امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122179
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۱
تعداد بازدید: 20
عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی با اشاره مطرح شدن کاهش نرخ سپرده قانون بانک‌ها، اظهارداشت: پیشنهاد مطرح شده کاهش 2 درصدی نرخ سپرده ...

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی با اشاره مطرح شدن کاهش نرخ سپرده قانون بانک‌ها، اظهارداشت: پیشنهاد مطرح شده کاهش 2 درصدی نرخ سپرده قانونی بانک‌ها است و این کاهش مجموع مانده سپرده‌ها را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه این پیشنهاد باید توسط شورای پول و اعتبار بررسی شود، افزود: کاهش نرخ سپرده قانونی تا 10 درصد در اختیار شورای پول و اعتبار است اما کاهش بیشتر آن نیازمند اصلاح قانون خواهد بود.

مدیرعامل بانک ملی گفت: در بسیاری از کشورها سپرده قانونی را بیشتر از سپرده‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند و از حساب جاری پولی توسط بانک مرکزی اخذ نمی‌شود.

همتی با اشاره به رقم 700 هزار میلیارد تومانی مانده سپرده‌های بانکی، تصریح کرد: دو درصد این رقم 14 هزار میلیارد تومان است که با توجه به ضریب فزاینده، بانک 5 برابر این رقم را می‌تواند تسهیلات پرداخت کند؛ در واقع با این اقدام قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها در یک سال 70 هزار میلیارد تومان بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد دولت و شورای پول و اعتبار برای این منابع آزاد شده برنامه‌ریزی می‌کنند و بانک‌ها این منابع را به بخش‌هایی که شورا تعیین خواهد کرد باید تخصیص دهند.

مدیرعامل بانک ملی ادامه داد: برداشت من این است که دولت با هدف حمایت از تولید طرح کاهش نرخ سپرده قانونی را به شورای پول و اعتبار ارائه کرده است و بانک‌ها باید با نرخ سود ویژه‌ای این منابع را پرداخت کنند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها