امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122139
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ نشست ویژه خانه اندیشمندان علوم انسانی  با حضور صادق آیینه‌وند، رئیس پژوهشگاه علوم

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ نشست ویژه خانه اندیشمندان علوم انسانی  با حضور صادق آیینه‌وند، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و حجت‌الاسلام داود فیرحی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران عصر امروز (6 آبان) برگزار شد.

در ابتدای این نشست صادق آیینه‌وند درباره مورخان واقعه عاشورا و وضعیت جامعه در دوران معاویه و پیش از قیام امام حسین (ع) گفت: مورخان واقعه عاشورا را از زوایای مختلف بررسی کردند، برخی گفته‌اند که مشکلات جهانی تغییر موقعیت را ایجاد کرده است بنابراین تاروپود هر دوره تاریخی را باید با نگاه جامع، تحلیلی و تفسیری بررسی کرد. برخی مورخان معتقدند که بخشی از ما به تاریخ نگاه سطحی داریم این امر در انتقال تقابلی قدرت از دوران معاویه تا یزید در مقابل امام حسین (ع) مشاهده می‌شود.

وی درباره شرایط تاریخی دوران پیش از قیام امام حسین (ع) گفت: یکی از این مسائل را باید از بُعد جغرافیایی نگاه کرد که فتوحات مسلمانان زیاد شده بود، دوم تحول اقتصادی و مصرف کننده بودن، شهر مدینه مطرح شد و سپس تولد نسل وارث، نسلی که تابع نسل‌های قبل نبود. تفسیرهای مختلفی نیز از اسلام صورت گرفت که توسط خوارج و دیگر جریانات فکری صورت گرفت.

وی در ادامه یادآور شد: قیام امام حسین (ع) در راستای اصلاح گفتمان معاویه در جامعه با راهبرد امر به معروف و نهی از منکر انجام شد. حرکت اصلاحی اباعبدالله (ع)، رویکرد جدیدی را در جامعه اسلامی پدید آورد.

همچنین در این نشست حجت‌الاسلام فیرحی عنوان کرد: یک اتفاقی در سال‌های صدر اسلام رخ داده و باعث تولید دیدگاه‌ها و متن‌های خاص شد خطبه امام حسین (ع) سال 60 هجری به نقل از امام علی (ع) حدود یک سال پیش از این اتفاقات کربلا ایراد شد و جزو اسناد سلسلة‌الذهب است. این خطبه درباره امر به معروف است چرا که ظاهراً در داخل دولت اسلامی دگرگونی آغاز شده بود و آگاهان جامعه آن را احساس کرده بودند.

وی با اشاره اینکه در آن دوره جامعه تحت فشار تقابل‌های قبیله‌ای قرار گرفته بود، افزود: مواردی اینگونه باعث شد مردم از آرمان‌های پیامبر (ص) دور شوند و اینجا بود که اندیشه اصلاح پدید آمد و مسیر اصلاح هم توسط خود خاندان اهل بیت (ع) رهبری می‌شد در نهایت این اندیشه گره خورد با مفهوم امر به معروف و نهی از منکر.

مشروح این نشست متعاقباً در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها