امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122568
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۶
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق طی بیانیه‌ای در خصوص اعزام نیروی پیشمرگه به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق طی بیانیه‌ای در خصوص اعزام نیروی پیشمرگه به کوبانی صادر کرد.

در این بیانیه که نسخه ای از آن برای خبرگزاری «کردپرس» ارسال شده است، روند اعزام نیروی پیشمرگه برای حمایت و پشتیبانی از مدافعان عین‌العرب در مقابله با داعش تشریح شده است.

بارزانی در آغاز ضمن اشاره به اینکه داعش نه تنها یک گروه رادیکالی دینی است بر نژادپرست بودن این گروه نیز تاکید می کند و حملات آنها به منطقه کردستان و کُردهای سوریه را دلیلی برای اثبات این مدعا می‌داند.

وی وضعیت و شرایط جغرافیایی کوبانی را دلیلی دانست که کمک رسانی مستقیم به مدافعان کُرد در مقابل داعش را برای منطقه کردستان غیر ممکن کرده بود و در این باره به تلاش های اربیل برای کمک به‌ کوبانی اشاره می کند و مداخله ائتلاف جهانی ضد داعش در جنگ کوبانی و هدف قرار دادن مواضع این گروه تروریستی و اقدام هواپیماهای آمریکایی در ارسال کمک های نظامی منطقه به مدافعین کُرد سوری را تأثیرگذار و شایان تقدیر دانست.

در بخشی از بیانیه بارزانی به روند اعزام  پیشمرگه به کوبانی اشاره شده و آمده است: اعزام نیروی پیشمرگه به کوبانی بدون موافقت ترکیه و همکاری این کشور و آمریکا ممکن نبود، جناب «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی به من اطلاع دادند که توافق با ترکیه برای اعزام نیروی پیشمرگه به کوبانی از طریق خاک این کشور نزدیک است، پس از چندین نشست چند جانبه میان مسئولان آمریکا، ترکیه و منطقه کردستان، به صورت رسمی به ما اطلاع داده شد که آنکارا با اعزام نیروی پیشمرگه از خاک ترکیه موافقت کرده و آمریکا هم حمایت خود را از این تصمیم اعلام کرده است.

در ادامه آمده است: پس از این توافق، موضوع به جریانات سیاسی منطقه کردستان اطلاع داده شد و از پارلمان درخواست شد مجوز قانونی اعزام نیرو به کوبانی را صادر کند زیرا بر اساس قانون، اعزام نیرو به خارج از مرزها، باید با موافقت پارلمان صورت گیرد.

رئیس منطقه کردستان همچنین به مذاکرات خود با حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) در رابطه با اعزام نیرو به کوبانی اشاره کرده و اعلام می دارد: به PYD اطلاع دادیم که آمادگی اعزام نیرویی بزرگ از پیشمرگه ها به کوبانی را داریم، و آنها در جواب اعلام کردند که نیازی به نیرو برای جنگ ندارند، بلکه نیازمند نیروی پشتیبانی هستند و به همین دلیل و بنا به درخواست آنها تصمیم به اعزام نیروی پشتیبانی به کوبانی گرفته شد.

فرمانده کل نیروهای مسلح منطقه کردستان تاکید می کند که نیروی پیشمرگه‌ای که هم اکنون به کوبانی اعزام شده است فقط نیروی پشتیبانی است.

همچنین آمادگی منطقه کردستان برای اعزام نیروهای بیشتر به کوبانی در صورت نیاز و درخواست از اربیل برای این منظور را اعلام می کند.
انتهای پیام/غ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار