امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۱۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121940
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 317
به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تازگی کتاب پرونده مسکوت (بررسی اسناد و اسرار انفجار 8 شهریور1360 در نخست‌وزیری) تألیف: ...

به گزارش خبرنگار تاریخ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تازگی کتاب پرونده مسکوت (بررسی اسناد و اسرار انفجار 8 شهریور1360 در نخست‌وزیری) تألیف: محمدحسن روزی‌طلب و محمد مهدی اسلامی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در راستای واکاوی تاریخی پرونده انفجار 8 شهریور 1360 نخست‌وزیری که به دلایلی گوناگون بررسی قضایی پرونده مسکوت گذاشته شد. با نویسندگان کتاب محمد حسن روزی طلب و محمد مهدی اسلامی نشست برگزار کرده است.

در این نشست کتاب در دو بخش فرم و محتوی مورد نقد و بررسی قرار گرفته  است. در بخش فرم، محور‌های گوناگون از جمله اینکه نویسندگان کتاب چگونه به اسناد پرونده دست پیدا کردند؟ آیا با توجه به اینکه بخشی از افرادی که نام آنان در پرونده است سال‌ها بر مسند سیاست نشسته بودند مشکل خاصی برای نویسندگان کتاب ایجاد نشده است که روند تالیف کتاب را با مشکل ایجاد کند.

در بخش محتوی ضرورت پرداختن به این کتاب دراین مقطع تاریخی خاص مورد بررسی قرار گرفته است و چرا این پرونده مختومه اعلام شد. چگونه مسعود کشمیری در ارکان نظام نفوذ کرد و بعد از انفجار چه سرنوشتی پیدا کرد؟ 

  

* ضرورت نوشتن کتاب پرونده مسکوت چه بوده است و چگونه شد با آقای روزی طلب همکاری کردید؟

محمد مهدی اسلامی: نقطه اتصال من و آقای روزی‌طلب این بود که من در این موضوع تاریخی مشغول بررسی و پژوهش بودم که متوجه شدم آقای روزی‌طلب هم به طور مجزا مشغول پژوهش است.

اما دغدغه مشترک من و آقای روزی‌طلب این بود که بنابر اسنادی که با کمک شهید لاجوردی به دست آوردیم. و با کمک مرحوم قدیریان ـ که علاقمند بودند این پرونده مطرح  و رسیدگی شود ـ‌ بی‌طرفانه این موضوع تاریخی بررسی شود.

به ویژه بعد از ماجرای حمله به کوی دانشگاه در سال 78 و وقایع سال 88 بعضی از افرادی که در پرونده مسکوت متهم بودند در ماجرای 88 و 78 نقش داشتند. به همین دلیل ترغیب‌ شدم که این اسناد را بخوانم و در جریان جزییات پرونده و اسناد قرار بگیرم.

و برای روشن شدن موضوع و اینکه یک طرفه به منبر نروم سعی کردم با آن سوی میز هم گفت‌وگو داشته باشم از جمله در سال 84 با بهزاد نبوی یک گفت‌وگوی طولانی داشتم همچنین با خسرو تهرانی هم یک گپ و گفت کردیم.

*آقای روزی‌طلب شما چگونه درگیر مسئله تاریخی 8 شهریور شدید؟ چگونه با آقای اسلامی شروع به همکاری کردید؟

- من از چند سال پیش مطالعاتم را درباره پرونده‌های امنیتی دهه اول انقلاب آغاز کردم و  دلایل مبسوطی برای انتخابم داشتم به جرات می توان گفت که پرونده 8 شهریور مهمترین پرونده قضایی صد سال اخیر در کشور ماست.

انفجاری که 8 شهریور 1360 در کشور ما اتفاق افتاده است را نمی‌توان مشابه آن را در کشور خارجی ببینید که رئیس جمهور و نخست‌وزیر کشور در جلسه شورای امنیت با اقدامات تروریستی شهید شوند به همین دلیل پیگیری این پرونده برای من اهمیت داشت.

برای اینکه اهمیت این موضوع روشن شود مثالی ذکر می‌کنم در کشور سوریه یک انفجار مشابه ایران اتفاق افتاده است جلسه شورای امنیت سوریه مورد جمله تروریستی قرار گرفت و وزیر دفاع سوریه کشته شد. مسئول میز سوریه شورای امنیت ملی کشور تحلیل می‌کرد نمی‌دانم آیا امروز عصر نظام سوریه سقوط می‌کند یا فردا.

این مصداق نشانه اهمیت موضوع انفجار نخست‌وزیری برای پیگیری است و همچنین نشان دهنده اهمیت موضوع است که نخواهیم این موضوع را به دعوای سیاسی درون نظام تقلیل دهیم. اهمیت موضوع ماهیتاً یک موضوع مهم است.

ما هر چه که در این کتاب نوشتیم در راستای مسئولیت سازمان مجاهدین خلق در اقدام تروریستی علیه رئیس جمهور و نخست‌وزیر قانونی کشور است.

 

مشروح این نشست فردا منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار