امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122103
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،فرهاد توحیدی درباره برگزاری پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر گفت: خوشبختانه سازمان فرهنگی هنری شهرداری

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،فرهاد توحیدی درباره برگزاری پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر گفت: خوشبختانه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تا به امروزحمایت های خوبی از جشنواره فیلم شهرداشته است و امسال هم پس از وقفه این جشنواره برگزار می شود.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم شهریک جشنواره موضوعی است، افزود: موضوع این جشنواره شهراست بنابراین تمرکز شهرداری باید برروی مسائل شهری و رابطه آن با سینما باشد.

نویسنده «شوق پرواز» گفت: یکی از نکات قابل توجه جشنواره فیلم شهر این است که هر سال برای خود شعاری را درنظر می گیرد.

توحیدی در ادامه خاطرنشان کرد: همانطور که می دانید در کشورهای دیگر جشنواره ها به نام اسم شهرها  گذاشته می شود مانند کن، ونیز و مسکو که جشنواره هایی جهانی و بین المللی هستند که درواقع شهر برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی ادامه داد: اینکه یک جشنواره موضوعی امکان برگزاری پیدا می کند باید دقت داشت تا تبدیل به یک سفارش کننده برای تولید فیلم نشود. متاسفانه جشنواره فیلم کودک از یک جشنواره موفق تبدیل به یک جشنواره درجه چندم شده است. به دلیل اینکه برگزار کننده مجبور است تا با بودجه های سفارشی فیلم بسازد.

نویسنده «شهر موش ها 2» همچنین گفت: جشنواره ای که اهداف آن مشخص شده است باید آزادی عمل داشته باشد تا از میان آثار ارائه شده به دبیرخانه بهترین فیلم را که با جشنواره تناسب دارد را وارد بخش مسابقه کند.

توحیدی ادامه داد: ممکن است هزاران فیلم مستند و داستانی با موضوعاتی که کاراکتر اصلی آن شهر است ساخته شود اما باید فیلم هایی به بخش مسابقه راه پیدا کنند که موضوع آنها کاملا شهری و متناسب با اهدافی که جشنواره تعریف کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه در دنیا فیلم های شهری زیادی ساخته شده است، خاطرنشان کرد: فیلم های آمریکایی مانند «پاریس را دوست دارم»، «سه گانه نیویورکی» و« من نیویورک را دوست دارم» از جمله بهترین فیلم های شهری هستند که در جهان ساخته شده اند که در آنها مهمترین رویدادشان شهر است و ویژگی های یک شهر کامل را دارد.

این فیلمنامه نویس  گفت: در جشنواره فیلم شهر باید به موضوعاتی همچون ویژگی جامعه شناختی و مردم شناختی، لوکیشن ها و محیط زندگی شهری ، روابط مناسب بین آدم ها که برخواسته از روح شهر باشد و اینکه مردم شهر در چه وضعیتی زندگی می کنند که در آن جغرافیا هم تاثیر دارد توجه شود. 

توحیدی در ادامه خاطرنشان کرد: حتی در دنیا شهرهایی وجود دارد که به واسطه ویژگی های شهری آن حائز اهمیت هستند مانند پاریس که آنرا بدون جهانگردی نمی توان تصور کرد.

وی با بیان اینکه موضوع شهر بین المللی است، افزود: این خرده فرهنگ ها هستند که با تمرکز بر شهر ساخته می شود زمانیکه جشنواره ای مانند جشنواره فیلم شهر موضوع خود را شهر انتخاب می کند دستش بازتر است و با توجه به اینکه جنبه بین المللی هم دارد باید فیلم هایی از سراسر دنیا در این جشنواره حضور داشته باشند.

توحیدی همچنین گفت: متاسفانه در سینمای ایران فیلم هایی با موضوع شهری ساخته شده اند که تشخص و تمرکز لازم را ندارند که این نکته باید در فیلم ها لحاظ شود.

وی در ادامه افزود: قطعا اگر جشنواره فیلم شهر مداومت داشته باشد و جایزه آن از ارزش خاصی برخوردار باشد بسیاری از فیلمسازها با این نکته که تنها فیلمشان را به جشنواره عرضه کنند، شرکت می کنند.

توحیدی در ادامه خاطرنشان کرد: قطعا اگر جشنواره فیلم شهر در چارچوب قانونی باشد می تواند توفیق داشته باشد.

شایان ذکر است، پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و به دبیری سیاوش حقیقی تهیه کننده سینما برگزار می شود.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها