امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122218
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۲
تعداد بازدید: 20
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد عصر امروز -چهارشنبه- با علی شمخانی ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد عصر امروز -چهارشنبه- با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و با وی درباره موضوعات بین‌المللی و آخرین روند مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+ 5 گفت‌و‌گو کرد.

شمخانی با اشاره به انتظار دولت‌ها و ملت‌های جهان از سازمان ملل به عنوان نهاد بی طرف و مرجع در رسیدگی فوری به بحران‌ها و مشکلات جهانی خاطرنشان کرد: عدم نتیجه گیری در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی در خصوص حمله به مردم غزه و 51 روز بمباران خانه‌ها، پناهگاه‌ها، بیمارستان‌ها و حتی مدرسه سازمان ملل باعث گستاخی بیشتر این رژیم و احتمال تکرار حملات خواهد شد.

وی افزود: در حالی که بازرسان سازمان ملل به نتایج قابل توجهی در یافتن مقصر حملات شیمیایی در سوریه دست یافتند و مشخص شد منشأ این کشتار، گروهک تروریستی داعش با همکاری برخی کشورهای خارجی بوده است، سازمان ملل در این خصوص گزارشی منتشر نکرد و تاکنون نیز از بیان صریح نتایج تحقیقات پرهیز دارد.

علی شمخانی تاکید کرد: عدم واکنش مناسب سازمان ملل متحد در خصوص نقض حاکمیت ملی کشورها و ایجاد رویه‌های غیر قانونی موجب زیر سؤال رفتن منشور سازمان ملل و شکل گیری جریانات خودسر و در نهایت گسترش تروریسم می‌شود.

شمخانی گفت: به توجه به کار ویژه سازمان ملل در کمک به تقویت امنیت و حفظ صلح در جهان، دبیرکل باید فعالانه مانع از اقدامات یکجانبه قدرت‌ها در کشورهای دیگر شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: ایران در موضوع هسته‌ای به استمرار مذاکرات خود با کشورهای 1+5 و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب برخورداری از تمام حقوق خود و رعایت قوانین موجود معتقد است و گزارش‌های اخیر نیز همچون گذشته پایبندی ایران را به انجام تعهدات و صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای نشان می‌دهد.

وی افزود: متاسفانه برخوردهای دوگانه غرب نسبت به خلع سلاح به عدم اشاعه هسته‌ای کمک نکرده است. سازمان ملل باید با اولویت و جدیت موضوع ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه را دنبال کند.

شمخانی با اعلام اینکه ایران آماده همه نوع همکاری بشردوستانه در خصوص سوریه است تاکید کرد: ایجاد ابتکاراتی مانند ایران- سوریه- سوئیس می‌تواند از آلام و مصائب مردم این کشور بکاهد.

یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل در این دیدار نیز بر ادامه حمایت‌های سازمان ملل از عراق و کمک به آن در مبارزه با داعش تاکید کرد.

وی با اشاره به چالش‌های بزرگ و پیچیده جهانی از جمله پدیده تروریسم، بر ضرورت پایبندی کشورها به منشور ملل متحد تأکید کرد و افزود: امنیت جهانی با خطرها و منازعات پیچیده و گوناگونی روبروست که مقابله با آن به همکاری و مشارکت جمعی همه کشورهای عضو سازمان ملل نیاز دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها