امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122580
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۶
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار فارس در دمشق، از زمان آغاز بحران در سوریه تا به امروز حوزه تعلیم و تربیت در این کشور اعم از معلمان دانش آموزان و موسسات آموزشی آن ...

به گزارش خبرنگار فارس در دمشق، از زمان آغاز بحران در سوریه تا به امروز حوزه تعلیم و تربیت در این کشور اعم از معلمان دانش آموزان و موسسات آموزشی آن هدف توطئه‌ها و حملات دشمنان قرار گرفته است به گونه‌ای که تاکنون سه هزار مدرسه تخریب و یک هزار مدرسه هم تعطیل شده و به مراکز پناهندگی آوارگانی مبدل شده که تروریسم آنها را مجبور به گریختن از شهر و دیار خود و پناه بردن به مکان‌های امن کرده است.

این در حالی است که آموزش و پرورش در سوریه به رغم همه حملات خرابکارانه علیه مدارس و دانش آموزان که تازه‌ترین آن حادثه خونبار در حمص سوریه بود ثابت قدم و با پشتکار خوبی ایستادگی کرده است.

دو فقره انفجار قبل عید قربان اخیر در منطقه «عکرمه» شهر حمص، دانش آموزان را به خاک و خون کشید؛ در انفجار نخست یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی جمعی از دانش آموزان و مردم محله منفجر شد و هنگامی که مردم در محل انفجار جمع شدند عامل انتحاری دیگری خود را منفجر کرد که به شهادت و زخمی شدن شمار زیادی منجر شد و تا مدت‌ها اجساد متلاشی شده برخی از کشته‌ها قابل شناسایی نبود.

با این وجود اراده دانش آموزان سوری برای زندگی و علم آموزی بر مرگ و جهل غالب آمده و پس از پایان تعطیلات عید قربان دانش آموزان حمص به سر درس و کلاس خود بازگشتند، اگرچه خنده و شادی آنها با حزن از دست دادن شماری از دوستان و همکلاسی هایشان در هم آمیخته بود.

دانش آموزان سوری امیدوار با عمل به فرمایشات رهبرشان برای داشتن کشوری خالی از تروریسم و کشتار و ترسیم آینده روشنی برای سوریه در سنگر علم و دانش تلاش می‌کنند.

حدود 4 میلیون و 300 هزار دانش آموز و دانشجو در سراسر استان‌های سوریه از سپتامبر گذشته سال تحصیل جدید خود را آغاز کردند.

«هزاوان الوز» وزیر آموزش و پرورش سوریه هم در آغاز سال تحصیلی تاکید کرد که بخش آموزش و پرورش با عزمی پایدار و شکست ناپذیر، باوری محکم و یقین مثال زدنی نسبت به صلاحیت مدرسان، آموزگاران و کارمندان و آگاهی آنان در تثبیت فرهنگ نور در برابر فرهنگ تاریکی و تقویت وابستگی به میهن برای مقابله با دنباله‌روی از دیگران، مأموریت خود را انجام می‌دهد.

 در همین حال یک مقام وزارت آموزش و پرورش سوریه به خبرنگار فارس تاکید کرد: این وزارتخانه برای تضمین سلامت جان دانش آموزان و تکرار نشدن حوادث انفجارهای تروریستی بخصوص علیه فرزندان محصل سوری، تدابیر شدیدی اتخاذ کرده که شامل ممانعت از پارک خودروها در اطراف مدارس یا بازرسی مدارس و وضع مقررات برای ورود خانواده ها و مهمانان به مدارس است.

به همین منظور در راستای حمایت از حوزه آموزش و پرورش سوریه جامعه مدنی با همکاری دولت طرحی با عنوان «حق من علم آموزی است» به اجرا گذاشته که هدف آن توزیع لوازم و مایحتاج تحصیل برای چهارصد هزار دانش آموز سوری، ترمیم پنجاه و دو مدرسه در 10 استان و در نظر گرفتن بورس تحصیلی برای دانشجویان دانشگاهی است که از خانواده های شهدای جنگ هستند.

اعتقاد دختران و پسران جوان سوریه به تحصیل و علم آموزی موجب شده که با ارتش و دولت در برابر چالش ها و حملات تروریستی مقاومت کرده و در برابر گروه های مسلح سر تسلیم فرود نیاورند.

بر اساس تحقیقی که اخیرا پایگاه خبری «کریستین ساینس مانیتور» آمریکا کرده است از بین هر پنج مدرسه در سوریه یکی از آنها قابل استفاده نیست چرا که در حملات و درگیری های سوریه ویران یا پناهگاه آوارگان داخل کشور شده است.

این در حالی است که یک میلیون تن از کودکان آواره سوری در کشورهایی که به آنجا پناه برده اند به تحصیل خود ادامه نمی‌دهند.

بر اساس این مقاله مناطقی که بیش‌تر  در آنجا به تحصیل دانش آموزان لطمه خورده ، الرقه، ادلب، حلب، دیر الزور، حماه، درعا و ریف دمشق است که درگیری‌ها  شدیدتر جریان دارد و میانگین حضور دانش آموزان در برخی از این مناطق به حدود شش درصد رسیده است.

به گزارش فارس، سطح آموزش در دانشگاه‌های سوری هم پایین آمده بخصوص در مناطقی شامل حلب، حمص، ادلب، دیر الزور و رقه که شاهد درگیری‌های شدیدی است و در این مناطق بیش‌تر اساتید دانشگاه به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

مسئول یکی از دانشگاه‌های دمشق که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار فارس گفت: این را نمی توان رد کرد که حوزه آموزش عالی بیش از هر حوزه دیگری از بحران کنونی متاثر شده است و از لحاظ زیان‌های مادی زیربناهای دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، آموزشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها تخریب شده و ادامه تحصیل در آنجا دشوار است  و دانشجویان هم به دلایل مختلف ترک تحصیل کرده‌اند، برخی از تهدیدها و حملات تروریستی وحشت دارند و برخی به نیروهای ارتش برای مبارزه با تروریست‌ها ملحق شده‌اند و برخی هم که آواره شده یا به مناطق امن تر پناه برده‌اند اما مقاومت دانش آموزان و دانشجویان سوری در برابر همه این چالش‌ها برای ادامه تحصیل مثال زدنی است.

وی در عین حال به تصمیم وزارت آموزش عالی سوریه اشاره کرد که اجازه داده دانشجویان دانشگاه‌های واقع در مناطق درگیری بتوانند در هر دانشگاه دیگری غیر دانشگاه خود ادامه تحصیل دهند.

این مسئول وزارت آموزش عالی سوریه گفت: دولت سوریه بر اعزام دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به خارج از کشور و بخصوص کشورهای دولت شامل چین، روسیه، هند، ایران و کشورهایی در شرق اروپا و آمریکای لاتین اهتمام زیادی دارد.

وی این گام را راه حل شکست تحریم‌هایی دانشت که کشورهای اروپایی مثل فرانسه، آلمان، انگلیس و دیگر کشورها علیه وزارت آموزش عالی سوریه اعمال کرده اند.

در عین حال ادامه پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی و همچنین تحصیلات تکمیلی در سوریه علائم حیاتی و توانمندی جامعه‌ای را می‌رساند که دشمنان منابع و ثروت‌های مادی و معنوی آن را با کشتار و تخریب هدف گرفته اند.

سوزان دانشجوی دانشکده رسانه دمشق در این باره به خبرنگار ساینس مانیتور گفت: بیش‌تر دانشجویان به خاطر حضور افراد مسلح در مناطق محل سکونتشان قادر نیستند خود را به دانشگاه برسانند و می‌توان گفت دانشگاه‌های پایتخت به نسبت دانشگاه‌های دیگر مناطق همچون حمص از تعطیلی کمتری برخوردار است.

در عین حال سلیمان دانشجوی دانشکده مهندسی در دمشق در گفت‌وگو با مانیتور کاهش سطح آموزشی در دانشگاه های دمشق را اندک خواند و گفت همین میزان اندک کاهش سطح آموزشی هم مربوط به حضور دانشجویان پناهجو از دیگر استان‌ها همچون حمص، درعا و حلب است که دانشگاه‌های دمشق ظرفیت این تعداد زیاد دانشجو را ندارد و در عین حال دانشجویان برای رسیدن به کلاس پست‌های ایست و بازرسی و تهدیدهای تروریست‌ها را پشت سر می‌گذارند.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها