امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۴:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122350
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علیرضا زالی در افتتاحیه سومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی با بیان اینکه این ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; علیرضا زالی در افتتاحیه سومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی با بیان اینکه این کنگره نمادی از انتزاج علوم بالینی و علوم پایه است اظهار داشت: امروز تمام پیشرفت‌های متعدد در حوزه‌های تشخیص، درمان، توانبخشی و پیشگیری در حوزه علوم اعصاب بدون ملاحظات علوم پایه و جنبه‌های آن محقق نخواهد بود.

وی افزود: ایده‌های ما در بسیاری از موارد حوزه علوم اعصاب در سال‌های گذشته با دانش امروزی متفاوت است و این موجب می‌شود تا به شکل متفاوتی به علوم اعصاب بنگریم در گذشته نگاهی به شدت انتزاعی نسبت به علوم اعصاب وجود داشت در حالی که امروز این نگاه تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه برخی از سوالات کماکان نامکشوف مانده است، گفت: امروز اگر کسی دچار صدمه مغزی شود باید دید آیا مسیرها و مدارهای آسیب‌خورده قابل احیا هستند یا باید از مدارهای نوینی استفاده کرد. تاکنون بررسی ادبیات پزشکی جواب صریحی در این خصوص نداده است.

این جراح و متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: کمبود بحرانی تیروئید در دوران نوزادی می‌تواند موجب صدمات جسمی و ذهنی در آینده نوزاد شود.

وی با بیان تاثیر علوم اعصاب در جنبه‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد تصریح کرد: بحث اعتیاد از منظر علمی با نیم‌نگاهی از دستاوردهای نوین علوم اعصاب قابل توجه است. تحقیقات نشان می‌دهد که اگر فردی زیر 15 سال با الکل آشنا شود بعد از 15 سالگی 7 برابر احتمال الکلی شدن دارد.
 
وی ادامه داد: این موضوع به فعالیت بیشتر سیستم هیجانی فرد نسبت به قشر مخ او در نوجوانی ارتباط دارد چرا که سیستم هیجانی در سنین نوجوانی فعال‌تر از قشر مخ است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها