امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12266
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۹
تعداد بازدید: 181
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به منطقه «آتامراد» ترکمنستان، به منظور شرکت در مراسم مذکور رئیس جمهور افغانستان ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به منطقه «آتامراد» ترکمنستان، به منظور شرکت در مراسم مذکور رئیس جمهور افغانستان و تاجیکستان به دعوت همتای ترکمن خود به استان «لباب» ترکمنستان که هم مرز با کشور افغانستان است، سفر کردند.
 مراسم کلنگ‌زنی احداث راه‌آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکسان در بخش ترکمنی آن در منطقه آتامراد(کرکی سابق) با شروع عملیات احداث خط‌آهن «آتامراد-امام نظر( ترکمنستان)-آکینه–آندخوی (افغانستان)» که فاز اول خط‌آهن سه‌جانبه مذکور محسوب می‏‌شود، با حضور سران 3 کشور، سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم ترکمنستان، جمع زیاد از مقامات رسمی محلی و مردم عادی برگزار شد.
 رئیس جمهور ترکمنستان در مراسم کلنگ‌زنی خط‌آهن مذکور در سخنانی تأکید کرد که آغاز عملیات احداث این خط‌آهن یک حادثه تاریخی و طرحی مهم در منطقه است.

قربانقلی بردی‏ محمداف تصریح کرد: ترکمنستان از نظر جغرافیایی از موقیعت مهمی در زمینه حمل‌ونقل بین‌المللی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برخوردار است و ساخت خط‌آهن مذکور نیز جوابگوی منافع همه کشورهای ذینفع در آن می‌باشد.
 وی اضافه کرد: ساخت و راه‌اندازی این خط‌آهن سه‌جانبه نقش مهمی در احیا و بازسازی کشور افغانستان خواهد داشت و به نوبه خود در همگرایی منطقه‌ای کشورهای ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان مفید خواهد بود.

رئیس جمهور ترکمنستان تأکید کرد: ترکمنستان در ساخت خطوط راه‌آهن منطقه‌ای و بین‏‌المللی از تجربه کافی برخوردار است که در این زمینه می‌توان به خط‌آهن «تجن–سرخس–مشهد» و نیز خط‌آهن «ایران–ترکمنستان-قزاقستان» که چندی پیش قسمت قزاقستانی آن رسما راه‏‌اندازی شد، اشاره کرد.
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حاضر در مراسم آغاز عملیات ساخت خط‌آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز در سخنانی گفت: امروز برای مردم افغانستان،ترکمنستان و تاجیکستان یک روز بسیار مهم و افتخارآمیز است زیرا گامی مهم برای ایجاد یک زندگی مرفه و آینده‌ای بهتر برای کشورهای منطقه برداشته شد.

وی گفت: مبتکر ساخت خط‌آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان در واقع رئیس جمهور ترکمنستان است و با تلاش و پیگیری جدی وی بعد از 2 ماه از امضا یادداشت‌تفاهم ساخت این خط‌آهن در «عشق‏‌آباد» در نورور امسال، ما اکنون در مراسم کلنگ‌زنی آن هستیم.
 وی با تأکید بر اهمیت ملی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خط‌آهن مذکور، تصریح کرد: این خط‌آهن فرصتی را ایجاد می‏‌کند که تجارت و اقتصاد منطقه رونق پیدا کرده و محوله‌های این منطقه براحتی از طریق آن به چین و سایر مناطق جهان برسد.

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد که کابل برای اتمام به موقع این خط‌آهن در داخل افغانستان کلیه تلاش و کوشش خود را به کار خواهد بست و اطمینان کامل دارد که این طرح محقق خواهد شد.
 رئیس جمهور تاجیکستان نیز در سخنان خود تأکید کرد که این طرح برآورده‌کننده آرمان و اهداف مردم منطقه است و یکی از اولین طرح‌های منطقه‌ای است که با مشارکت 3 کشور منطقه ساخت آن آغاز می‌شود.

امامعلی رحمان گفت: خط‌آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکسان عامل مهمی برای تحکیم و تقویت روابط و همکاری‏‌ها بین ملت‌های منطقه و کشورهای ذینفع در آن می‌باشد.

وی افزود: کشوری که عرصه انرژی و حمل‌ونقل خود را توسعه ندهد، موفق نیست و نمی‏‌تواند ترقی کند. به همین دلیل نیز کشورهای ذینفع در طرح مذکور با اطمینان و اراده نیک اجرای آن را آغاز می‏‌کنند.
وی گفت: دولت ترکمنستان در اجرای طرح‌های منطقه‌‏ای و بین‏‌المللی پیشتاز می‏‌باشد و حرف و عمل آن توأم است و ما باید از ترکمنستان یاد بگیریم که چنین طرح‌هایی را از حالت حرف و روی کاغذ درآورده و برای عملی شدن آنها سریعتر گام برداریم.

وی تاکید کرد: دولت تاجیکستان نیز به نوبه خود حداکثر تلاش خود را خواهد کرد که خط‌آهن مذکور در موعد مقرر ساخته شده و به بهره‌برداری برسد.
سخنان رؤسای جمهور ترکمنستان ،افغانستان و تاجیکستان درباره طرح خط‌آهن مذکور در حالی است که هیچ کدام آنها به میزان اعتبارات تخصیصی، چگونکی اجرا، منابع تأمین مالی و موعد مقرر و مدت زمات راه‏‌آندازی آن اشاره‏‌ای نکرده‌اند.

بخش ترکمنی این خط‌آهن بیش از 125 کیلومتر بوده و با عنوان «آتامراد-امام نظر (ترکمنستان)–آکینه–آندخوی(افغانستان)» نامیده می‌شود که 85 کیلومتر آن در خاک ترکمنستان و 35 کیلومتر نیز در خاک افغانستان بوده و قرار است ترکمنستان با اعتبارات خود 35 کیلومتر مذکور در خاک افغانستان را نیز اجرا کند.

یادداشت‌تفاهم میان ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان در زمینه احداث راه‌آهنی که این 3 کشور را به یکدیگر متصل کند در آخرین روز اسفندماه سال گذشته در حاشیه برنامه تجلیل از جشن بین‌المللی نوروز در عشق‌آباد به امضا رسید.

رؤسای جمهور ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان ضمن امضای این سند هر یک با اشاره به اهمیت این طرح، آن را زمینه مناسبی در جهت ساخت زیربنایی حمل‌و نقل و ارتباطات منطقه‌ای برشمردند.

ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان ایجاد این بخش راه‌آهن را برای منافع هر 3 کشور شرکت‌‌کننده و به منظور توسعه بیش از پیش همکاری‌های سودمند و همچنین برای افزایش میزان حمل‌ونقل کالا میان کشورهای منطقه، مهم عنوان می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها