امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122654
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۶
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام رئیس سازمان حفظ آثار ارتش به همراه سرهنگ سید بهزاد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام رئیس سازمان حفظ آثار ارتش به همراه سرهنگ سید بهزاد میراحمدی معاون انتشارات و رسانه سازمان حفظ آثار ارتش از مؤسسه انتشاراتی «روایت فتح» بازدید کرده و با حسن علایی مدیرعامل مؤسسه انتشاراتی روایت فتح و نعمت‌الهی مسئول بخش رسانه‌ای مؤسسه به گفت‌وگو نشستند.

* علایی: اهتمام ویژه روایت فتح به چاپ کتاب درباره شهدای ارتش

در ابتدای این جلسه حسن علایی مدیرعامل مؤسسه انتشاراتی روایت فتح پس از معرفی این مؤسسه، بیان داشت:  یکی از مجموعه‌های 12 گانه روایت فتح به نام «آسمان»، به صورت ویژه به شهدای ارتش اختصاص دارد که تاکنون کتاب‌هایی از شهیدان بابایی، فکوری، یاسینی،‌ ستاری، یاسینی و دوران در این مجموعه به چاپ رسیده‌ است.

وی اضافه کرد: مؤسسه انتشاراتی روایت فتح در مجموعه‌های دیگر نیز به شهدای ارتشی اهتمام ویژه‌ای داشته است، که از جمله آن می‌توان به کتاب شهیدان عباسی و آبشناسان به روایت همسر شهید از مجموعه کتاب‌های «نیمه پنهان»، اشاره کرد.
 
 
* گلفام: لزوم زنده نگه‌داشتن فرهنگ مکتوب دفاع مقدس

در ادامه این دیدار امیر سرتیپ دوم ابراهیم گلفام رئیس سازمان حفظ آثار ارتش درباره این سازمان، گفت: سازمان حفظ آثار در حوزه‌های مختلف کار می‌کند. برگزاری تجلیل و بزرگداشت، کارهای فرهنگی و فیلم‌سازی. برنامه‌های ترکیبی و غیره، یکی از مهمترین فعالیت‌های این سازمان جمع‌آوری تاریخ دفاع مقدس چه در زمینه اسناد مکتوب و چه در قالب تاریخ شفاهی است.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت در زمینه زنده نگه‌داشتن فرهنگ مکتوب دفاع مقدس، بیان کرد: دفاع مقدس در طی هشت سال برای کار کردن، بسیار جا دارد و فقط هم بحث تاریخ نیست، همچنین در خصوص شهدا وقتی صحبت می‌کنیم نباید مبالغه کنیم. اگر مبالغه کنیم قشر دانشگاهی و بچه‌های دانشجو می‌گویند، این شهدا دست نیافتنی هستند.

* در تعریف شهید، نباید او را دست نیافتنی قلمداد کرد

گلفام ادامه داد: اگر می‌خواهیم تعریف شهادت کنیم، نباید شهید را دست نیافتنی قلمداد کنیم، به گونه‌ای که من همیشه به جوان‌ها می‌گویم که اگر جنگی شود، شما بهتر از آنها خواهید بود چون ما قسمتی از زندگیمان در درون طاغوت بود و شما در جمهوری اسلامی.

وی افزود: هدف اصلی همه رزمنده‌ها در دفاع مقدس این بود که دشمن را بیرون برانند و همه فقط به خاطر شهادت نمی‌رفتند. پیروزی ما در بیرون راندن دشمن بود که در این راه رزمنده‌های ما به شهادت هم می‌رسیدند.

* نبود اطلسی برای نشان دادن عدم پیروزی ایران در عملیات‌های جنگ تحمیلی

رئیس سازمان حفظ آثار ارتش با بیان اینکه دفاع مقدس یک کار عملی و فنی است، گفت: حضرت رسول (ص) برای پیروزی در جنگ‌ها نظیر جنگ احد، برنامه‌ریزی کردند. ما در بعضی از عملیات‌ها حتی با برنامه‌ریزی قبلی هم شکست خوردیم، اما ما هیچ اطلسی نداریم که عملیاتی که ما پیروز نشدیم را نشان دهد. ما نیاز به نویسندگان آزاد داریم که این واقعیت‌ها را نشان دهد. ما همیشه دشمن را احمق نشان دادیم و عملیات را همیشه پیروز نشان می‌دهیم. اینجاست که این سوال پیش می‌آید پس چرا جنگ هشت سال طول کشید؟ این به خاطر این است که ما فقط بخشی از حقیقت را نشان می‌دهیم.
 
وی اضافه کرد: ما باید در نوشته‌ها دقت کنیم، که استناد رعایت شود تا نظر شخصی داده نشود. و برای استناد بیشتر اطلاعات باید حتماً به سازمان‌های ذی‌ربط مراجعه و اطلاعات صحیح دریافت شود.

گلفام با اشاره به شهدای کمتر نام برده شده، عنوان کرد: معتقدم ما باید به دنبال شهدایی باشیم که کمتر روی آنها کار شده است که از این شهدا در ارتش کم نداریم.

وی در رابطه با همکاری با روایت فتح در زمینه نشر ارزش‌های دفاع مقدس، افزود: ما بانک‌های اطلاعاتی خوبی داریم که می‌توانیم در همکاری با روایت فتح کارهایی انجام دهیم که همه اقشار را جذب کنیم. این کار جذب نوقلمان در روایت فتح کار بسیار خوبی است. امیدواریم شما در حوزه انتشارات و رسانه موفق باشید.

* نعمت‌الهی: نیاز توجه به تولید کتاب و فیلم‌های مستند در حوزه دفاع مقدس

نعمت‌الهی مسئول بخش رسانه‌ای روایت فتح در ادامه این مراسم به ارائه توضیحات تکمیلی در خصوص فرم و محتوای محصولات روایت فتح و همچنین استقلال در این تولیدات را بیان کرد و گفت: موضوع دفاع مقدس این روزها موضوع حساسی است به گونه‌ای که یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز پرداختن به نشر ارزش‌های این حوزه است.

وی ادامه داد: در این راستا هر دو مؤسسه می‌توانند همکاری و مشارکت خوبی داشته باشند و آثار مستندی چه در قالب کتاب و چه در قالب فیلم‌های مستند ارائه دهند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها