امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122254
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 59
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مؤید حسینی صدر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در دیدار با گیورگی کویریکا شویلی ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مؤید حسینی صدر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در دیدار با گیورگی کویریکا شویلی وزیر اقتصاد و توسعه پایدار و معاون نخست وزیر گرجستان با اشاره به سطح پائین مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و گرجستان اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های ایران و گرجستان زمینه‌های لازم برای افزایش حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور وجود دارد، به طوری که می‌توان با یک برنامه کاری پنج ساله سطح مبادلات فی‌مابین را به 10 برابر میزان فعلی رساند.

وی با اشاره به لزوم ایجاد بسترهای لازم برای ارتقای  مناسبات اقتصادی دو کشور افزود: ایران آمادگی لازم برای مذاکرات هیأت‌های اقتصادی دو کشور در راستای بسترسازی بهره‌برداری از ظرفیت‌های ترانزیتی و بندری طرفین و متنوع کردن شرایط حمل و نقلی دو کشور را دارد.

حسینی صدر با اشاره به لزوم تسهیل ترانزیت کالا میان دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به مزیت‌های اساسی گرجستان برای دسترسی ایران به اروپای شرقی از طریق دریای سیاه و همچنین توسعه دسترسی گرجستان به آب‌های گرم جنوب و بازار شرق آسیا از طریق ایران باید سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برای همکاری‌های ترانزیتی دو کشور انجام شود.

گیورگی کویربکا شویلی وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه خوب روابط اقتصادی و تجاری ایران و گرجستان گفت: بخش‌های مختلفی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد که باید مبادلات مستقیم کالا، همکاری در بخش انرژی‌های فسیلی، ساخت پالایشگاه توسط ایران در گرجستان، پروژه انتقال آب گرجستان به ایران، احداث خط راه‌آهن و توسعه گردشگری از اولویت‌های دولت و مجلس ایران و گرجستان باشد.

وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در ادامه این دیدار تصریح کرد: با توجه به اینکه همکاری‌های تجاری و اقتصادی مکمل روابط خوب سیاسی است، جمهوری اسلامی ایران و گرجستان باید توجه بیشتری به ارتقای سطح مناسبات دو کشور در عرصه‌های اقتصادی و تجاری داشته باشند.

کویریکا شویلی در پایان ضمن پذیرش پیشنهاد  حسینی صدر در خصوص برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان، تشکیل منظم نشست‌های این کمیسیون را عامل مهمی در تسریع،‌ تسهیل و افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور خواند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها