امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122709
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 14
فرهاد عصارزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان انوع سردرد اظهار داشت: سردردها به اولیه، ثانویه و

فرهاد عصارزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان انوع سردرد اظهار داشت: سردردها به اولیه، ثانویه و نوراژیا تقسیم می‌شوند. سردرد ناشی از خونریزی زیر عنکبوتیه جزو سردردهای ثانویه است و در حالی که برای سردردهای اولیه علتی پیدا نمی‌کنیم این سردرد علت مشخص دارد.

وی افزود: سردرد ناشی از خونریزی زیر عنکبوتیه که آن را تحت عنوان تاندرکلاب می‌شناسیم از زمان شروع تا حداکثر شدت کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد و به اصطلاح رعد‌وبرقی خوانده می‌شود.

* بیمار باید سریع بستری شود

این نورولوژیست با تأکید بر اقدام‌های فوریتی در مواجهه با چنین بیمارانی گفت:‌ اگر بیمار اظهار داشته سردردی مانند رعدوبرق در سرش احساس کرده است باید بستری و بررسی شود.

وی ادامه داد: سردرد ساب‌آراکنوئید علل مختلفی دارد و شایعه‌ترین علت آن تروما یا ضرباتی است که به سر وارد می‌شود در این حالت دیواره رگ به اصطلاح باد می‌کند و شل می‌شود که موجب خونریزی زیر عنکبوتیه مغز می‌شود. معمولاً بیماران می‌‌گویند احساس کردم چیزی در سرم پاره شد یا کسی با پتک بر سرم کوبید. شدت این سردرد آنقدر زیاد است که معمولاً به بدترین سردرد زندگی تعبیر می‌شود.

* سردردی که ممکن است بیمار را بی‌هوش کند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: چنانچه تابلوی سردرد شدید باشد بیمار بی‌هوش می‌شود اما در موارد خفیف‌تر اظهار می‌کند که سردرد شدیدی دارد. معمولاً بیماران اعلائم سکته مغزی که عموم مردم آنها را می‌شناسند را بروز نمی‌دهند و دست‌‌ها و پاهای‌شان به یک اندازه دچار سنگینی می‌شود. مبتلایان معمولاً سفتی گردن، کاهش سطح هوشیاری و کما را تجربه می‌کنند.

* مراقب خونریزی دوباره باشید

این نورولوژیست گفت: درمان سردرد ناشی از خونریزی زیر عنکبوتیه به چیزی که آن را تهدید می‌کند، برمی‌گردد این تهدیدها شامل خونریزی دوباره، گرفتگی رگ، تشنج، هیدروسفالی و مشکلات شناختی است.

وی افزود: مهم‌ترین تهدیدی که باید به آن توجه کرد خونریزی دوباره است چرا که ممکن است از همان لحظه تا سال‌‌ها بعد اتفاق بیفتد در این حالت با روش آنژیوگرافی می‌توان استفاده کرد و بعد از آن نیز با روش‌های آندوواسکولار و جراحی مغزی برای بستن آنوریسم استفاده کرد.

*گرفتگی رگ می‌تواند موجب سکته مغزی شود

این متخصص مغز و اعصاب گفت: برخلاف خونریزی دوباره گرفتگی رگ زمانی مشخصی دارد که از 48 ساعت تا دو هفته بعد از خونریزی شانس ایجاد خونریزی دوباره وجود دارد.

معمولاً با روش TCD و آنژیوگرافی گرفتگی رخگ برطرف می‌شود با توجه به اینکه TCD روش کمتر تهاجمی است اقبال بیشتری دارد این روش نوعی سونوگرافی مغزی است که در آن عروق مغز دیده می‌شود. گرفتگی رگ در صورتی که تشخیص داده نشده و درمان نشود ممکن است موجب سکته مغزی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: چنانچه فرد دچار تشنج شود باید از داروهای ضد تشنج در مدت بستری استفاده کرد همچنین هیدروسفالی به دو صورت زودرس و دیررس ممکن است اتفاق بیفتد. در نوع زودرس فرد در زمان بستری ظرف چند روز دچار هیدروسفالی یا بزرگ شدن بطن‌های مغزی می‌شود و در نوع دیررس ماهها بعد هیدروسفالی ایجادمی‌شود که برای درمان معمولاً‌ از جراحی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: معمولاً از دارویی‌هایی مانند ملین‌ها و ضد اسپاسم عروقی به شکل خوراکی یا شربت برای درمان این بیماران استفاده می‌شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها