امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122341
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمحسن حاجی‌باباییان در نشست خبری خود با اشاره به همایش قانون و امر به معروف و نهی از ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمحسن حاجی‌باباییان در نشست خبری خود با اشاره به همایش قانون و امر به معروف و نهی از منکر گفت:‌ امام حسین (ع) فرمودند من از روی هوای نفس و از روی فساد قیام نکردم و برای اصلاح دین جدم خارج شدم و می‌خواهم به شیوه پدرم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

وی افزود: بحث امر به معروف و نهی از منکر یک سابقه دینی دارد وقتی امام حسین (ع) از زندگی و عمرشان برای این فریضه می‌گذرند اهمیت آن مشخص می‌شود.

حاجی‌ باباییان اظهار داشت: براساس یک برنامه‌ریزی منسجم و طی دستور رئیس قوه قضاییه با عنایت به اینکه دادستان‌‌ها در سراسر کشور در جایگاه مدعی‌العموم وظیفه رسیدگی به امر به معروف و نهی از منکر را دارند یک شورای راهبردی با همکاری معاونت پیشگیری از جرم، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، نیروی انتظامی، رسانه ملی، دانشگاه علوم قضایی، بسیج و... تشکیل شد که وظیفه بررسی محورهای 13گانه امر به معروف و نهی از منکر را داشتند.

وی تصریح کرد: این شورا 13 محور با 58 سؤال زیر محور را تنظیم و برای تمام استان‌ها ارسال کرد و نشست‌های هم‌اندیشی توسط رؤسای دادگستری استان‌ها با نهادهایی که به نوعی به امر به معروف و نهی از منکر مربوط بودند، برگزار شد.

حاجی باباییان گفت: در 31 استان 31 همایش استانی برگزار شد با نگاه بومی‌سازی امر به معروف و نهی از منکر زیرا خیلی از مباحث فرهنگی در استان‌های مختلف همسان نیستند و باید با نگاه بومی آنها توجه شود.

وی ادامه داد: حاصل این همایش‌ها استخراج 112 محور از نشست‌های استانی بود که قصد داریم آنها را الحاق کنیم به قانون امر به معروف و نهی از منکر. همچنین دانشگاه علوم قضایی خروجی این همایش را برعهده داشت.

حاجی باباییان بیان داشت:‌ یک تیم پژوهشی در دانشگاه علوم قضایی تشکیل شد که این جمع‌بندی را انجام داد و سپس همایش 2 روزه قانون و امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد.

وی تشریح کرد: در این همایش 4 کمیسیون به نام‌های کمیسیون تبیین اصل 8 قانون اساسی، کمیسیون کشف خلاءهای قانونی امر به معروف و نهی از منکر، کمیسیون حمایت‌های قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و کمیسیون بررسی جایگاه‌ و نقش مردم و نهادهای مردمی در امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شد و در همایش گزارش این کمیسیون‌ها داده شد.

حاجی باباییان گفت: معتقدیم که مسئله امر به معروف و نهی از منکر باید با نگاه نرم انجام شود و نه با اعمال سخت و وظیفه برخوردهای قهری هم به عهده حاکمیت و دستگاه قضا است.

وی اظهار داشت: مسئله امر به معروف و نهی از منکر نافی هر گونه حرکت خودسری است. در بحث امر به معروف و نهی از منکر تذکر لسانی که مورد تأکید رهبری است و در طرح پیش‌نویس قانونی که به مجلس رفته است هم آمده و چگونگی آن هم در آن طرح مطرح شد.

حاجی‌باباییان بیان داشت: امیدوارم امر به معروف و نهی از منکر با این رویکرد و با توجه به همایشی که برگزار شد عملی شود.

وی گفت: امر به معروف و نهی از منکر باید از خانواده شروع شود و سپس مدارس و ادارات و مراکز آموزشی. گاهی دیده می‌شود که فردی که منکری را انجام می‌دهد خود نمی‌داند که آن عمل منکر است و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی شود. باید تدبیری را اتخاذ کنیم فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود.

حاجی باباییان به نواقص قانون امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت:‌ به عنوان مثال در این قانون از قوه قضاییه فقط یک نماینده وجود دارد در صورتی که باید دادستان حضور داشته باشد زیرا وظیفه برخورد با کسانی که منکر انجام می‌دهند با دادستانی است و بعد نیروی انتظامی وارد می‌شود. همچنین سازمان بازرسی کشور که وظیفه‌اش نظارت بر عملکرد درست سازمان‌ها است هم در این قانون دیده نشده و همچنین معاونت فرهنگی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم.

وی اظهار داشت: در خیلی از قوانین حضور قوه قضاییه الزامی است مانند همین قانون اما می‌بینیم که در همین قانون امر به معروف و نهی از منکر از قوه مجریه 6 یا 7 وزیر حضور دارند آیا اهمیت بعضی از سازمان‌ها بیشتر از دادستانی کل کشور است.

حاجی باباییان افزود: البته مجلس دارد تلاش می‌کند تا بخشی از این دستگاه‌ها را در این قانون بیاورد. همچنین در این قانون از بعضی از دستگاه‌ها وظایفی را خواسته که ذاتی آنها نیست و آن هم یکی از نواقص دیگر این قانون است.

معاون فرهنگ عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه درباره برخی از رسانه‌هایی که جریان اسیدپاشی را به امر به معروف و نهی از منکر ربط دادند، گفت: هر موضوعی که به عنوان بزه و جرم اتفاق می‌افتد را نباید بلافاصله کسی حکمی صادر کند و اگر کسی این کار را کرد در مقام قاضی نشسته است و حتی خود قاضی هم حق ندارد بلافاصله حکم صادر کند و باید قوانین، شواهد و قرائن را کنار هم بچیند و بعداً حکم بدهد.

وی افزود: ربط اسیدپاشی به امر به معروف و نهی از منکر واقعاً کم لطفی است و حتی من خبر دارم که یکی از قربانیان از خانواده‌های پاسدار و وکیل دادگستری بود.

حاجی‌باباییان در خاتمه گفت: قصدمان از برگزاری همایش این بود که خروجی آن به عنوان کلید رهگشایی برای مردم و سازمان‌ها باشد که امیدواریم اجرایی شود و مشکلی از جامعه را حل کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها