امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122394
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 115
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد که به منظور رایزنی و مذاکره با مقامات ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد که به منظور رایزنی و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران پیرامون تحولات منطقه به کشورمان سفر کرده است، در دیدار امروز(چهارشنبه) با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه درخصوص مسائل مورد اهتمام مشترک تبادل نظر و گفتگو کرد.

الیاسون با ابراز خرسندی از سفر به تهران ، نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه را مهم دانست و افزود سازمان ملل به مشورت با ایران برای کمک به حل مشکلات منطقه اهتمام دارد.

قائم مقام دبیرکل سازمان ملل، افراط گرایی را مهمترین مشکل منطقه ذکر کرد و با ضروری دانستن شناسایی ریشه های افراط گرایی در منطقه، حل مشکلات موجود را مسئولیت جمعی دانست.

وی بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد و گفت در این راستا توقف ارسال سلاح و کمکهای مالی به تروریستها ضروری است.

الیاسون از همکاری خوب دولت سوریه با سازمان ملل در امحای سلاح شیمیایی تقدیر کرد و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را ستود.

قائم مقام دبیرکل سازمان ملل وحدت و ثبات در عراق و تقویت دولت جدید و توسعه مشارکت همه طرفها در فرایند سیاسی عراق را مورد تاکید قرار داد.

وی با مهم برشمردن نقش ایران و عربستان در منطقه، ایجاد ثبات و امنیت در این منطقه به خصوص در بحرین و یمن را در گرو همکاری دو کشور دانست.

معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به همکاری سازنده جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل ، بر آمادگی کشورمان جهت کمک به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان سیاست «تخریب سازنده» برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای که با انگیزه تحقق اهداف خاص دنبال می شود را بی نتیجه خواند.

وی با انتقاد از بمباران بیهوده آمریکا علیه داعش و رفتار متناقض آن در مقابله با پدیده تروریسم ، افزود حمایت از تمامیت ارضی سوریه و تعیین آینده سیاسی سوریه به دست مردم این کشور از ابتدا مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران بوده است.

معاون وزیرامورخارجه کشورمان اقدام آمریکا در مسلح کردن گروه هایی از مخالفین نظام سوریه را اشتباهی استراتژیک دانست و تاکید کرد: آمریکا باید در این سیاست تجدید نظر کند.

امیرعبداللهیان راه حل بحران سوریه را سیاسی دانست و افزود: ما موافق نیستیم که چند کشور محدود به نمایندگی از مردم سوریه تصمیم بگیرند و اجازه نخواهیم داد سرنوشت سوریه توسط تروریستها تعیین شود.

وی با اشاره به مذاکرات مثبت و سازنده اخیر با دمیستورا بر اهتمام جدی کشورمان درهمکاری با سازمان ملل در حل مشکل سوریه تاکید کرد.

در ارتباط با تحولات عراق ، تقویت نیروی مسلح و ارتش، حفظ یکپارچگی این کشور و عدم مداخله خارجی مورد تاکید معاون وزیر خارجه کشورمان قرار گرفت.

معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به گفتگوهای اخیر ایران و عربستان و توافق دو طرف برای استمرار این گفتگوها افزود: صرفنظر از برخی اظهارات طرف سعودی در فضای رسانه ای، استراتژی گفتگوی جدی با عربستان را دنبال خواهیم کرد.

وی از سازمان ملل خواست تا به آزادی آقای نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن کمک کند.

معاون وزیرامورخارجه بر راه حل سیاسی در بحرین تاکید کرد واظهار داشت: گفتگوی جدی به دور از دخالت های خارجی ، مشکل بحرین را حل خواهد کرد.

امیرعبداللهیان همچنین ضمن درخواست از سازمان ملل برای جلوگیری از اعدام شیخ نمر ، آزادی این روحانی عربستانی را برای متوقف کردن فرصت طلبی داعش و جریانهای تروریستی که به دنبال تشدید اختلاف شیعه و سنی هستند، ضروری دانست.

دو طرف در این دیدار بر ضرورت همکاری ایران و سازمان ملل برای کمک به ثبات و آرامش در منطقه تاکید کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها