امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۰۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122529
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۶
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدعلی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات در نشست خبری که صبح امروز در مورد دلیل مسمومیت ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدعلی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات در نشست خبری که صبح امروز در مورد دلیل مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان شهر زاهدان گفت: حدود 300 بشکه فایبرگلاس خالی به منظور پر کردن سوخت شست‌وشو شده و بقایای ماده شیمیایی موجود در آن وارد فاضلاب شهری شد و این موضوع روز شنبه هفته جاری موجب مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان این شهر که مدرسه‌شان در نزدیکی محل شست‌وشوی بشکه‌ها بود شد.

وی افزود: بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع ستاد بحران استان و وزارت بهداشت برای پیگیری وارد قضیه شدند و به موقع به موضوع رسیدگی کردند به طوری که خوشبختانه مشکل خاصی ایجاد نشد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در مورد ترکیبات شیمیایی موجود در بشکه‌ها اظهار داشت: در ابتدا مطرح شد که در این بشکه‌ها سموم کشاورزی موجود بوده که پس از بررسی سازمان کشاورزی زاهدان روی بشکه‌ها برچسب‌هایی دیده شد و برای بررسی بیشتر این برچسب‌ها به سازمان حفظ نباتات ارسال شد.

باغستانی تصریح کرد: ظاهرا ترکیبات موجود در بشکه مربوط به کمپانی هندی به نام  Sterling Auxiliaries-PTV-LTبوده که بر روی این برچسب کلمه دیگری به نام Mdea وجود داشت و پس از بررسی توسط شیمیدان‌های سازمان مشخص شد که این ترکیب ام متیل دی اتانول آمید نام دارد.

بر اساس بررسی برچسب چند نکته قابل توجه است از جمله اینکه این ماده یک ماده صنعتی بوده و میزان خلوص ترکیبات آن بالای 99 درصد بوده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار داشت: این بشکه‌های خالی 240 کیلوگرمی تولیدشان مربوط به ماه 7 سال 2011 و تاریخ انقضای آنها سال  2012 بوده که خالی بودن بشکه‌ها حاکی از آن است که قبل از انقضا مواد موجود در آن به مصرف رسیده است.

وی اظهار داشت: بررسی ترکیب نشان می‌دهد که ترکیب موجود در بشکه یک ترکیب حد فاصل یا حلال در مصارف صنعتی مثل رنگرزی، تولید مواد شوینده، تولید مواد جلادهنده و حتی مصارف داروسازی داشته و در تولید آفت‌کش‌ها استفاده می‌شده است.

باغستانی اظهار داشت:  اصلی‌ترین استفاده‌ای که از ترکیب موجود در بشکه‌ها انجام می‌شده در صنایع پالایش گاز طبیعی بوده به طوری که این ترکیب ، CO2 را از گاز طبیعی می‌گیرد و  همچنین گاز ترش را به گاز شیرین تبدیل می‌کند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه یکی از مصارف ترکیبات شیمیایی موجود در بشکه‌ها آفت‌کش عنوان شده بود، گفت: با صحبت‌هایی که با تولید‌کنندگان آفت‌کش‌ها  صورت گرفت مشخص شد که تولید‌کنندگان از این ترکیب در تولید آفت‌کش‌ها استفاده نمی‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: ترکیب موجود در بشکه‌ها به تنهایی خطرساز نبوده ولی ترکیب ماده شیمیایی موجود در آن باعث تولید اکسیدنیتروز می‌شده و گاز متصاعد از آن باعث مسمومیت در انسان می‌شود.

باغستانی افزود: با بررسی‌های انجام شده فرضیه وجود آفت‌کش‌های نباتی در این بشکه‌ها از نظر ما رد شد و بحث وجود آفت‌کش‌ها و سموم کشاورزی کاملا منتفی است.

وی با بیان اینکه ظاهرا این بشکه‌ها از مکانی حدفاصل تهران- قم به زاهدان منتقل شده است، گفت: ما بر روی کارخانه‌های تولید‌کننده سموم کشاورزی نظارت کامل را داریم و معمولا هشدارهای لازم به کارخانه‌ها در خصوص رعایت احتیاط داده می‌شود و هر کدام از ظروف کشاورزی به روشی خاص باید امحاء شود.

باغستانی اظهار داشت: از نظر حقوقی وزارت بهداشت و درمان باید این قضیه را پیگیری کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار