امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122328
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رضا ملک‌زاده در حاشیه همایش معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رضا ملک‌زاده در حاشیه همایش معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی را اعلام کرد.

بر این اساس، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، بهشتی، اصفهان، شیراز و مشهد به ترتیب از نظر علمی دانشگاه‌های برتر کشور به شمار می‌روند.

وی همچنین در مورد فرار مغزها و کوچ نخبگان از کشور گفت: این اتفاق تنها در ایران رخ نمی‌دهد و در تمام دنیا ما شاهد کوچ نخبگان هستیم به طوریکه از کشورهای انگلیس و کانادا نیز نخبگان به آمریکا مهاجرت می‌کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که کشور آمریکا با وجود اینکه بنیاد ملی نخبگان نیز ندارد اما دارای زیرساختهای مناسب است.

وی افزود: خیلی از محققان کشورمان به علت نبود زیرساخت به کشورهای دیگر کوچ می‌کنند و ما برای اینکه مانع کوچ نخبگان شویم باید زیرساختهای مناسبی در کشور فراهم کنیم که آنها بتوانند تحقیقات خود را انجام دهند و رشد کنند.

ملک‌زاده تاکید کرد: ما نمی‌توانیم یک انسان با استعداد را به زور در کشور نگه داریم و در شرایطی که زیرساختهای مناسب نداریم مانع رشد او شویم، به همین جهت باید ابتدا شرایط رشد کردن نخبگان را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: از نظر وضعیت مهاجرت نخبگان، وضعیت خوبی نداریم و جزء 3 کشور اول این موضوع به شمار می‌رویم، شاید یکی از دلایلش این باشد که ما تعداد خیلی زیادی نخبه در کشور داریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از تعداد زیاد نخبگان کشور تنها یک تا 2 درصد آنها می‌توانند تغییرات در کشور ایجاد کنند و سبب پیشرفت شوند و در کمال تعجب همین یکی دو درصد هستند که از کشور خارج می‌شوند و ما باید تلاش کنیم تا آنها در کشور بمانند.

وی در مورد تعداد زیاد مقالات و اینکه ارجاعات به آنها کم است، گفت: یکی از این دلایل این است که مقالات ما بی کیفیت هستند.

ملک‌زاده در مورد مرکز توسعه تحقیقات پزشکی (نیماد) گفت: این مرکز قرار است در 5 سال آینده در موضوع بیماری‌ها و پیدا کردن راهکارهای پیشگیری از 10 بیماری مزمن فعالیت کند.

وی در مورد 10 بیماری مزمن گفت: 50 درصد این بیماری‌ها مربوط به مسائل قلبی عروقی، 20 درصد سرطان‌ها و ... می‌شود.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت هر دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور مامور شده تا با توجه به مسائل ژنتیکی مردم مناطق مختلف کشور طرحی آماده کند تا براساس آن به پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک شود.

وی تأکید کرد: به عقیده ما در کنار عوامل محیطی، مسائل ژنتیکی نیز در ابتلاء فرد به بیماری موثر است.

ملک‌زاده در حالی کره جنوبی را دارای بالاترین بودجه تحقیقاتی در دنیا معرفی کرد که سهم بودجه تحقیقات این کشور از تولید ناخالص داخلی 3.4 درصد است و گفت طبق برنامه پنجم توسعه ما نیز باید به 3 درصد برسیم اما اکنون تنها 0.4 درصد را به ما اختصاص داده‌اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها