امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122154
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۵۲
تعداد بازدید: 86
محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: برنامه ایمن‌سازی کشور با یک تحول اساسی روبه‌روست و تحول ...

محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: برنامه ایمن‌سازی کشور با یک تحول اساسی روبه‌روست و تحول در نظام سلامت بخشی به برنامه ایمن‌سازی مربوط است که در قدم اول واکسن جدید هموفیلوس آنفلوانزای تیپ B را به برنامه ایمن‌سازی اضافه کرده‌ایم.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: این یک برنامه 10 ساله است که در اولین گام این واکسن بعد از سالها انتظار به مجموعه ایمن‌سازی آمده که واکسن این عامل بیماری‌زا باعث می‌شود تا از ابتلای کودکان به مننژیت، ذات‌الریه و عفونت‌های حلقی شدید که نوعی مخصوصی از عفونت است و می‌تواند مرگ‌بار باشد جلوگیری کند.

گویا گفت: از عوارض دیگر این میکروب ایجاد عفونت‌های شدید گوش و مفاصل است که با این برنامه تدارک دیده شده این واکسن به مجموعه واکسن ثلاث و هپاتیت B اضافه می‌شود.

رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن ثلاث متشکل از واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه است که علاوه بر آن واکسن هپاتیت B و هموفیلوس آنفلوانزا نیز به آن اضافه شده است. در واقع این واکسن قبلاً جداگانه تزریق می‌شد اما اکنون 5 واکسن یکجا تزریق می‌شود.

وی تصریح کرد: تزریق این واکسن از 2 ماهگی آغاز می‌شود به ترتیب در 4 و 6 ماهگی مجدد به نوزاد تزریق خواهد شد.

گویا گفت: با این برنامه تحول در ایمن‌سازی کشور آغاز می‌شود و در مرحله بعدی و سال آینده واکسن تزریقی فلج اطفال به مجموعه واکسیناسیون اضافه می‌شود تدارک این واکسن دیده شده چرا که ما در مراحل پایانی ریشه‌کنی فلج اطفال در جهان هستیم و باید نوع واکسن را تقویت کنیم به همین دلیل نوع تزریقی آن به مجموعه خوراکی اضافه می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: علاوه بر واکسن فلج اطفال، دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک نیز در برنامه خواهیم داشت که ویروس روتاویروس عامل مرگ 350 هزار کودک در سال است این نوع بیماری اسهال شدیدی است که در همه جای دنیا از جمله ایران وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از ابتلای کودکان زیر 5 سال کشور به اسهال مربوط به این بیماری است که به زودی به مجموعه واکسن‌ها اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: واکسن پنوموکوک نیز که میکروب آن باعث بیماری مننژیت و ذات‌الریه در کودکان می‌شود و بیماری خطرناکی است و در برخی از کسانی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند ممکن است باعث مرگ و میر شود تزریق خواهد شد چرا که این میکروب عفونت‌های شدیدی ایجاد می‌کند.

گویا گفت: تمام واکسن‌های اعلام شده در برنامه ایمن‌سازی کشور به صورت سراسری تزریق خواهد شد هم اکنون واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد و برنامه ایمن‌سازی با واکسن جدید پس از ایام تاسوعا و عاشورا کلید می‌خورد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار