امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122167
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۱
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد امروز چهارشنبه هفتم آبان ساعت 10 ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد امروز چهارشنبه هفتم آبان ساعت 10 صبح در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برپا شد.

مهدی قزلی، مدیر عامل این بنیاد در این نشست خبری به پرسش‌های خبرنگاران و  اصحاب رسانه درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری جایزه ادبی جلال در سال جاری پاسخ داد.

وی در این نشست گفت: ششمین جلسه اعضای هیات علمی جایزه جلال دو شب پیش برگزار شد و در‌آن تدوین شیوه نامه جایزه در سال 93 و داوری آثار در سال 92 به انجام رسید.

وی گفت: در ادامه این جلسه داوران بخش‌های مختلف توسط هیات علمی انتخاب شدند. همچنین شیوه نامه اجرایی جایزه جلال تدوین شده که از عصر امروز در دسترس قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه این نشست خبری گفت: اسامی داوران این جایزه به زودی اعلام خواهد شد. ضمن این که بخش داستان کوتاه نیز به داوری جایزه افزوده شد.

قزلی در این نشست گفت: میان بنیاد و داوران جایزه جلال مرامنامه امضا شد و تاکید شد که در مسائل اجرایی اظهارنظر نکنند. هیات سه نفره داوری در نهایت به 5 اثر خواهد رسید که از میان این 5اثر ، برگزیده نهایی مشخص می‌شود.

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان ادامه داد: در داستان کوتاه 192 اثر، در داستان بلند و رمان 1644اثر، نقد ادبی 375 اثر و در مستندنگاری و تاریخ 1333 اثر مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در ادامه این نشست قزلی در پاسخ به سئوال فارس مبنی بر ارائه جزئیاتی از شیوه‌نامه اجرایی جایزه جلال گفت: آثار برگزیده معتبر داخلی وارد مرحله سوم داوری می‌شوند و در غربال‌گری مرحله اول و دوم قرار نمی‌گیرند. تمام نظرات در این دوره شنیده می‌شود. اسامی داوران فعلا اعلام نمی‌شود تا فشاری به آنها وارد نشود. در داوری‌ها از نظر دبیر برگزیده دوره گذشته چشم‌پوشی نمی‌کنیم.

وی در ادامه گفت: در شیوه‌نامه جایزه جلال تصریح شده که برگزیدگان دوره پیشین هر یک می‌توانند سه اثر را برای مرحله سوم داوری پیشنهاد کنند.

قزلی در پاسخ به سئوال دوم فارس پیرامون انتخاب اعضای هیات علمی گفت: آقای صالحی به عنوان معاون فرهنگی اعضای هیات علمی را به هیات امنا پیشنهاد می‌دهد البته از ما هم نظراتی خواسته شد که نظر دادیم. پس از جمع‌بندی مذاکراتی انجام شد و به افراد توضیح دادیم اما به لحاظ حقوقی پیشنهاد از سوی آقای صالحی صورت گرفت.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون مکان بنیاد گفت: به جد پیگیر مکان هستیم و امیدواریم در هفته کتاب خبرهای خوبی منتشر شود.

به گزارش فارس، همچنین دبیرخانه جایزه جلال اعلام کرد از ورود هر مجموعه‌ای به عنوان سپانسر استقبال می‌کنیم تا برای سه جایزه جلال، شعر فجر و پروین اعتصامی حامی مالی داشته باشیم.

گفتنی‌ست برگزاری جایزه ادبی جلال آل‌احمد در چهار بخش رمان و داستان بلند، نقد ادبی، مجموعه داستان کوتاه، و مستندنگاری و تاریخ نگاری از امسال به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان واگذار شده است.

حسین پاینده، محمدرضا زائری، بلقیس سلیمانی، صادق کرمیار، محمدرضا جوادی یگانه، محسن کاظمی، احمد دهقان و محمد حنیف، در کنار محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، هیئت علمی این دوره از جایزه ادبی جلال را تشکیل می‌دهند.

 

مشروح این نشست متعاقبا ارسال می‌شود...

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها