امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122346
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا زالی در حاشیه سومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی که امروز چهارشنبه  7 ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علیرضا زالی در حاشیه سومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی که امروز چهارشنبه  7 آبان سال جاری در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد، اظهار داشت:‌ نرخ رشد مقالات و تحقیقات اعم از پایه و بالینی در حوزه علوم اعصاب در سال‌های اخیر شتابان بوده است.

وی افزود: خوشبختانه در زمینه تشخیص و درمان فناوری‌های متعارف که در تشخیص بیماری‌های مغز و اعصاب استفاده می‌شود، مشکلی وجود ندارد و باید گفت مهارت پزشک در جنبه‌های قضاوت و بالینی نقش اساسی و عمده را در تشخیص ایفا می‌کند.

زالی گفت: بیماران مغز و اعصاب به صورت پازلی از علائم مراجعه می‌کنند و در واقع رسیدن به تشخیص نیازمند این است که پزشک حاذق باشد و از اندوخته‌های علمی خود به تشخیص قطعی برسد.

رئیس سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: در بسیاری موارد بیماری‌های مغز و اعصاب علائم مشابه‌ای را بروز می‌دهند به همین دلیل گاهی تشخیص این بیماری‌ها مشکل می‌شود از آن طرف بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب سیمای هزار چهره دارند و علامت‌های متفاوت و ناهمگونی را نشان می‌دهند که این امر تشخیص را با مشکل مواجه می‌کند که خوشبختانه کشور ما از نظر پزشک و دانش پزشکان از توان خوبی برخوردار است.

وی ادامه داد: در حوزه‌های علوم اعصاب برخی از روش‌های تشخیصی نوین در حوزه پژوهشی کاربرد فراوانی دارند مثلاً بسیاری از روش‌های تشخیصی بیماری‌های مغز و اعصاب ممکن است جنبه‌های پژوهشی جذاب‌تری داشته باشد.

زالی با بیان اینکه تکنولوژی متعارف در حوزه‌‌های علوم اعصاب در کشور داریم، اظهار داشت: درمان‌های مغز و اعصاب به چهار دسته تقسیم می‌شوند دسته اول درمان‌های دارویی است که سنگ بنای بیماری‌های مغز و اعصاب را تشکیل می‌دهند در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در حوزه دارویی ایجاد شده است.

وی افزود: بیماری‌های مغز و اعصاب در عرصه جهانی در رتبه بالایی به لحاظ بالینی و دارویی قرار دارد و بعد از سرطان در عرصه تحقیقاتی و دارویی بیماری‌های مغز و اعصاب به چشم می‌خورد بنابراین داروهای متنوع‌تر که به مبانی بیماری نزدیک‌ترند در این زمینه اهمیت فراوانی دارند.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت:‌ گروه دوم روش‌های جراحی و مداخلات غیر تهاجمی و کم تهاجمی مانند تحریک عمقی قاعده مغز هستند و گروه سوم مربوط به بازتوانی عصبی است که اهمیت بسیاری دارد و تقریباً امروز اساس سلامت و درمان بیماری‌های مغزی در بسیاری از موارد مکانیزم‌های بازتوانی است. ثابت شده است که هرچه مکانیزم‌های بازتوانی و توانبخشی در بیماران مغزی سریع‌تر شروع شود مؤثرتر و کاراتر خواهد بود و اثرات فیزیولوژیک ماندگارتری را برجای خواهد گذاشت.

زالی گفت: به نظر می‌رسد در زمینه درمان‌های مربوط به بازتوانی و توانبخشی نیازمند جهش‌هایی در این عرصه هستیم.

وی گفت: روش‌های درمانی نوین چهارمین دسته درمان‌های علوم اعصاب را تشکیل می‌دهد این درمان‌ها شامل استفاده از سلول‌های بنیادین، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی است که خوشبختانه کشور ما در استفاد از سلول‌های بنیادین در زمینه علوم اعصاب در منطقه و عرصه جهانی پیشتاز است این مهم نیازمند کار پژوهشی عمیق است بنابراین در این زمینه نباید دچار هیجان‌زدگی شویم و بگذاریم تا مسیر علمی آن طی شود.

زالی گفت: بیماری‌های مغز و اعصاب به دلیل تنوع و گران‌ بودن داروها مشکلات جدی در زمینه پوشش بیمه‌ای دارند اما خوشبختانه دو اتفاق خوب در سال‌های اخیر افتاده است که یکی از آنها تولید بومی برخی از داروهای مغز و اعصاب است که خوشبختانه مطالعات نشان می‌دهد به فرآیندهای مورد رضایت جامعه پزشکی و بیماران رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: در بخش دوم می‌توان به داروهای نوین در عرصه جهانی اشاره کرد که چنانچه بخواهند وارد بازار شوند باید پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته شود.

این جراح مغز و اعصاب با اشاره به درمان اوتیسم براساس تغییر مکانیسم‌های یادگیری اظهار داشت: اوتیسم اختلال در فعل و انفعالات بین کودک و محیط او است بنابراین تمام درمان‌های نوین براساس بازتوانی و توانبخشی برمبنای تغییرات فرآیندهای یادگیری است.

وی افزود: استفاده از جنبه‌های رایانه‌ای، رباتیک و ظرفیت‌های هنر درمانی مانند نقاشی درمانی و موسیقی درمانی است که در درمان اوتیسم جایگاه مهمی دارد.

زالی ادامه داد: یکی از اشکالات موجود این است که ما در تشخیص اختلال اوتیسم دچار افراط و تفریط می‌شویم پیش‌بینی می‌شود از هر 150 کودک یک نفر دچار اختلال واقعی اوتیستیک باشد بنابراین اول باید جامعه اوتیستیک مشخص شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت:‌ درمان‌های دارویی در زمینه اوتیسم وجود دارد اما به نظر می‌رسد فرآیندهای جهانی بیشتر به سمت هنر درمانی و استفاده از رباتیک، رایانه و فضای مجازی پیش می‌رود.

این جراح و متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: درمان مبتلایان به اوتیسم چنانچه به موقع انجام شود می‌تواند از آنها افرادی بسازد که در آینده در بهره‌وری اقتصادی فعال باشند اما چنانچه درمان مبتلایان دیر انجام شود یا ناقص بماند در آینده شغلی و اجتماعی این افراد تأثیرات منفی به جای خواهد گذاشت.

زالی گفت: به نظر می‌رسد در حوزه علوم اعصاب نیازمند پوشش بیمه‌ای هستیم که بخشی از این مهم باید توسط متخصصان علوم اعصاب تبیین شود به نظر می‌رسد می‌توان موضوع را برای همکاران در سازمان‌های بیمه‌گر باز کنیم و این موضوع از منظر اقتصادی نیز قابل دفاع است.

رئیس سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: حوزه توانبخشی یا در خلاء پوشش بیمه‌ای است یا پوشش بیمه‌ای خوبی در این زمینه شاهد نبوده‌ایم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها