امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122045
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد آقاجانی در همایش بررسی راهکارهای اجرایی ستاد ارزشگذاری نسبی خدمات درمانی گفت: به موضوع سلامت در سال‌های ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد آقاجانی در همایش بررسی راهکارهای اجرایی ستاد ارزشگذاری نسبی خدمات درمانی گفت: به موضوع سلامت در سال‌های گذشته به اندازه کافی پرداخته نشده و با اینکه در بهداشت عمومی در شبکه‌های روستایی، توسعه بیمارستان و توسعه آموزش پزشکان عمومی و متخصص به دستاوردهای خوبی رسیدیم، اما فراموش نکنیم مردم در دسترسی به خدمات سلامت با مشکلات متعددی مواجه بودند.

وی ادامه داد: بیمه‌ها تضعیف شده بودند و 70 درصد هزینه‌ها بر دوش مردم بود. خانواده های زیادی به این دلیل به زیر خط فقر رفته بودند و اعتماد عمومی کاسته شده بود، حتی بسیاری از بیماران منزل مسکونی خود را می‌فروختند و گاهی چندین خانواده آسیب می‌دید.

آقاجانی افزود: در کیفیت ارائه خدمات با مشکلات مواجه بودیم و به ویژه در بخش دولتی با تعرفه کم و منابع محدود، خدمات در شأن مردم ارائه نمی‌شد.

معاون درمان وزیر بهداشت تأکید کرد: به همین دلیل، سلامت در اولویت این دولت قرار گرفت، طرح تحول سلامت با کار شش ماهه مطالعاتی طراحی و از 15 اردیبهشت ابلاغ شد و طبق بررسی‌های انجام‌شده 73 درصد از مردم رضایت خود را ابراز کردند.

وی ادامه داد: از سال 64 اولین نسخه کتاب تعرفه‌ها اجرایی شد و برای بازنگری در آن سه بار اقدام شد اما همچنان بی‌توفیق ماند، اما اکنون 2 هزار خدمت که تعرفه‌ای نداشت و در بیمارستان‌ها با قیمت‌های متفاوت ارائه می‌شد، تعریف شد.

وی ادامه داد: هزینه بیمه پایه سلامت و نیروهای مسلح را در این زمینه وزارت بهداشت قبول کرد تا بپردازد تا به هر طریقی این طرح بر زمین نماند. 5 هزار کد تعرفه وجود دارد و درنظر گرفتیم برای کم شدن اختلافات بین پزشکان، انجمن‌ها و بیمه‌ها تعرفه‌ها را ساده و تجمیع کنیم تا از کدهای مشابه فاصله بگیریم.

آقاجانی گفت: عدالت بین‌رشته‌ای با اجرای این کتاب به طور نسبی رخ می‌دهد و قرار است بازنگری اولیه برای رفع اشکالات آن انجام شود و سالی یکبار طبق قانون مورد بازنگری قرار می‌گیرد، این در حالی است که دولت در هزینه های سلامت مشارکت خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برخی از رشته‌ها در طول سال‌ها مورد کم‌لطفی و انقراض بودند، گفت: رشته‌هایی مثل جراحی اطفال، قلب اطفال مشتری نداشتند و جراحی داخلی با مشکلات جدی مواجه بود. همچنین ویزیت بالینی و تشخیص بالینی بر سر بالین بیمار به دلیل نقص تعرفه به خوبی دیده نمی‌شد و عمده خدمات به سمت پاراکلینیک رفته بود.

وی با اشاره به تعرفه‌دار شدن یک‌هزار و 700 خدمت در کتاب تعرفه گفت: 300 خدمت جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفت و این در حالی است که بیمارستان‌های دولتی منابع کافی نداشتند، دستگاه‌ها فرسوده بود و حقوق پزشک و پرستار بیشتر از یک سال پرداخت نشده بود، در بخش دولتی در حالت ورشکسته و نیمه‌ورشکسته بود.

آقاجانی با تأکید بر اینکه اهداف نظام سلامت بدون رقابت در حوزه سلامت محقق نمی‌شود، گفت: کاهش پرداخت از جیب مردم مدنظر قرار گرفته به طوری که خدمات آزمایشگاهی و پاراکلینیکی که در دفترچه بیمه بی‌اثر بود به 25 درصد کاهش یافته است.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: از پزشکان تمام‌وقت جغرافیایی حمایت شده است، برخی از خدمات پاراکلینیک تعریف شده و به تعرفه اضافه شده است به همین دلیل انتظار داریم تخلفات جامعه پزشکی در این زمینه محدود باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها