امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122406
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حمید نیکو: کمتر از یک هفته دیگر، آمریکایی‌ها برای انتخاب گروهی از نمایندگان کنگره این کشور، پای

گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حمید نیکو: کمتر از یک هفته دیگر، آمریکایی‌ها برای انتخاب گروهی از نمایندگان کنگره این کشور، پای صندوق‌های رأی انتخابات میانه‌دوره‌ای می‌روند.

در حال حاضر از دو مجلس آمریکا، یکی (مجلس نمایندگان) در اختیار جمهوری‌خواهان و دیگری (سنا) در تصاحب هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهور دموکرات این کشور است. انتخابات پیش‌رو از آن جهت مهم است که می‌تواند با تغییر ترکیب مجلس سنا، کنگره را به طور کامل در اختیار جمهوری‌خواهانی قرار دهد که در تقریبا تمامی موضوعات اصلی، با باراک اوباما دچار اختلاف هستند، یا دستکم اینطور ابراز می‌کنند؛ از پرونده هسته‌ای ایران گرفته تا مسائل داخل آمریکا.

در سلسله‌ گزارش‌های پیش‌رو نگاهی داریم به سیستم انتخابات، ساختار کنگره و نهایتا دلایل اهمیت این انتخابات برای رئیس‌جمهور آمریکا (بخش اول این گزارش را اینجا بخوانید).

 

تقسیم‌بندی یا کلاس‌های سه‌گانه سنای امریکا

هر یک از سه کلاس سنای امریکا از 33 یا 34 کرسی تشکیل می‌شود. هر دو سال یک بار به ترتیب نوبت انتخابات یکی از این کلاس‌هاست:

کلاس 1: در این کلاس 33 سناتور در نوامبر 2012 انتخاب شدند که قرار است شش سال پس از این تاریخ یعنی نوامبر 2018 برای کرسی‌های آن انتخابات برگزار شود. دوره رسمی این کلاس ژانویه 2013 آغاز شد و ژانویه 2019 به پایان می‌رسد. ایالت‌هایی که سناتورهای خود را از کلاس 1 انتخاب می‌کنند، عبارتند از: آریزونا، کالیفورنیا، کنکتیکت، دلاور، فلوریدا، هاوایی، ایندیانا، مین، مریلند، ماساچوست، میشیگان، منسوتا، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، مونتانا، نبرسکا، نوادا، نیوجرسی، نیومکزیکو، نیویورک، ‌داکوتای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، رود آیلند، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت، ویرجینیا، واشنگتن، ویرجینیای غربی، ویسکونسین و وایومینگ.

کلاس 2: در این کلاس 33 سناتور قرار است در نوامبر 2014 انتخاب شوند و شش سال پس از این تاریخ یعنی نوامبر 2020 برای کرسی‌های آن انتخابات دوباره برگزار خواهد شود. دوره رسمی این کلاس ژانویه 2015 آغاز می‌شود و تا ژانویه 2021 ادامه خواهد یافت. ایالت‌هایی که سناتورهای خود را از کلاس 2 انتخاب می‌کنند، عبارتند از: آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، کولورادو، دلاور، جورجیا، آیداهو، ایلینوی، لووا، کانزاس، کنتاکی، لویزیانا، مین، ماساچوست، میشیگان، مینسوتا، می‌سی‌سی‌پی، مونتانا، نبرسکا، نیوهمشایر، نیوجرسی، نیومکزیکو، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، اورگان، رود آیلند، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی، تنسی، تگزاس، ویرجینیا، ویرجینیای غربی و وایومینگ.

کلاس 3: در این کلاس 34 سناتور قرار است نوامبر 2016 انتخاب شوند و شش سال پس از این تاریخ یعنی نوامبر 2022 برای کرسی‌های آن انتخابات دوباره برگزار خواهد شود. دوره رسمی این کلاس ژانویه 2011 آغاز شد و ژانویه 2019 به پایان می‌رسد. ایالت‌هایی که سناتورهای خود را از کلاس 2 انتخاب می‌کنند، عبارتند از: آلاباما، آلاسکا، آریزونا، آرکانزاس، کالیفورنیا، کولورادو، کنکتیکوت، فلوریدا، جورجیا، هاوایی، آیداهو، ایلینوی، ایندیانا، لووا، کانزاس، کنتاکی، لویزیانا، مریلند، میسوری، نوادا، نیوهمشایر، نیویورک، کارولینای شمالی، داکوتای شمالی، اوهایو، اوکلاهاما، اورگان، پنسیلوانیا، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی، یوتا، ورمونت، واشنگتن و ویسکانسین.

 

فهرست سناتورهای کنونی سنا و کلاس‌های سه‌گانه

 
 

  کلاس 1 

  کلاس 2 

  کلاس 3 

    مجموع   دموکرات

     23

     20

     10

     53جمهوری‌خواه

      8

     13

     24

     45    مستقل

      2

      0

      0

      2آخرین‌انتخابات

   2012

   2008

   2010

      -انتخابات‌ بعدی

   2018

   2014

   2016

      -    مجموع

    33

     33

     34

    100
 

انتخابات میان‌دوره‌ای 2014 امریکا؛ نبرد جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در سنا

انتخابات میان‌دوره‌ای 4 نوامبر (13 آبان) تکلیف 36 کرسی از 100 کرسی سنا و تمام 435 کرسی‌ مجلس نمایندگان را مشخص می‌کند. این انتخابات رقابت و نبردی جدی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها برای تسلط بر سنای امریکا خواهد بود.

در حال حاضر، مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری‌خواهان (234 در برابر 199) و سنا تحت کنترل دموکرات‌هاست و تا حدودی توازن قوا در کنگره برقرار است. اگرچه توازن در عمل به نوعی قفل‌شدگی منتهی شده، اما اگر جمهوری‌خواهان موفق شوند علاوه بر کنترل مجلس نمایندگان (که از انتخابات 2010 به بعد در اختیار داشتند) اکثریت سنا را نیز به دست آورند، دولت اوباما در عرصه داخلی و خارجی با چالش‌های جدی رو به رو می‌شود.

انتظار می‌رود جمهوری‌خواهان اکثریت خود در مجلس نمایندگان را بدون مشکل حفظ کنند. اما پیروزی در سنا برای دو حزب اهمیت بسیاری دارد. در حال حاضر، دموکرات‌ها در سنا از اکثریت 55 در برابر 45 (از جمله دو عضو مستقل که همراه این حزب رای می‌دهند) برخوردار هستند. تمام نظرسنجی‌ها تاکنون از باخت دموکرات‌ها و کسب اکثریت نسبی جمهوری‌خواهان در انتخابات 4 نوامبر حکایت دارند. انتخابات ویژه‌ای نیز به منظور تایید نامزدهایی که کرسی‌های خالی را پر کرده‌اند یا می‌کنند، در هاوایی، اوکلاهاما و کارولینای جنوبی برگزار می‌شود.

به طور تقریبی و مطابق نظرسنجی‌های می‌توان تا حدودی تصویری کلی از رقابت‌ها و شانس پیروزی این دو حزب در ایالت‌های مختلف امریکا در انتخابات 2014 سنا ارائه کرد:

 

 

در انتخابات 4 نوامبر، کرسی‌های کلاس 2 سنا مورد رای‌گیری قرار می‌گیرند. در این کلاس 33 سناتور قرار است انتخاب شوند و شش سال پس از این تاریخ یعنی نوامبر 2020 برای کرسی‌های آن انتخابات دوباره برگزار خواهد شود.

دوره رسمی این کلاس ژانویه 2015 آغاز می‌شود و تا ژانویه 2021 ادامه خواهد یافت. ایالت‌هایی که سناتورهای خود را از کلاس 2 انتخاب می‌کنند، عبارتند از: آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، کولورادو، دلاور، جورجیا، آیداهو، ایلینوی، لووا، کانزاس، کنتاکی، لویزیانا، مین، ماساچوست، میشیگان، مینسوتا، می‌سی‌سی‌پی، مونتانا، نبرسکا، نیوهمشایر، نیوجرسی، نیومکزیکو، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، اورگان، رود آیلند، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی، تنسی، تگزاس، ویرجینیا، ویرجینیای غربی و وایومینگ.

از جمله ویژگی‌های کلاس 2 سنا وزن پایین جمعیتی رای‌دهندگان و موقعیت برتر نامزدهای جمهوری‌خواه است. با نگاهی به 33 ایالتی که در آنها انتخابات یکی از کرسی‌های سنا مورد رای‌گیری قرار می گیرد، می‌توان فهمید از ایالت‌های پرجمعیت در این دوره تقریبا خبری نیست و در مجموع وزن جمعیتی نسبت به دو کلاس 1 و 3 سنا، بسیار پایین‌تر است.

کلاس 1 سنا شامل 33 ایالت دربرگیرنده 75.2 درصد جمعیت، کلاس 2 سنا با 33 ایالت با 51.8 درصد جمعیت و کلاس 3 سنا با 34 ایالت با 72.6 درصد جمعیت امریکاست. ایالت‌های کالیفرنیا با جمعیت حدود 40 میلیون، نیویورک و فلوریدا هر یک با 20 میلیون، پنسیلوانیا و اوهایو از دیگر ایالت‌های پرجمعیت در این دوره شرکت ندارند. به علاوه، ایالت پرجمعیت تگزاس دهه‌هاست کرسی‌های سناتوریش کاملا در کنترل جمهوری‌خواهان است و معمولا حزب دموکرات انرژی خود را روی این ایالت‌ها که به ایالت‌های قرمز معروف هستند، نگذاشته و بر ایالت‌های معروف به خاکستری متمرکز می‌کند. شایان ذکر است تا به امروز انتخابات کلاس 2 سنا عموما به نفع جمهوری‌خواهان به پایان رسیده است. مطابق برخی برآوردهای تحلیل‌گران احتمالا جمهوری‌خواهان خواهند توانست 4 تا 8 کرسی جدید را از آن خود کنند و برتری خود در سنای امریکا را تثبیت کنند.

ادامه دارد...

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها