امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122107
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ در آستانه ماه محرم و عاشورای حسینی، جدیدترین مجموعه شعر عاشورایی رضا اسماعیلی با ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ در آستانه ماه محرم و عاشورای حسینی، جدیدترین مجموعه شعر عاشورایی رضا اسماعیلی با عنوان «سلام بر عاشورا» به پیشخوان کتاب فروشی ها راه یافت. مجموعه شعر «سلام بر عاشورا» در بردارنده 162 رباعی عاشورایی از شاعر آیینی رضا اسماعیلی با مضامین حماسی است که از سوی انتشارات اطلاعات به بازار نشر عرضه شده است.

بخش اول این کتاب شامل تقریظ‌‌ هایی است که شاعران و محققان نام آشنایی مانند محمدعلی مجاهدی، حسین اسرافیلی، دکتر محمدرضا سنگری، عباس باقری، حمیدرضا شکارسری، محمدحسین انصاری ‌نژاد، دکتر سیدمهدی طباطبایی و کامران شرفشاهی بر این مجموعه رباعی عاشورایی نوشته‌اند. بخش دوم  کتاب نیز به چاپ مجموعه رباعی‌های عاشورایی اختصاص یافته  است.

شاعر در این رباعی ها به دنبال تبیین فلسفه قیام حسینی با استناد به احادیث، روایات، مقاتل موثق و مستند دینی است. وی در این رباعی ها بیشتر بر ابعاد و وجوه عرفانی، حماسی و پیام های انسان ساز قیام عاشورا و نهضت حسینی تاکید کرده و از منظری معرفت شناسانه به حماسه کربلا پرداخته است. چرا که عاشورا عالی ترین جلوۀ حماسه، ایستادگی و مبارزه با ظلم و جهل است، آن چنان که در فرازی از زیارت اربعین آمده است: «و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک عن الجهاله و حیره‌الظلاله» امام حسین علیه السلام خون قلبش را به آستان الهی هدیه داد تا بندگان را از ظلمت جهل و نادانی و حیرت گمراهی رهایی بخشد.

این کتاب در 94 صفحه با بهای 4000 تومان به بازار نشر آمده است.

در یکی از رباعی‌ها که به شهید مطهری تقدیم شده چنین آمده است:

با پرچــــــــم «حکمت حسینــی» برخاست

سیمـــــای حماســــــــــه را ز بدعت پیراست

نامش به صحیفــــــه ی حسینـــــی ثبت است

تـا خیمــــــــــه ی کربــــــلا به عالم برپاست
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها