیده ایم . با همه کمی و کاستیها و آب و تابها ، اصل داستان یکی است و آن اینکه مسلم یکی از سفیران امام حسین (ع) بود که از برای بیعت گرفتن از مردمی که داعیه « العجل العجل ....» داشتند ، فرستاد تا اتمام حجت کند که من به اذن پروردگارم و احساس وظیفه الهی دعوت شما را لبیک می گویم.....

اما در میانه راه مردم سست ایمان و نا آشنا به امام زمان کوفه ، بد عهدی کردند و از آنجا که خود را آماده نکرده بودند تا با فتنه ها و دسیسه های شیطان در این راه مبارزه کنند ، شکست سختی از نفس خود خورده و مغلوب حیله های ابن زیاد شده و عهد خود را با امام زمانشان یا به واسطه زر و سیم ، و یا به واسطه ترس و وحشت رها کردند و سفیر امام حسین (ع) را به دست جلادان یزید ملعون سپردند.

شاید به توان تا حدودی مسلم آن زمان را به نفس زکیه ای که در زمان ظهور و قیام امام مهدی (عج) در کنار کعبه به دست فاجران و فاسقان زمانه به قتل می رسد ، شبیه دانست  از آن نظر که در آنجا هم مردمان بددل به دعوت آسمانی امام خود لبیک نمی گویند و سفیر امام زمانشان را شهید می کنند اما تفاوت اساسی در این است که شهادت مسلم و حوادث کربلا شروع یک جریان عظیم در تاریخ بود که تا به حال ادامه دارد و نقطه اوجش شهادت سفیر امام مهدی (ع) خواهد بود که ان شاء الله بطور یقین نوید پایان جریان کفر آمیز و تفکر شیطانی است.

مراقب باشیم که امام زمان خود را بشناسیم تا ابن زیادهای زمانه با سوء استفاده از غفلتهایمان خود را به جای او جا نزنند و عده ای حسین حسین کننان به دنبالشان به جهنم تاریخ سقوط کنند .

 

 نویسنده: منتظر بی نام و نشان

پیروان موعود 

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها