امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122018
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در حاشیه دیدار خود با وانگ‌چون نماینده چین در

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در حاشیه دیدار خود با وانگ‌چون نماینده چین در گروه 5+1 در جمع خبرنگاران حاضر شده و در تشریح دیدار خود با نماینده چینی گفت: با فرستاده چین که مسئول  گفتگوهای فنی در ارتباط با مسائل فنی است تبادل‌نظرهای مختلفی داشتیم، هم در رابطه با مسئله هسته‌ای و هم در ارتباط با روابط دو جانبه منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگوهایی را انجام دادیم.

وی ادامه داد: آنچه از گفتگوهای نماینده چین بر می‌آمد این است که نسبت به حسن نیت جمهوری اسلامی ایران کاملاً واقف و معترض و بنای چین بر این است که به قرارداد ژنو پایبند است و تا آنجایی که می‌تواند در این گفتگوها بر مسیر درستی گام بردارد که حفظ حقوق ایران در رابطه با کاربرد صلح‌آمیز هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران و چین از روابط خوبی با یکدیگر برخوردار هستند، تصریح کرد: رئیس جمهور چین در آینده‌ای نزدیک به دعوت آقای روحانی به ایران سفر می‌کند و ما اینطور احساس کردیم که چین تمایل زیادی نسبت به صورت گرفتن این سفر دارد و واقعاً هم این سفر می‌تواند منشأ تحول در روابط چین و ایران در روابط دو جانبه کشور و در زمینه بین‌المللی باشد.

ولایتی با بیان اینکه چین و ایران نگرانی خود را از توسعه افراط‌گری و تروریست در منطقه بیان کردند، تصریح کرد: باید کشورهای منطقه با همکاری با یکدیگر به ویژه در سطح منطقه آسیا علیه تروریسم و افراط‌گری که توسط آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دامن زده شده است اقدام کنند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برخی کشورهای منطقه از افراط‌گرایی و تروریست حمایت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در دیداری که با نماینده چین داشتیم دو طرف تأکید کردیم که ملت‌های منطقه با  حمایتهایی که از سوی کشورهایی مانند چین، ایران و روسیه صورت می‌گیرد، بتوانیم بر تروریسم در منطقه غلبه کنیم و هر دو کشور نسبت به آینده روابط و همکاری‌ها در حد روابط استراتژیک امیدوار هستند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران خواستار نقض همه تحریم‌ها به صورت یک‌جانبه است اما برخی کشورهای گروه 5+1 با این امر مخالفت می‌کنند، تصریح کرد: ایران در طی سالهای پس از انقلاب همواره به نوعی تحت تحریم بوده و اکنون آموخته است که چگونه در شرایط تحریم زندگی کند، در حال حاضر با توجه به تلاش‌هایی که از سوی دولت انجام می‌شود ایران توانسته است بسیاری از اقدامات مثبت که خنثی کننده تحریم‌‌های آمریکا و متحدانش است را برطرف و توطئه‌های آنها را در منطقه خنثی کند.

ولایتی ادامه داد: امیدواریم در آینده با تدابیری که جمهوری اسلامی ایران می‌اندیشد سعی می‌شود تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها از آن به عنوان یک اهرم برای تحمیل خواسته‌های نامشروع خود استفاده می‌کنند به حداقل برسد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ایران توانسته است تحریم‌ها را پشت سر بگذارد و طی گفتگوهایی که با ایران و سایر کشورها داشته‌اند به این نتیجه رسیدند که آنها هم با تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که آمریکا علیه ایران اعمال می‌کند مخالف هستند.

وانگ‌چون نماینده چین در گروه 5+1 نیز در تشریح دیدار خود با ولایتی، گفت: ما اصرار داریم توافقنامه‌ای بین ایران و گروه 5+1 امضا شود.

وی ادامه داد: دیدارهایی را با ولایتی، عراقچی و ظریف انجام داشتم که من خود را در حد شاگرد آقای ولایتی در علم سیاست خارجی می دانم و از صحبتهای وی استفاده کردم. 

نماینده چین در گروه 5+1 با بیان اینکه ایران فراتر از حد توقع و انتظار در پرونده هسته‌ای عمل کرده است، تصریح کرد: ایران از تمام بازرسان آژانس پذیرایی کرد و از تمام مجموعه‌هایی که معاهده NPT را امضا کردند ایران بیش از سایرین به وعده‌های خود عمل کرده است به ویژه این امر پس از توافق 6 ماهه مشهود است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار