امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۴:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121907
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 18
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است

 

***

 

گزارش متناقض یونسی درباره بلوای اسیدپاشی

فارس گزارش داد که علی یونسی، دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی به تازگی (5 مهر 93) درباره بلوای اسیدپاشی‌های اصفهان با بیان اینکه اسیدپاشی‌های اخیر و عامل آن را از مزدوران سرویس‌های خارجی بوده‌اند، گفته است: مسئله اسیدپاشی نباید تبدیل به یک مسئله جناحی و سیاسی شود چراکه این مسئله یک کار ضدّ ملی است.

وی همچنین تصریح می‌کند: متأسفانه جریان‌های سیاسی تلاش دارند در این مسئله به نوعی همدیگر را متهم کنند، به صلاح هیچ جریان سیاسی نیست که این نوع اعمال به فرهنگ و مردم ایران نسبت داده شود. هر چه هست به زیان امنیت ملی است و باید با آن مقابله شود.

 

*آقای یونسی در جمع خبرنگاران در رفتاری درست،‌ در هیچ فرازی از صحبت‌های خود نیز به مسئله امر به معروف و نهی از منکر اشاره‌ای نکرده است.

وی در این مصاحبه 2 مرتبه نیز به عبارت «اسیدپاشی» اشاره می‌کند.

اما این در حالی است که همین مقام دولتی که از قضا سوابق حضور در وزارت اطلاعات را هم دارد و منطقاً باید دارای بینش‌های امنیت‌محور باشد، روز سوم مهرماه (دو روز قبل از مصاحبه اشاره شده در بالا) با خبرگزاری دولتی ایرنا درباره بلوای اسیدپاشی به گفت‌وگو نشسته که محتوای آن مصاحبه بر خلاف صحبت‌های اخیر وی، امر به معروف و نهی از منکر بوده است!

وی در آن مصاحبه هم تقریباً به اندازه مصاحبه منتشره خود در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; صحبت کرده بود با این تفاوت که در آن 5 بار عبارت «امر به معروف و نهی از منکر»، 3 بار کلمه «خودسر» و صفر مرتبه! عبارت اسیدپاشی را مورد بیان قرار می‌دهد.

یونسی در بخشی از صحبت‌های خود به ایرنا گفته بود: (امر به معروف و نهی از منکر) را باید قانونی انجام داد، متاسفانه افراد خودسر به نام امر به معروف و نهی از منکر اعمالی برخلاف اسلام و قانون انجام داده‌اند!

تأکید می‌کنیم که رصد و آنالیز حرف‌های آقای یونسی از سر مچ‌گیری انجام نشده است اما پر واضح آنکه در ماجرای بلوا یا به عبارت بهتر «فتنه» اسیدپاشی، عده‌ای از صاحب‌منصبان و قلم‌بدستان (دانسته و گاهی نادانسته) تلاش کردند تا این مسئله را مستمکی برای ضربه زدن به فریضه واجب و البته حیات‌بخش امر به معروف و نهی از منکر قرار دهند و همچنین با سوء استفاده از آن به تلاش‌های جاری مجلس نهم در تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر و همچنین برخی تشکّل‌های حزب‌اللهی کشور بعنوان مروجّین این واجب الهی، ضربه وارد کنند.

 

***

 

مطیع امر رهبریم... به جز از امشب و فردا شب و شب‌های دِگر!

حسین مرعشی به تازگی در یکی از مصاحبه‌های خود به ایسنا گفته است: «در چارچوب قانون اساسی و در جهت فرمایشات رهبری و زیر چتر اصلاحات، در انتخابات حضور پیدا خواهیم کرد.»

 

*تأکید آقای مرعشی بر تأسی اصلاح‌طلبان از فرمایشات رهبری در حالی است که عمده‌ای از اصلاح‌طلبان مبرّز از حدود یکسال و نیم قبل! فعالیت‌های انتخاباتی زودهنگام خود را برای حضور در مجلس دهم آغاز کردند.

فعالیت زودهنگامی که از اعلام کاندیداتوری شخص به شخص گرفته تا تعیین نحوه چینش هیئت رئیسه مجلس دهم و همچنین تشکیک در نتایج انتخابات آن (خانم بروجردی در این زمینه مطلبی نوشته و گفته‌اند اگر دولت به وظیفه‌اش درست عمل کند! ترکیب مجلس غیر از امروز می‌شود) و ایضاً تأکید بر پیروزی اصلاح‌طلبان در این انتخابات را شامل می‌شود.

فعالیت‌های پرطمطراق و سفرهای استانی آقای عارف برای حضور در انتخابات مجلس دهم نیز زبانزد خاص و عام است و نیازی به یادآوری ندارد.

این در حالی است که مقام معظم رهبری بارها و بارها «فعالیت زودهنگام انتخاباتی» را مذمت فرموده‌اند.

برای مثال معظم‌له در یکی از بیانات خود در این رابطه می‌فرمایند: «این فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن‌ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به یکدیگر، و برخی بدگویی‌ها می‌شود و این، به ضرر مصالح کشور است»

رهبر انقلاب همچنین در یکی از سفرهای استانی خود نیز در این رابطه فرموده‌اند:«انتخابات نزدیک نیست ولی برخی از همین حالا وارد این عرصه می‌شوند که اصلا این مسئله را تایید نمی‌کنم زیرا هر چیز باید در جای خود و وقت خود انجام شود»

بیانات رهبری البته در حالی است که عقلایی هم در جبهه اصلاحات همچون حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری هستند که اخیراً طی سخنانی در یک مراسم، کنشگران سیاسی را از فعالیت زودهنگام انتخاباتی بر حذر داشتند.

متأسفانه باید گفت که جبهه اصلاحات در مواردی، از تناقضات آشکار برخوردار است که البته نوعاً به هیچ وجه راه درست و اصولی را برای رفع یا توجیه آنها انتخاب نمی‌کند.

 

***

 

«ایران و آمریکا از مواضع سفت و سخت خود کوتاه بیایند»

آغاز توصیه‌های داخلی برای کوتاه آمدن از خطوط قرمز در مذاکرات هسته‌ای!

علی خرّم، از مقامات دیپلماتیک سابق که هم‌اکنون از وی با عنوان مشاور وزیر امور خارجه دولت یازدهم یاد می‌شود در بخشی از یک تحلیل که نشریه اصلاح‌طلب صدا آنرا منتشر کرده است، با اشاره به فرایند مذاکرات ایران و 1+5، از مفهومی به نام «کمی تدبیر و البته پایین آمدن از مواضع سفت و سخت از سوی طرفین» نام برده است.

 

*مشخصاَ قابل دریافت است که آقای خرم، بحث عدول جمهوری اسلامی ایران را از برخی خطوط قرمز مذاکرات درخواست کرده است.

صحبت اشاره شده در حالی است که نه خطوط قرمز هسته‌ای و مذاکراتی کشور بر اساس افراط و بی‌تدبیری بنیان گذاشته شده‌اند که هم‌اکنون نیاز به عدول از آنها باشد و نه از مواضع آقای ظریف و رئیس جمهور روحانی این تصوّر وجود دارد که با اتخاذ مواضع سفت و سخت، قصد به نتیجه نرسیدن مذاکرات را دارند!

آقای خرّم پیش از این نیز در یادداشتی تحلیلی در یکی از رسانه‌ها، از «تفکرات بانفوذی»! نام برده بود که نمی‌گذارند دامنه‌ی دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای وسیع شود.

برخی افراد خاص نیز در صحبت‌های خود از مفهومی به نام «مانع» در مسیر مذاکرات هسته‌ای نام برده‌اند...

 

***

 

پس از خاتمی و مرعشی و روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب، سومین نفر هم اضافه شد

قنبری: باید بکوشیم که به ما با دیده تردید نگاه نکنند

داریوش قنبری، از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، به تازگی در یادداشتی در روزنامه آرمان با تیتر «پیش به سوی پیروزی»! بصورتی بطئی اما قابل دید، سخنرانی اخیر و البته مهم آقای خاتمی مبنی بر اینکه «اصلاحات باید رویکردش رو به مردم باشد و  کمک کند بدبینی‌های نظام نسبت به این جریان حذف شود» را مورد اشاره قرار داده و می‌گوید:

«ما می‌بینیم که چند روز پیش سیدمحمد خاتمی به عنوان محور و رهبر جریان اصلاحات به اصلاح‌طلبان توصیه‌هایی از جمله حضور آنها در میان قشرهای مختلف مردم را داشتند. 

توصیه‌ای که نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان اختلافات خود را کنار گذاشته‌اند و از این به بعد باید بکوشند رابطه خود را به مردم نزدیکتر کنند تا خواست آنها را در برنامه‌های آینده خود قرار داده و از این طریق اصلاحات را طبق نظر مردم و برای مردم پیش ببرند وتشکیلات خود را از نخبه‌گرایی به سمت مردم گرایی سوق دهند.

همچنین اصلاح طلبان واقعی باید بکوشند طوری خود را معرفی کنند که کسی به آنها به دیده تردید نگاه نکند»

 

*به نظر می‌رسد صحبت‌های آقای قنبری در مرجع قرار دادن سخنان عذرخواه‌گونه‌ی آقای خاتمی و همچنین تأکید این نماینده سابق بر ضرورت کوشیدن اصلاح‌طلبان در رفع تردیدهای پیرامون آنها؛ بخشی از پازل مطلوب و مثبتی باشد که با دلایل موجود، می‌تواند در آینده نزدیک منجر به عذرخواهی آقای خاتمی از زوایایی از فتنه سال 88 شود.

روز گذشته و قبل از آقای قنبری، حسین مرعشی هم در خبرگزاری ایسنا و طی مصاحبه‌ای مطوّل بحث عذرخواهی اصلاح‌طلبان را مورد اشاره قرار داده و گفته بود:‌ باید پاسخگوی افکار عمومی باشیم. اگر جایی هم اشتباه کردیم، بگوییم که اشتباه کردیم.

وی در ادامه افزوده بود: در زندگی سیاسی ما چند بار این اتفاق پیش آمده که بابت اشتباهات‌مان عذرخواهی کردیم. حضرت امام (ره) رهبری بود که برای مردم در هاله‌ای از تقدس قرار داشت اما ایشان نیز اشتباه‌شان را می پذیرفتند و با مردم صحبت می‌کردند.

او تصریح کرده بود: (ما) چند سیاست روشن را انتخاب کردیم. اولین آن این است که با لحاظ کردن دغدغه‌های رهبری، فتنه‌ای که آقای احمدی‌نژاد در کشور به پاکرده بود! را از بین ببریم.

شایان ذکر است که روزنامه اعتماد نیز در شماره روز گذشته خود و همزمان با انتشار تأکید آقای قنبری بر ضرورت تلاش اصلاح‌طلبان برای رفع نگاه‌های مردد؛ بخش اشاره شده از صحبت‌های آقای حسین مرعشی که حکماً در تعاقب صحبت‌های مهم آقای خاتمی طرح شده‌اند را منتشر کرد.

این روزنامه البته واژه فتنه را از صحبت‌های آقای مرعشی حذف و به جای آن کلمه «مشکلات»! را درج کرده است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها