امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122573
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۶
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در تاشکند، همایشی بین‌المللی با موضوع گسترش همکاری‌ها در منطقه دریاچه «آرال» برای پایین آوردن پیامدهای زیست محیطی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در تاشکند، همایشی بین‌المللی با موضوع گسترش همکاری‌ها در منطقه دریاچه «آرال» برای پایین آوردن پیامدهای زیست محیطی روند خشک شدن این دریاچه روزهای 28-29 اکتبر (6-7 آبان‌ماه سال جاری) با حضور «علی مردانی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان، هیات‌های رسمی کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و نمایندگان از بیش از 20 کشور خارجی و سازمان‌های بین‌المللی در شهر «اورگنج» مرکز استان «خوارزم» واقع در کرانه دریاچه آرال برگزار شد.

بر اساس این گزارش،«رستم عظیم‌اف» معاون اول نخست‌وزیر و وزیر دارایی ازبکستان در مراسم افتتاحیه این همایش بین‌المللی، پیام «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان را برای شرکت‌کنندگان این همایش قرائت کرد.

رئیس جمهوری ازبکستان در پیام خود بر تمرکز تلاش‌های جامعه جهانی برای اجرایی برنامه‌ها و طرح‌ها مبنی بر بهبود شرایط محیط زیست منطقه دریاچه آرال و همچنین گسترش بیش از پیش همکاری‌های بین المللی جهت کاهش پیامدهای منفی فاجعه محیط زیستی این منطقه تاکید کرد.

در این همایش همچنین پیام تصویری«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد در حمایت از این دریاچه و همکاری‌های زیست محیطی پخش گردد.

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این همایش با اشاره به اینکه کمبود آب در منطقه علاوه بر پیامدهای فاجعه آمیز محیط زیست موجب درگیری‌ها نیر می‌شود، گفت: جامعه جهانی برای جلوگیری از چنین درگیری‌هایی باید همکاری‌های بین‌المللی را بیش از پیش گسترش دهد.

«کریستیان فریس باخ» افزود: سازمان ملل متحد در این خصوص، با سازمان‌های مدنی، سازمان‌های علمی و دیگر ارگان‌های مربوطه بیش از پیش همکاری می‌کند و با همراهی با یکدیگر می‌توانیم در زمینه تخفیف پیامدهای فاجعه دریاچه آرال با بیش از 16 میلیون جمعیت، دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

در همین حال، «شویچی مرات» مدیر منطقه‌ای بانک جهانی در آسیای مرکزی گفت: موضوع آب یک مساله پیچیده است و رشد کشورهای آسیای مرکزی در گرو نگهداری و بهره‌برداری عاقلانه از منابع آب است.

برخی از کارشناسان بر این باورند در منطقه‌ای که تنش‌ها بر سر تقسیم منابع آب شدت گرفته است، خشک شدن دریاچه آرال بدترین بحران زیست محیطی است که به دست بشر ایجاد شده است.

این امر پیامدهای قابل توجهی برای زندگی انسان‌ها به همراه دارد و باعث نابودی صنعت ماهیگیری و سایر صنایعی که زمانی رشد خوبی داشتند می شود.

هر سال، ده ها هزار تن گرد و غبار آغشته به نمک از بستر خشک شده دریا با وزش باد به حرکت در می‌آید که این امر روی سلامتی افراد تاثیر می‌گذارد.


انتهای پیام/ز
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها