امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۶:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12245
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۹
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی در دومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال مجری ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی در دومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر بیان دیدگاه‌ها و نظراتش درباره مقوله فرهنگ، ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع)، رحلت حضرت امام خمینی(ره) و سالگرد واقعه پانزده خرداد اظهار داشت: در تعریف فرهنگ باید گفت فرهنگ تجلی باورها و رفتارهای یک جامعه است.

نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم تصریح کرد: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و بر اساس این آیه شریفه «کسانی که خداوند به آنها امکانی می‌دهد نماز را برپا می‌دارند و زکات را ترویج می‌کنند» این دولتی که تشکیل می‌شود، ان‌شاءالله دولت هدایت باشد.

وی افزود: رئیس‌جمهور، وزرا و مسئولین باید خود اسوه فرهنگ اسلامی باشند به طوریکه رفتار آنها این القاء را کند که این دولت خود بیش از همه به باورهای مردم عمل می‌کند.

ولایتی افزود: آسیب‌شناسی از وضعیت موجود این است که آثار رشوه‌خواری، تبعیض، کارهای ناروا، مشکلات اخلاقی و مسائل مربوط به اعتیاد و مشکلات دیگر را در جامعه می‌بینیم و بیش از هر چیز تبعیض است؛ همچنین استفاده از پارتی و پول در پیشبرد کارها از مشکلات فرهنگی موجود است.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با طرح این سؤال که در حال حاضر راه حل چیست، گفت: در کشور و تاریخ ما، فرهنگ اسلام و ایران مهمترین نگهبان هویت ایرانی و اسلامی بوده است؛ 70درصد تربیت افراد در خانواده و در دبستان شکل می‌گیرد.

وی گفت:‌ همه تحولات در تاریخ معاصر بعد از حمله مغول، مقاومتی بوده که در داخل کشور و توسط مکتب‌خانه‌ها و تربیت خانوادگی شکل گرفت.

ولایتی ادامه داد: برای اینکه جلوی این مشکلات فرهنگی را بگیریم، باید در خانواده ایجاد مصونیت کنیم، زیرا خانواده ما بر اساس نظریات تافلر و هانگ‌تینتون مورد هدف قرار دادند و اگر خانواده ما مورد هدف قرار گیرد مهمترین مشکل مقاومت فرهنگی ما یا فرهنگ مقاومتی مثل اقتصاد مقاومتی در معرض خطر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بنابراین ایجاد مصونیت در خانواده تلاش در جهت شکل‌گیری و قوام خانواده مثل تسهیل ازدواج و ایجاد شغل و تلاش در جهت پایدار کردن خانواده‌ها و توجه کامل به آموزش و پرورش بسیار مهم است.

ولایتی افزود: در کشورهایی مثل سنگاپور و کره جنوبی مهمترین کار برای پیشرفت حتی کارهای اقتصادی به حوزه آموزش و پرورش خود پرداختند به ویژه دبستان؛ 50 درصد معلمان در دبستان تدریس می‌کنند و هیچ گاه ما ندیدم برای افتتاح یک دبستان جشن بگیرند اما برای افتتاح مسائل کم‌اهمیت‌تر کارهایی صورت می‌گیرد که شایستگی برای آن کار ندارد.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: اهمیت دادن به خانواده و آموزش و پرورش از مقدمات مصون‌سازی فرهنگی است.

حدادعادل در پاسخ به ولایتی گفت: بنده در رابطه با اظهارات آقای ولایتی نظر خاصی ندارم.

حسن روحانی در پاسخ به ولایتی اظهار داشت: مسئله هویت ایرانی و اسلامی برای ما بسیار مهم است و برای پاسداری از این هویت ابتدا باید تسهیلاتی فراهم کنیم تا کارهای فرهنگی فاخر مورد توجه و در اختیار مردم قرار بگیرد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هویت ایرانی سلایق چند نفر نیست، چرا که ایران دارای تنوع قومی، مذهبی و دینی است، افزود: ما باید به همه این سلایق متنوع توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این فرهنگ متنوع زیر چتر اسلامیت ـ ایرانیت قابل جمع است، با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چرا کالاهای فرهنگی ما امروز مصرف ندارد، یادآور شد: این مسئله یا به گرانی برمی‌گردد یا به اینکه این کالاها بر اساس ذائقه مردم نیست.

روحانی با اشاره به مفاخر و مشاهیر ایرانی تصیرح کرد: آنها نه تنها برای ایران بلکه برای کل پارسی‌زبانان باید معرفی شوند چرا که این مفاخر به عنوان سفیران فرهنگی و دیپلماسی عمومی باید مورد بهره‌برداری قرار گیرند، درحالی که کمتر اینگونه است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به لزوم توجه به فرهنگ جهانی ادامه داد: در دنیای امروز تعاملات و ارتباطات در سطح وسیعی قرار دارد و باید در دنیای رقابت فرهنگی امروز هویت خود را حفظ کنیم.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به صحبت‌های ولایتی گفت: هیچ نکته‌ خاصی ندارم.

محسن رضایی در نقد سخنان ولایتی درباره فرهنگ، گفت: جا داشت آقای ولایتی به این مطلب بپردازد که نقش اقتصاد در فرهنگ چه هست و اگر نقشی ندارد، مشکل چیست؟

وی افزود: معلمی که ماهی 600 هزار تومان حقوق می‌گیرد و گرانی‌ها به او فشار آورده، وقتی می‌رود سر کلاس و معادله فیزیک می‌نویسد، اسم پسر خودش را نیز در لابه‌لای معادلات فیزیک روی تخته سیاه می‌نویسد؛ چون ذهنش درگیر مشکلات اقتصادی خودش است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر همین اساس از ولایتی خواست پاسخ دهد مسأله اقتصاد در فرهنگ چه تأثیری دارد؟

ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها