امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۲۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12218
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۸
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهروندان و رسانه های ترکیه طی روزهای اخیر سیگنالها و واکنشهای متفاوتی را از سوی نخست وزیر و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهروندان و رسانه های ترکیه طی روزهای اخیر سیگنالها و واکنشهای متفاوتی را از سوی نخست وزیر و رئیس جمهور این کشور در قبال اعتراضات اخیر دریافت کرده اند. رجب طیب اردوغان و عبدالله گل از دو زاویه و رویکرد کاملا متفاوت نسبت به تحولات اخیر اظهار نظر می کنند. همین مسئله سبب شده است تا تحلیلگران مسائل ترکیه از اختلافات میان نخست وزیر و رئیس جمهور این کشور در قبال تحولات اخیر پرده بردارند. هر اندازه زمان می گذرد این اختلاف دیدگاه خود را بیشتر نشان می دهد.

نخست وزیری که معترضین را تروریست می داند

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از همان ابتدا نسبت به معترضین و شعارهای آنها موضعی سلبی داشته است. او حتی حاضر نشد از اقدام خود و دولت متبوعش در راستای تخریب پارک معروف میدان تقسیم ( در شهر استانبول) عقب نشینی کند و صرفا علیه معترضین موضع گیریهای تندی اتخاذ کرد. نخست وزیر ترکیه تظاهرات‌های ضد دولتی را شورش‌های گسترده دانسته و معترضان را همدست تروریست‌ها خوانده است. این در حالیست که اردوغان در روز نخست شکل گیری اعتراضات اعلام کرده بود که اوضاع کشور ترکیه رو به بهبودی می رود. او حزب رقیب یعنی جمهوریخواه خلق به رهبری کمال قلیچ داراوغلو را متهم به ایجاد ناامنی در کشور کرده است. اردوغان معتقد است که حزب جمهوریخواه خلق  احزاب رادیکال و طرفهای خارجی در پی ایجاد ناامنی در کشور و ایجاد تحرکات اعتراضی علیه دولت آنکارا هستند. اردوغان اعلام کرده است که میان تحولات کشورهای عربی و آنچه در کشورش می گذرد وجه تشابهی وجود ندارد.

موضع گیری های رجب طیب اردوغان در قبال معترضین و اصرار وی بر تکرار سیاستهای قبلی در حالی صورت می گیرد که بسیاری از معترضین فارغ از تعلق خاطر به گرووهای مختلف سیاسی، خواستار اصلاح خط مشی سیاست خارجی آنکارا در قبال تحولات خاورمیانه مخصوصا کشورهای سوریه و عراق هستند. همچنین بسیاری از معترضین رویکرد اردوغان در قبال حزب کارگران کرد(پ.ک.ک) را غیر قابل توجیه می دانند. در چنین شرایطی اردوغان صرفا معترضین به سیاستهای خود را همدستان تروریستها می نامد! از سوی دیگر، اردوغان نباید فراموش کند که بسیاری از طرفداران حزب عدالت و توسعه نیز نسبت به سیاستهای این حزب در قبال کشورهای منطقه معترض هستند. این افراد مخالف اگرچه در مخالفت با اردوغان و حزب حاکم آنکارا به خیابانها نیامده اند اما اعتراض کلی آنها به قوت خود باقیست. در چنین شرایطی نخست وزیر ترکیه نمی تواند با فرافکنی و تحقیر معترضین شرایط موجود در ترکیه را آرام سازد. طی چند روز اخیر نه تنها از شدت تظاهراتها کاسته نشده است، بلکه شهرهایی مانند استانبول ،آنکارا و ازمیر هر روز شاهد ناآرامی و درگیری است. حتی  استانها و شهرهای کوچک تر ترکیه مانند مرسین و کوجاعلی نیز اعتراضات مردمی ادامه دارد. این اعتراضها مرزهای ترکیه را در نوردیده  و به بخش ترک نشین قبرس نیز رسیده است. تظاهرات ساکنان بخش ترک نشین ( شمالی) قبرس به سیاستهای اردوغان در شهرهایی مانند گرینه و فاماگوستا و لوگشا( نیکوزیا) به خوبی نشان می دهد که معترضین به سیاستهای اردوغان دیگر حاضر نیستند در منزل خود باقی بمانند. این هشداری است که اردوغان علاقه ای نسبت به درک آن ندارد.

رئیس جمهوری که نگران اوضاع است

در نقطه مقابل رجب طیب اردوغان،فردی به نام عبدالله گل قرار دارد. طی یک دهه اخیر همواره نامهای عبدالله گل و اردوغان در کنار یکدیگر قرار داشته است. عبدالله گل مدتی وزیر امور خارجه ترکیه بوده است و از این رو نسبت به عواقب و تبعات بین المللی آنچه در کشورش می گذرد آگاه است. در چنین شرایطی عبدالله گل ادبیات اردوغان و نحوه رفتار وی با معترضین را به هیچ عنان قبول ندارد. عبدالله گل بر خلاف اردوغان، تصمیم گرفته است امتیازاتی به حزب جمهوریخواه خلق و معترضین دهد تا بتواند مانع از گسترش درگیری ها در کشورش شود. رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرده است که پیام معترضین را دریافت کرده است. این اظهار نظر عبدالله گل با عصبانیت و خشم اردوغان رو به رو شد. نخست وزیر ترکیه در واکنش به اظهارات عبدالله گل اعلام کرده است که وی ، بر خلاف رئیس جمهور ترکیه هیچ پیامی را در یافت نکرده است! این اظهارات اردوغان معنایی جز خشم و نارضایتی نخست وزیر ترکیه از رویکرد رئیس جمهور این کشور در قبال اعتراضات ندارد. از سوی دیگر، در جریان اعتراضات اخیر ترکیه عبدالله گل به شدت نگران از دست رفتن وجهه بین المللی کشورش است. او از معترضین خواسته است تا به منازل خود باز گردند و بیش از این آبروی کشورشان را در محافل بین المللی نبرند! این در حالیست که رجب طیب اردوغان توجهی به این مسئله ندارد و رویکرد تحکم آمیز خود در قبال معترضین را ادامه می دهد. در چنین شرایطی اردوغان سعی دارد با دادن نشانه ها و آدرسهای نادرست از تحولات داخلی کشورش اوضاع را طبیعی جلوه دهد. نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که اوضاع نسبتا آرام است و مردم( معترضین) نیز منطقی تر شده اند! با این حال شواهد و مستندات موجود اظهارات اردوغان را تایید نمی کند. اعتراضات ترکیه اندک اندک وارد هفته دوم می شود و نشانه ای مبنی بر عقب نشینی معترضین در برابر دولت و پلیس وجود ندارد. حتی اگر اعتراضات خیابانی متوقف شود در نقطه ای دیگر سرباز خواهد کرد و در این صورت بحران امنیتی و سیاسی مزمنی در ترکیه پدید خواهد آمد.

بحران رهبری در حزب عدالت و توسعه

اختلاف دیدگاه جدی اردوغان و عبدالله گل بر سر اعتراضات ترکیه از دید رسانه های و تحلیلگران مسائل بین الملل مخفی نمانده است. شبکه یورونیوز در یکی از تحلیلهای خود از این تفاوت دیدگاه پرده برداشته است.

بر اساس تحلیل یورو نیوز، درحالی که اردوغان معترضان را اعضای گروه های افراطی و آشوبگر می داند، عبدالله گل تظاهرات را حق معترضان در هر جامعه دموکراتیک می داند. به راستی نتیجه این اختلاف دیدگاه چه خواهد بود؟ در این راستا لازم است به دو نکته اساسی اشاره کنیم. نخست اینکه اختلاف دیدگاه نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه بر سر اعتراضات اخیر اختلافی اندک نیست! به عبارت بهتر، اختلاف دیدگاه میان اردوغان و عبدالله گل عملا اختلاف دیدگاه بنیادینی است که با شکل گیری تحولات اخیر ترکیه آشکار شده است. این اختلاف دیدگاه از ابتدا نیز میان رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه وجود داشت. بی دلیل نبود که زمان انتخاب عبدالله گل به عنوان رئیس جمهور ترکیه برخی از اعضای حزب عدالت و توسعه که به اردوغان گرایش داشتند نسبت به حضور گل در مسند ریاست جمهوری نظر مساعدی نداشتند. هم اکنون عبدالله گل به عنوان رئیس جمهور ترکیه خود نیز درگیر بحران شده است . گل نمی تواند نسبت به بحران امنیتی و سیاسی تازه ای که در کشورش رخ داده است بی تفاوت باقی بماند.

نتیجه عینی ادامه  این روند شکل گیری بحران رهبری در حزب عدالت و توسعه است. بدون شک موضع گیری متفاوت عبدالله گل و اردوغان نمایانگر وجود دو دیدگاه متفاوت در راس حزب عدالت و توسعه است. طرفداران حزب عدالت و توسعه نیز ای این اختلاف دیدگاه مصون نخواهند ماند هم اکنون برخی طرفداران و وابستگان حزب عدالت و توسعه مواضع اردوغان در قبال معترضین را قبول نداشته و حتی آن را خطرناک می دانند. در مقابل، عده ای دیگر از اعضای حزب عدالت و توسعه با مواضع رئیس جمهور این کشور یعنی عبدالله گل مخلف بوده و معتقدند باید به سخت ترین نحو ممکن با معترضین برخورد کرد.
 
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها