امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122189
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید معید‌فر امروز در نشست خبری به مناسبت دهه ایمنی راه‌ها اظهار داشت: کمیسیون ایمنی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید معید‌فر امروز در نشست خبری به مناسبت دهه ایمنی راه‌ها اظهار داشت: کمیسیون ایمنی راه‌ها پیش از این کارگروه اجتماعی نداشته است،اما امسال تلاش شد این کارگروه وارد کمیسیون ایمنی راه‌ها شود.

وی ادامه داد:‌ سالانه در جهان صدها هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی جان می‌بازند و میلیون‌ها انسان دچار آسیب می‌شوند، ضمن آنکه میلیاردها دلار خسارت به  اقتصاد کشورها وارد می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در این راستا در دنیا مقرر شد از سال 2011 میلادی تا 2020 میلادی همه اعضای مجمع جهانی سازمان ملل اقداماتی برای کاهش سوانح رانندگی انجام دهند.

معید فر با بیان اینکه جایگاه ایران در میزان سوانح رانندگی در دنیا قابل قبول نیست گفت:‌کشورهای در حال توسعه بالاترین ارقام تلفات سوانح رانندگی دنیا را به خود اختصاص داده‌اند. توسعه‌یافتگی با سوانح رانندگی ارتباط غیر مستقیم دارد البته هستند کشورهای در حال توسعه‌ای که سوانح رانندگی خود را کاهش دادند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی  افزود: از سال 72 در کشور ما روند افزایشی در تلفات و خسارات سوانح رانندگی آغاز شد که به طور میانگین رشد 9 درصدی داشت.

وی بیان کرد: از سال 82 هیات وزیران تصویب کرد کمیسیون ایمنی راه‌ها با همکاری 16 ارگان دست‌اندرکار جاده فعالیت کند در این راستا روند نزولی سوانح رانندگی از سال 84 آْغاز شد و امروز نسبت به آن سال 35 درصد کاهش تلفات سوانح رانندگی داشتیم و این رقم از 28 هزار نفر به 18 هزار نفر رسید.

وی بیان کرد: استاندارد شدن قوانین راهنمایی و رانندگی،‌ ارتقا سطح تحصیلات کاربران جاده، هوشمند‌سازی جاده‌ها، اعمال دقیق‌تر قانون توسط پلیس و امداد و نجات سریع از دلایل کاهش سوانح رانندگی در ایران است.

معیدفر اظهار داشت: بهبود رفتار ترافیکی شهروندان و مشارکت مدنی در کاهش سوانح رانندگی بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: طبق اعلام پلیس 80 درصد سوانح رانندگی به علت سبقت و سرعت غیرمجاز و عدم رعایت فاصله با اتومبیل جلو رخ می‌دهد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: 40 درصد تلفات سوانح رانندگی عابران پیاده و موتورسواران هستند ضمن آنکه یک سوم جانباختگان سوانح رانندگی مربوط به حوادث درون‌شهری است.

وی بیان کرد: از خرداد ماه امسال کارگروه اجتماعی، آموزش و فرهنگ ایمنی حمل و نقل کمیسیون ایمنی راه‌ها مصوب شد و با در نظر گرفتن ابعاد اجتماعی حوادث رانندگی و مشارکت مدنی کار خود را آغاز کرد تا رفتار ترافیکی تغییر کند.

وی بیان کرد: دهه ایمنی راه‌ها از 14 آبان ماه تا 25 آبان ماه ادامه دارد که هر روز این دهه نامگذاری شده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هدف ما در این دهه آشنایی افکار عمومی با سوانح رانندگی و آمار بالای سوانح رانندگی در کشور است.

وی با بیان اینکه کشور ایران از نظر سوانح رانندگی جزو کشورهای اول دنیا است، افزود: هوشیارسازی مردم در مورد رقم بالای سوانح رانندگی،‌جلب مشارکت آنها و همکاری بین مردم و نهادهای دولتی در بهبود رفتار ترافیکی و کاهش سوانح از اهداف ما است.

وی با بیان اینکه شعار دهه ایمنی راه‌ها در سال جاری «سهم من از ایمنی راه‌ها»‌ است بیان کرد: در این راستا به سهم متولیان راه،‌خودروسازان،‌امدادگران،بیمه‌گر،‌راننده، سرنشینان، موتورسیکلت‌سواران، خانواده، نهادهای مدنی،‌آموزش و پرورش و رسانه پرداخته می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تلاش برای هوشمندسازی جاده‌ها و تحول در رفتار ترافیکی کاربر اظهار داشت: مردم باید خود با تفکر خود نسبت به بهینه‌سازی فرهنگ ترافیکی اقدام کنند ضمن آنکه پلیس نیز باید به مردم نزدیکتر شود.
انتهای پیام/م
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار