امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12260
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۹
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در این همایش که با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان در محل ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، در این همایش که با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان در محل این دانشگاه و با حضور مسؤلین دانشگاه، چهره‌های سیاسی و علمی و دانشجویان برگزار شد، «علی نجفی» سفیر کشورمان در قرقیزستان پیرامون نقش مردم در اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) سخنرانی کرد.

وی با اشاره به نظام مردم‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران، به تبیین ویژگی‌های اندیشه امام خمینی(ره) در خصوص نقش مردم در حکومت از جمله حق و تکلیف مردم و آگاهی و بصیرت آنها در تعیین سرنوشت خود، پرداخت.

نجفی با اشاره به انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری در ایران، دستاوردهای کشورمان در ابعاد مختلف را برشمرد.  

«جمعه بیک‌اف» نماینده مجلس قرقیزستان نیز در سخنانی، اتکاء ایران به توانمندی‌های خود را الگویی برای دیگر کشورها دانست.

«کبریایی‌زاده» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنانی به تبیین مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی در اندیشه امام و توجه ایشان به محرومان جامعه، پرداخت.

«توی چوبک‌اف» رئیس دانشکده «ماناس‌شناسی» قرقیزستان نیز با اشاره به آثار ماندگار حماسه شاهنامه و ماناس، شناخت اندک 2 ملت نسبت به یکدیگر را یادآور شد و بر توسعه روابط ایران و قرقیزستان در ابعاد مختلف تأکید کرد.

«کیتای بیک آتوروف» رئیس گروه فلسفه دانشگاه آرابایف در سخنرانی خود، تأثیر فلسفی و معنوی نامه امام خمینی(ره) به «گورباچف» را مورد بررسی قرار داد.

«آرماشوف» مشاور و استاد دانشگاه «محمود کاشغری» نیز به بررسی تأثیرات انقلاب اسلامی در جهان پرداخت.

وی بر ضرورت شناخت بیشتر ابعاد شخصیت امام خمینی(ره) تأکید و ایشان را رهبر معنوی جهان دانست.

«پان کوا» دکتری علوم تربیتی و استاد دانشگاه آرابایف نیز انقلاب اسلامی ایران را از مهم‌ترین وقایع قرن بیستم برشمرد و به بررسی حقوق زنان در اندیشه امام خمینی(ره) پرداخت.

آقای «عظمت‌اف» معاون دانشکده فلسفه دانشگاه مذکور نیز در سخنانی به بررســی اندیشه‌های فلسفی و عرفانی و ماوراء‌الطبیعه در اشعار امام خمینی(ره) پرداخت.

«گلنارا قربان بایوا» رئیس دانشکده تاریخ و حقوق اجتماعی دانشگاه آرابایف در سخنان خود، نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه را در اندیشه امام خمینی(ره) تشریح کرد.

«عبدالدایف دوشن حاجی» رئیس مرکز اسلامی «دل موراگو» نیز در سخنانی به ابعاد شجاعت امام خمینی(ره) در مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت.

وی محدودیت‌ها و تأثیرات منفی شوروی سابق بر اندیشه‌ها و شعائر دینی مردم را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در پرتو نظام اسلامی و علیرغم همه فشارهای بیگانگان، به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است.

«بروم بایوا» نماینده قبلی مجلس و عضو «شورای آمبودزمان» قرقیزستان نیز به گسترش اندیشه‌های امام خمینی(ره) در جهان و همچنین پیوستگی مردم و حکومت و باور امام خمینی(ره) به مردم پرداخت.

وی با اشاره به مشاهدات خود در ایران، وضعیت پیشرفت‌های کشورمان و حقوق زنان در ایران را ستود.

«سلیمان غایب‌اف» رئیس دانشگاه «چوی» نیز با تمجید از خودباوری ملت ایران، بر توسعه روابط ایران و قرقیزستان در پرتو اشتراکات تاریخی و فرهنگی 2 کشور تأکید کرد.

در این نشست که با استقبال قابل‌توجه دانشجویان و اساتید مواجه شد، فیلم کوتاهی در رابطه با امام خمینی(ره) پخش گردید.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها