امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12265
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۹
تعداد بازدید: 115
به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «گاردین»، «صارم رامائو» از اساتید زبان انگلیسی در یکی از دانشگاههای ترکیه و یکی از معترضان اعتراضات اخیر ...

به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «گاردین»، «صارم رامائو» از اساتید زبان انگلیسی در یکی از دانشگاههای ترکیه و یکی از معترضان اعتراضات اخیر ترکیه گفت: مردم فقط می‌خواهند بتوانند خود را ابراز کنند اما «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر این کشور خواهان یک رژیم دیکتاتوری و مستبد می‌خواهد و ما این خواسته را رد می‌کنیم و این دلیل اعتراضات ما است.

« اونور آیگونس»، مشاور 29 ساله ترک در خصوص این اعتراضات تصریح کرد: من و دوستانم به طرز فزاینده‌ای احساس کردیم که در ترکیه سرکوب شده‌ایم اما این اعتراضات الهام بخش بوده است. اکثر مردم هرگز از نظر سیاسی هیچ فعالیتی نداشتند.

وی که در تظاهرات مختلف ترکیه شرکت کرده بر این باور است که خشونت‌ بیش از اندازه پلیس که در میدان «تقسیم» استانبول به نمایش گذاشته شد، غیرسازنده بود و منجر شد تا افراد بیشتر و بیشتری به خیابان‌ها بیایند و این خشونت نتوانست معترضان را مهار کند.

آیگونس تصریح کرد: من برای اولین بار مورد حمله گاز اشک‌آور قرار گرفتم و تمامی این خشونت‌ها مرا بیش‌ از اندازه مصمم کرد.

بر اساس این گزارش، گروه بزرگی از دانشجویان ترکیه در اعتراضات خود بنیانگذار ترکیه مدرن را تکریم داشتند و شعار می‌دادند: :«ما سربازان مصطفی کمال» هستیم و آنها دست نوشته‌هایی را به دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: ما نمی‌کشیم، ما کشته نمی‌شویم، ما سربازان هیچ‌کس نیستیم» که این شعارهای جنبش ضدنظامی‌گری در ترکیه بود که آنها با خود حمل می‌کردند.

گاردین افزود، پرچم‌های جنبش حامیان محیط زیست، بنرهای رنگین‌ کمان، پرچم‌های «آتاتورک»، «چه‌گوآرا»، اتحادیه‌های مختلف تجاری به پارک گزی زینت بخشیده است.

آیگونس تصریح کرد: ما نه ضداسلام و نه ضد سکولار هستیم. تمامی گروههای جامعه اینجا حضور دارند. این اولین باری است که چنین رخدادی به وقوع پیوست است. من بسیار هیجان‌زده هستم.

بر اساس این گزارش، گروهی از زنان معترض نیز در حالیکه پرچم‌هایی را با تصویر آتاتورک نیز بر دست داشتند، گفتند: ما امروز به سرکار نمی‌رویم و رئیس ما از این اعتراضات حمایت می‌کند. ما اینجا هستیم زیرا ما از این دولت که تلاش می‌کند آزادی ما را محدود کند، خسته شدیم. دیگر بس است. ما فرزندان مصطفی کمال آتاتورک، بزرگترین رهبر تمامی زمانها،هستیم.

گاردین افزود که برخی معترضان در خصوص لحن رو به افزایش ملی‌گرایانه اعتراضاتی است که بعنوان تجمع آرام در اعتراض به قطع درختان در یک پارک کوچک آغاز شد.

عصر روز یکشنبه هفته جاری، برخی از خبرنگاران تا حدودی با فعالان کرد که پرچم‌های «عبدالهه اوجلان» رهبر محبوس «پ ک ک» را در میدان تقسیم به دست داشتند، درگیر شدند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها