امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122680
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۶
تعداد بازدید: 475
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بروجرد، ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) در نقاط مختلف جهان با برپایی مراسم متنوع همراه است.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بروجرد، ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) در نقاط مختلف جهان با برپایی مراسم متنوع همراه است.

در کشور ایران، ضمن رواج داشتن آداب و رسوم تقریبا یکسان در همه شهرها و روستاها، تنوع بسیاری در برنامه‌های عزاداری این ماه بر حسب فرهنگ‌های محلی دیده می‌شود.

آئین سوگواری محرم در بروجرد از گذشته‎های دور بسیار متنوع و چشمگیر بوده است و به ویژه در قرن جاری با حضور علمای بزرگی چون آیت‌الله العظمی بروجردی، نجفی بروجردی، کشفی و... از شور و حال گسترده‎ای برخوردار بوده است.

از مهمترین برنامه‎های محرم در بروجرد می‎توان به برپایی سقاخانه و تکیه‎های عزاداری، مراسم چهل منبر، تعزیه خوانی، کتل‎های واقعه عاشورا و خره‎مالی اشاره کرد.

محله‎های صفا، بحرالعلوم، جعفری، یخچال، دودانگه و قدغون محله‎های قدیمی شهر بروجرد است که از دیر باز آیین‎های عزاداری و سوگواری این ماه در آنجا برگزار می‌شده است.

*سقاخانه

یکی از مراسم مذهبی ویژه عاشورا و ماه محرم در شهر بروجرد و مناطق اطراف آن برپایی تکیه‌‌های عزاداری درخانه‌‌های شخصی است که به آنها سقاخانه گفته می‌شود، رسم است که با فرا رسیدن ماه محرم برخی از خانواده‌‌های بروجردی یک یا چند اتاق از منزل خود را با استفاده از پارچه‌های مشکی سیاهپوش می‌کنند و منبری چوبی با تعدادی چراغ کوچک در بالای اتاق قرار می‌دهند.

سقاخانه را قلیچ هم می‌گویند از آن‌رو که در گذشته به هنگام ورود به منزل و برای اطمینان از باز بودن سقاخانه و آمادگی میزبان رسم بوده با صدای بلند بگویند:"قلیچه یا قولوچه" و در صورت شنیدن "قلیچه" به خانه وارد می‎شدند، قولوچه به معنی تمام شدن زمان و به هر روی عدم پذیرش میهمان بوده است.

هم اکنون رسم است، با ورود به سقاخانه پیش از سلام و احوالپرسی با حاضران، گفته شود «بر قاتلان سیدالشهدا لعنت» و میزبان و حاضران نیز با گفتن «بیش باد» از میهمانان جدید استقبال می‌کنند.

برخی از خانواده‌ها سقاخانه‌های خود را بعد از ظهر و برخی دیگر شب باز می‌کنند و تا پاسی از شب میزبان میهمانان سیدالشهدا می‌شوند.

همچنین مرسوم است که همسایه‌ها چراغ، شیر، میوه، خرما، شیرینی و مواد دیگری را نذر سقاخانه‌های محل می‌کنند و به این ترتیب بخشی از هزینه برپایی سقاخانه را تقبل می‌کنند.

خواندن شعر در مدح شهدای کربلا و سینه زنی مختصر در بین آقایان و دعا برای شفای بیماران، گشایش کار حاضران و برآوردن حاجات میزبان و پذیرایی با چای، شیر، میوه، شیرینی و مانند آنها از برنامه‌های همه سقاخانه‌ها است.

در این تکایای خانگی نوای یا حسین تا چند خانه آن طرف‌تر به گوش می‌رسد و هر خانه که نوای یا حسین از آن بلند می‎شود، مردم و عاشقان سیدالشهدا به آنجا وارد شده و به عزاداری و دعا و مناجات و خواندن زیارت عاشورا و قرآن می پردازند.

گاهی اوقات هم دسته‎هایی کوچک از نوجوانان هر محله به راه می‎افتند و به سقاخانه‎ها سر زده و چند دقیقه‎ای را در هر خانه به سینه زنی و عزاداری می‎پردازند.

آنهائی که از صدای خوبی برخوردارند در این سقاخانه‌ها برای بقیه حضار در سوگ امام حسین (ع) و یاران صدیقش نوحه‌سرائی می‎کنند.

به هنگام خروج نیز رسم است، بگویند "اجرتان با سید الشهدا " و بعد به سقاخانه دیگری بروند.

نصب پرچم‌های سرخ، سبز و سیاه بر بام‌های خانه‌هایی که سقاخانه دارد از دیگر آیین این شهر است.

*سقاخانه ابوالفضل(ع)

از جمله سقاخانه‌های معروف بروجرد سقاخانه حضرت ابوالفضل العباس (ع) است که در یکی از مناطق قدیمی بروجرد واقع شده است، این سقاخانه در طول سال دایر بوده و مردم به زیارت آن می‌روند.

در ماه‌های محرم و صفر این سقاخانه حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد و قریب به یک هزار چراغ نفت سوز در آن روشن می‌شود.

در روز عاشورای حسینی (ع) سقاخانه ابوالفضل (ع) در بروجرد با صدها چراغ روشن پذیرای هزاران حاجتمند است که در بعد از ظهر عاشورا در مقابل سقاخانه برای گرفتن چراغ، به نیت گرفتن حاجت می‎ایستند به گونه‎ای که صاحب نذر با گرفتن یک چراغ نفت سوز نیت می‎کند که اگر تا محرم سال بعد حاجت بگیرد، یک چراغ دیگر بخرد و آن را به سقاخانه بیاورد.

*گل‌مالی

در گذشته در شهرستان بروجرد اینگونه مرسوم بوده که مردها ابتدا صبح عاشورا پس از ادای نماز صبح در مسجد سلطانی این شهرستان، به سمت حمام‎های عمومی شهر حرکت می‎کردند و در طول مسیر نیز ذکر می‎گفتند.

پس از آغشته کردن خود به خره، مدتی در کنار تنور حمام یا آتش کوچک بر پا شده در حمام، خره بدن خود را خشک می‌کردند، سپس مشغول سینه زدن در حمام می‌شدند.

پس از آن برخی بدن خود را شسته و برخی بنابر نذر خویش با تن خره گرفته به سمت منزل حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی (ره) حرکت می‎کردند.

در این هنگام در جوار منزل آیت‌الله العظمی مواهبی مشهور به آقا بزرگ، بازارچه فروش استکان و شمع بر پا شده و مردان و زنان دسته دسته پس از رفتن به منزل آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله نجفی‌بروجردی، به منزل آقای بزرگ رهسپار که در صبح عاشورا به مردم شهر صبحانه نذری می‎داد، می‎رفتند و هرکس یک استکان چای هم در آنجا گیرش می‎آمد، آن استکان را به نذر برای خود برمی‎دارد و نذر می‌کرد اگر مرادش برآورده شد، سال دیگر صبح عاشورا یک دست استکان نذری به خانه آیت‌الله مواهبی هدیه ببرد.

 

از خاک سرخ الک شده، گل شلی درست می‎کردند و گلاب هم تویش می‎ریختند و به آن خره می‎گفتند، سپس این تغارها را می‎گذاشتند درب مسجد و مردم که رد می‎شدند از آن به گوشه کلاه یا شانه خود می‎زدند، همچنین زنجیرزن‎ها در روز عاشورا به سر و صورت خود خره می‎مالیدند.

مراسم گل مالی هم اکنون نیز یکی از رسوم رایج در شهرستان بروجرد است و روز عاشورا پیر و جوان با گلی ترکیب شده از خاکی نرم و گلاب ناب خود را یک رنگ می‎کنند. بدین ترتیب عده‎ای در حوضچه‎های گل می‎ایستند و به بقیه در گل مالی کردن تنشان کمک می‎کنند.

بعد از این کار جلوی آتش می‎ایستند، تا خشک شوند و یادشان آید که از خاک ساخته شده و به خاک بازمی‎گردند.

*تعزیه دوطفلان مسلم

تعزیه طفلان مسلم یک نمایشنامه تراژیک (تعزیه) کاملا منحصر به فرد است که در ایام محرم توسط دسته‌های ویژه‌ای در بروجرد اجرا می‌شود.

طی شب‌های اول تا دهم محرم این تعزیه هر شب سه چهار بار در خانه‌های مختلف، سقاخانه‌ها و تکیه‌ها اجرا می‌شود و در روزهای تاسوعا و عاشورا همزمان با سایر هیئت‌های عزادار، هیئت‌های دوطفلی هم به حرکت در خیابان‌ها و در مقابل مردم می‌پردازند.

تعزیه دوطفلان مسلم زبانی آهنگین دارد و جملاتی که خوانده می‌شود، عمدتا شعرگونه و دارای وزن و به نوعی نقالی شبیه هستند.

شخصیت‌های اصلی داستان شامل دوطفلان مسلم، دو چوپان نیکوکار، حارث و عبیدالله، حاکم کوفه، است.

لباس دوطفلان مسلم سبز رنگ است و لباس حارث قرمز رنگ، چوپانان نیز شولای نمدین همراه با کلاه نمدی بر سر می‌کنند.

ویرایش بلندتری از این تعزیه نیز وجود دارد که عمدتا همراه با نواختن نی است و از موسیقی محلی تبعیت می‌کند، آوازهای معروف به دشتی همراه با نغمه نی به زیبایی اجرا می‌شوند.

*اماکن مذهبی و زیارتگاه‌های بروجرد در ماه محرم

اماکن مذهبی شهرستان بروجرد در ایام محرم نیز پذیرای زائران حسینی است.

حرم امامزاده ابوالحسن (ع) بروجرد که آن را به حضرت زین العابدین (ع) منسوب می‌دانند در این ایام پذیرای صدها زائری است که هر کدام با نیت برآورده شدن حاجت آن را زیارت می‌کنند.

خواندن زیارت نامه‌ها به ویژه زیارت عاشورا، روشن کردن شمع و بستن قفل و پارچه به ضریح مبارک در این مکان معنوی دراین ایام برپا می‌شود.

در نزدیکی این آرامگاه نیز سقاخانه ابوالفضل بروجرد سال‌ها است که مردم حاجتمند را به سوی خود می‌کشاند که خیل عظیم زائران در ماه محرم بیش از هر زمان دیگری است.

آرامگاه امام‌زاده زواریجان در پنج کیلومتری شمال شهر بروجرد و بر فراز تپه‌های مشرف بر شهر، یکی دیگر از امکان مذهبی این شهرستان است که حاجتمندان بنا به خلوص و نیت قلبی خود در این آرامگاه با خواندن نماز حاجت و روشن کردن شمع، دل‌های گرفته خود را صیقل داده و با ریختن اشک به یاد غربت امام حسین (ع) به آرامش می‌رسند.

بنای تاریخی و مذهبی امامزاده جعفر(ع) بروجرد نیز که در میان گورستانی کهن و در یکی از محله‌های قدیمی شهرستان واقع شده از دیرباز مورد احترام و توجه خاص شهروندان بروجردی بوده است و در ایام محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی نیز هیات‌های مذهبی و دستجات عزاداری به نشان احترام از این مکان عبور می‌کنند.

بناهای امامزاده قاسم (ع)، خالدبن علی، دو خواهران، محسن ابن علی و امامزاده ابراهیم روستای ولیان از دیگر بناهای مذهبی بروجرد است که در این روزها مملو از حاجتمندانی می‌شوند که با دلی صاف و پر از خلوص آنها را زیارت می‌کنند.

==============

  گزارش از حسین کردی

==============

انتهای پیام/2304/گ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها