امروز : پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 28
۰۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122048
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ پژمان پشمچی زاده در جلسه امروز شورای شهر تهران با ارائه توضیحاتی درباره تاریخچه زمین موسوم به بوستان مادر گفت: به ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛ پژمان پشمچی زاده در جلسه امروز شورای شهر تهران با ارائه توضیحاتی درباره تاریخچه زمین موسوم به بوستان مادر گفت: به دفعات مختلف در کمیسیون های تخصصی شورای شهر حضور پیدا کرده ایم و درباره این موضوع توضیحات داده ایم. بحث اراضی موسوم به پردیس شهری و یا اراضی مجموعه زمین مجاور منطقه 5، واقع در شمال بلوار آیت الله کاشانی از جهات مختلف در ماه های گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: زمین مورد اشاره در شمال بزرگراه آیت الله کاشانی نرسیده به تقاطع ستاری واقع شده که از شمال به خیابان دانش، از جنوب به بلوار آیت الله کاشانی، از شرق به شهرک فرهنگیان و از غرب به خیابان شهید الهی منتهی می شود. در این محدوده در سال 1335 اراضی مزورعی و باغات حسن آباد وجود داشته است و درواقع از باغچه ها و اراضی مزروعی تشکیل شده بود.

پشمچی زاده ادامه داد: در سال 1365 بخش هایی از این اراضی تبدیل به بافت مسکونی و در فرایندی تغییراتی در زمین ایجاد شد.

وی با بیان اینکه این اراضی بخشی از پلاک 124 ثبتی شهر تهران است، گفت: در خصوص قسمتی از آن، شهرداری تهران با آموزش و پرورش توافق کرده و اجازه می دهد 117 هزار متر مربع بنا احداث شود.

شهردار منطقه 5 اضافه کرد: پروسه توافق شهرداری تهران با تعاونی وزارت آموزش و پرورش در سال 1371 شروع شد. بلافاصله بعد از اینکه توافقات انجام گرفت، شهردار وقت منطقه از کمیسیون ماده 7 و به نمایندگی کمیسیون ازمدیرعامل سازمان پارک ها تقاضا کرد در تاریخ 18 مهر 72 اجازه دهند قطع و انتقال درختان صورت گیرد. البته قبل از این اتفاقات نسبت به جمع آوری درختان در محل اقداماتی صورت گرفته بوده و آغاز جمع آوری درختان به سال 1371 برمی گردد.

پشمچی زاده در ادامه گفت: در روند صدور پروانه، کارشناس کمیسیون اقدام به برداشت وضعیت درختان می کند و بنا بر گزارش، در بخشی از عرصه 70 هزار مترمربعی، 478 اصله درخت با بن های متفاوت قطع می شود. لازم به ذکر است با بن های بالای 200 سانتی متر برخورد ویژه ای می شود و با بن های 100 سانتی متر نیز همین طور، اما متاسفانه درخت انار با بن 238 و گردو با بن بالا قطع شده است. اینها همه نشانگر این است درختانی که در آن محل وجود داشته، درختان خاصی بوده اند. جمع آوری این درختان توسط شهرداری صورت می گیرد. در سال های 71 و 77 به استناد مکاتباتی که شهروندان و ذی نفعان داشتند، بر خلاف رویه بدون اخذ مجوز کمیسیون ماده 7 این اتفاق صورت می گیرد.

وی افزود: در 19 اسفند سال 71 عده ای از اهالی نامه ای به شهردار وقت تهران نوشته و اظهار کردند که در خیابان آیت الله کاشانی چند قطعه باغ به مساحت تقریبی 15 هکتار وجود دارد که از گوشه و کنار درختان آن خشکانده شده اند. شهردار وقت منطقه پاسخ می دهد که براساس موضوع کمیسیون، درخت قطع می شود. این در حالی است که اهالی نیز نسبت به این اقدام معترض می شوند.

پشمچی زاده در ادامه به نامه 18 اسفند ماه 77 اشاره و بیان کرد: در این نامه هم هنوز اهالی به روند قطع درختان معترض هستند، یعنی یک پروسه شش ساله از سال 71 تا 77 طی می شود. در اینجا تاکید می کنم که مدرک این اتفاقات، عکس هوایی مربوط به سال 82 است که موجود است.

وی همچنین گفت: در پایان دهه 70 شرایط به نحوی می شود که ریسک سرمایه گذاری بر روی پروژه های مشارکتی انجام شده و سازمان اقدام به خاکبرداری به منظور ایجاد برای مجتمع تفریحی کرد که در آن بخش های مختلفی مانند باشگاه قایقرانی، سالن ورزش های آبی، رستوران و بخش های خدماتی پیش بینی شده بود. از این رو اقدام به خاکبرداری به عمق 15 متر در این زمین کرد.

پشمچی زاده با بیان اینکه از اواخر سال 81 تا یک دهه هیچ تغییری در سیما و پوشش گیاهی این زمین ایجاد نشده است، خاطرنشان کرد: طی این مدت هیچ تاسیسات عمومی و پارکی برای بهره برداری از فضای سبز در این زمین ایجاد نشده است. این در شرایطی است که دائما در شهرداری شکایت متعددی از سوی شهروندان داشتیم که اظهار می کردند در محدوده مورد بحث، زمینی هست که محل ریختن نخاله و زباله شده و به لحاظ زیست محیطی شرایط نابسامانی را در منطقه ایجاد کرده است.

شهردار منطقه 5 افزود: در انتهای دهه 70 و 80 فراخوان های زیادی در روزنامه های کثیرالانتشار دادیم که همه دال بر نگاه شهرداری با دیدی اقتصادی برای ایجاد پروژه تفریحی است. در همه فراخوان ها عنوان «باغ نور»، «مجموعه خدماتی تجاری نور» و یا «مجموعه تفرجی نور» مطرح بوده و بحث بوستان مادر مطرح نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه این زمین عاری از درخت و پوشش گیاهی است، اعلام کرد: کلیه عکس های ماهواره ای یک دهه اخیر موید این موضوع هستند. ما هیچ موافقت نامه ای تحت عنوان بوستان نور و هیچ ردیف ابلاغ اعتباری تحت عنوان پارک مادر یا بوستان نور نداریم. هیچ بحثی راجع به پارک مادر در منطقه 5 مطرح نشده است. بلکه سازمان خدمات موتوری در یک زمان محدود خاک برداری کرده و سپس زمین رها شده است. از انتهای دهه 70 به بعد زمین بدون هیچ تغییری در محل خودش با همان گودبرداری اولیه بدون ایجاد تاسیسات وجود داشته است.

وی اذعان داشت: طبیعی است شهرداری در این دوره تعهدات خودش را به شهر تهران، منطقه 5، ناحیه 5 و محله مهران انجام داده است. در همین پلاک چند بوستان از جمله بوستان تربیت وجود دارد. هسته حدود 3 – 4 هزار متری است. در حال حاضر مساحت این بوستان در همین پلاک 30 هزار مترمربع است. در شعاع 500 متری اینجا 140 هزار متر مربع توسعه فضای سبز داشته ایم. بوستان های تربیت، نیلوفر یک و دو، میلاد یک و دو و بوستان قیام در آن ایجاد شده است.

شهردار منطقه 5 همچنین گفت: امروز سرانه فضای سبز منطقه 5 به رغم تکلیف طرح جامع راهبردهای توسعه شهر که 10 متر مربع به ازای هر شهروند است، در منطقه ما 2807 مترمربع سرانه فضای سبز وجود دارد و در همین محله 16.2 مترمربع سرانه فضای سبز است.

وی تصریح کرد: البته خارج از این در زمین آموزش و پرروش و بانک مرکزی این اتفاق می افتد. در انتهای دهه 70 گودبرداری صورت می گیرد. در دهه 80 این زمین صرفا برای فراخوان های مختلف اقتصادی مد نظر قرار می گیرد. با همان انگیزه ای که در انتهای دهه 70 وجود داشته و در نهایت حالا ما با زمینی روبرو هستیم که در سال 92 برای صدور مجوز اقدام می شود.

وی در پایان گفت: ما از فراز و نشیب های اقتصادی و مسائلی که بر کشور می گذرد، با تدابیری که شورا و شهردار تهران و مجموعه مدیریت شهری داشته اند، به سلامت گذشته ایم. شهرداری بیش از سایر نهادها از نوسانات قیمت ها، مخصوصا قیمت حامل های انرژی ضرر می بیند، اما همه این موارد را با تدابیر به خوبی گذرانده ایم. آنچه بیش از همه ما را متاثر می کند، ضربه خوردن اعتماد اجتماعی است. وقتی موضوعی را مطرح می کنیم، اعتماد اجتماعی مردم بی دلیل واقعی و به ناحق نسبت به ما آسیب می بیند. در یک رسانه مکتوب و یا یک سایت می بینیم تصویر پارک ساخته شده بسیار آباد منتشر می شود و به عنوان بوستان مادر از آن یاد می شود. اگر در این میان از جایی آسیب ببینم، از ضربه خوردن به اعتماد مردم است.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها