امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121954
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۳۱
تعداد بازدید: 43
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره موسوم به «هیل» در گزارشی به تصمیم اخیر دولت «باراک اوباما» برای

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره موسوم به «هیل» در گزارشی به تصمیم اخیر دولت «باراک اوباما» برای استفاده از اختیارات خود برای تعلیق تحریم‌های ایران بدون اجازه کنگره در صورت حصول توافق نهایی هسته‌ای بین ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) اشاره کرد و نوشت که یک توافقنامه دیپلماتیک همچنان یک روش مطلوب برای اطمینان حاصل کردن از عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است، اما دنبال کردن توافقی که به طور کامل چنین برآمدی ندارد، تنها، دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای را به تعویق می اندازد و برای امنیت ملی آمریکا نیز خطرناک است.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز اخیرا گزارش کرده بود که مذاکره‌کنندگان آمریکایی به دنبال آن هستند که چگونه توافقی با ایران داشته باشند که نیازی نباشد کنگره آن را مورد تأیید قرار دهد.

این گزارش می‌افزاید، انگیزه چنین رویکردی از این واقعیت نشأت می‌گیرد که از آنجایی که آمریکا و شرکای بین‌المللی آن حدود یکسال پیش توافق موقت را به اجرا درآوردند، کنگره و کاخ سفید در خصوص ابزار و اهداف مذاکره دچار شکاف هستند.

اکثریت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره معتقدند که از طریق تصویب تحریم‌ها می‌توانند، دست مذاکره‌کنندگان غربی را در مذاکره با ایران تقویت کنند. این در حالی است که دولت آمریکا معتقد است که افزودن تحریم‌های بیشتر، مذاکرات هسته‌ای را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

از طرف دیگر کنگره آمریکا با غنی‌سازی اورانیوم ایران مخالف است. رسانه‌های آمریکایی مدعی شده‌اند دولت آمریکا پیشنهاد داده است که می‌تواند شرایطی پیش بیاید (مانند حذف اتصالات بین سانتریفیوژها) که ایران تمامی 19 هزار سانتریفیوژ خود را حفظ کند. کنگره مدعی است که ایران قابل اعتماد نیست و برنامه هسته‌ای ایران باید به طور نامحدود تحت محدودیت باشد ولی مذاکره‌کنندگان بین‌المللی موافقت کرده‌اند که هرگونه توافق نهایی با ایران تاریخ انقضا داشته باشد و بعد از آن با ایران به همان شیوه‌ای رفتار شود که با دیگر کشورهایی که برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دارند، رفتار می‌شود.

هیل با اشاره به این موارد ادامه داد، بنابراین این نگرانی وجود دارد که کنگره توافق با ایران را رد کند اما نادیده گرفتن کنگره احتمالاً غیرسازنده باشد. اگر یک توافق شانس این را داشته باشد که نمایندگان کنگره نقش واقعی و ضروری در خصوص آن ایفا کنند، در صورتیکه آنها را نادیده گرفت، احتمال، یک راه‌حل پایدار و صلح‌آمیز برای برنامه هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، گرچه هر توافق با ایران یک پیمان نیست و به تأیید سنا نیاز ندارد، اما به هرحال کنگره نیز باید در آن مشارکت داده شود.
در هفته‌های اخیر نمایندگان کنگره در اظهاراتی که بیشتر به بازی پلیس خوب و پلیس بد شبیه است، با لغو کامل تحریم‌های ایران، که در توافق موقت بر آن تصریح شده، مخالفت کرده و تعلیق تحریم‌ها را نیز نیازمند مصوبه کنگره دانسته‌اند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها