امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122120
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، از سال 2011 میلادی که انقلاب 25 ژانویه مصر با موعد برگزاری سالانه نمایشگاه کتاب قاهره همزمان بود هر ساله موعد این ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، از سال 2011 میلادی که انقلاب 25 ژانویه مصر با موعد برگزاری سالانه نمایشگاه کتاب قاهره همزمان بود هر ساله موعد این نمایشگاه مشکلاتی را برای برگزار کنندگان این نمایشگاه به همراه داشته است.

سال 2011 که این نمایشگاه در پی اعتراضات لغو شد و در سال‌های بعد این نمایشگاه به دلیل جشن‌های انقلاب 25 ژانویه و یا اعتراضات سیاسی همزمان با آن با سختی فراوان برپا شد.

سال جاری نیز به نظر می‌رسد این اتفاق دارد می‌افتد به طوری که کمیته برگزار کننده این نمایشگاه بین‌المللی و مطرح کتاب در جهان عرب اعلام کرده‌اند چهل‌وششمین دوره نمایشگاه را با چند روز تاخیر برپا خواهند کرد.

علت این اقدام «عبور از جشن‌های انقلاب 25 ژانویه» که ممکن است «منجر به درگیری‌های خشونت‌آمیز» شود اعلام شده و قرار شده این نمایشگاه بین 28 ژانویه 2015 تا 12 فوریه برگزار شود.

در این بین اما ناشران نگران از دست دادن نمایشگاه‌های دیگر کتاب در جهان عرب هستند و گفته‌اند موعد جدید برپایی نمایشگاه کتاب قاهره می‌تواند آنها را از رسیدن به نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط در نیمه دوم ماه فوریه محروم کند.

به گزارش فارس، وزارت فرهنگ مصر پیش از این از انتخاب عربستان سعودی به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره خبر داده بود.

برپایه این گزارش نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره بزرگترین و قدیمی‌ترین نمایشگاه کتاب در جهان عرب است و از آن می‌توان به دروازه ورود به عرصه فرهنگ در جهان عرب یاد کرد؛ چه اینکه ضرب‌المثلی هست که «کتاب در مصر نوشته می‌شود، در بیروت چاپ می‌شود و در بغداد خوانده می‌شود» و این ضرب‌المثل نشانه اهمیت جریان فرهنگی در مصر و نمیاشگاه کتاب قاهره است.

خبر دیگر درباره نمایشگاه‌های کتاب در جهان عرب اینکه سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب شارجه امارات قرار است از 5 تا 15 نوامبر(14 تا 24 آبان) در مساحت 13500 مترمربع برگزار شود.

در این نمایشگاه 1256 ناشر از 59 کشور از جمله 35 کشور غیرعربی حضور دارند که در آن مصر با 140 ناشر، لبنان با 105 ناشر، روسیه با 75 و سوریه با 68 ناشر حضور دارند.

در این نمایشگاه بیش از یک میلیون و 400 هزار عنوان کتاب در عرصه‌های علوم و فرهنگ و معارف و زبان ارائه شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار