امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12273
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۹
تعداد بازدید: 117
به گزارش فارس، روزنامه «تودی زمان» ترکیه در خبری نوشت که «آندرس فوگ راسموسن» دبیر کل ناتو از مقامات ترکیه و تظاهرات کنندگان ضد دولتی در این کشور ...

به گزارش فارس، روزنامه «تودی زمان» ترکیه در خبری نوشت که «آندرس فوگ راسموسن» دبیر کل ناتو از مقامات ترکیه و تظاهرات کنندگان ضد دولتی در این کشور خواسته است که تا مسالمت آمیز بودن تظاهرات را تضمین کنند.

بر اساس این خبر، راسموسن روز گذشته (سه شنبه) در حاشیه نشست دو روزه وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل که گفته است که آزادی بیان یک فرد در اعلام دیدگاه های سیاسی اش یک ارزش دموکراتیک محسوب می شود که ائتلاف ناتو از آن استقبال می کند.

راسموسن به عنوان نخست وزیر سابق دانمارک که بر سر موضوع آزادی مطبوعات در گذشته با «رجب طیب اردوغان» اختلاف نظر داشته است، با رعایت احتیاط گفت که در سیاست داخلی ترکیه دخالت نخواهد کرد.

بر اساس این خبر، اردوغان در سال 2005 میلادی حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با راسموسن را که در آن زمان نخست وزیر دانمارک بود، بایکوت کرد تا به این وسیله اعتراض خود را به حضور خبرنگاران یک شبکه تلویزیونی که بر اساس گفته ترکیه، سخنگوی حزب کارگران کردستان «پ ک ک» بودند، نشان دهد. راسموسن در واکنش به این اقدام اردوغان از حق خبرنگاران برای حضور در کنفرانس حمایت کرد و گفت که این مربوط به آزادی مطبوعات است.

دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد که: من از تمام طرفین از جمله مقامات سیاسی و همچنین تظاهرات کنندگان در ترکیه می خواهم که مطمئن شوند که نمایان کردن دیدگاه های سیاسی اشان به روشی مسالمت آمیز برگزار می شود. بدیهی است که بخشی از ارزش های دموکراتیکی که ائتلاف ناتو بر اساس آن بنا شده، این است که مردم امکان بیان دیدگاه های خود را به صورت آزادانه و به روشی مسالمت آمیز داشته باشند.

ناآرامی های ضد دولتی در ترکیه از هفته گذشته و در اعتراض به طرح های نوسازی دولت آنکارا آغاز شد و تاکنون بیش از هزار و 700معترض در این کشور بازداشت شده اند اما با این حال نخست وزیر ترکیه تاکید کرده است که قصدی برای عقب نشینی از اجرای برنامه های نوسازی دولتش ندارد.

* استقبال راسموسن از کنفرانس مشترک آمریکا و روسیه برای حل بحران سوریه

در ادامه این خبر به اظهارات راسموسن درباره بحران داخلی سوریه اشاره شده است. دبیرکل ناتو در سخنرانی خود با این حور از کمک های نظامی روسیه به سوریه ابراز نگرانی کرد و مدعی شد که چنین کمک هایی که بر اساس تاکید مقامات روسیه بر اساس قراردادهایی تحقق عملی می یابند که پیش از شروع ناآرامی ها در سوریه بین مسکو و دمشق منعقد شده است، تلاش ها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران این کشور خاورمیانه ای را تضعیف می کند.

راسموسن همچنین با اعلام اینکه مسیر درست در قبال سوریه رسیدن به یک راه حل سیاسی است، از ابتکارات مشترک آمریکا و روسیه برای تشکیل کنفرانس بین المللی مشترک با هدف مذاکره جهت حل بحران سوریه استقبال کرد و گفت که برگزاری چنین کنفرانسی، بهترین فرصت برای همواره کردن مسیر به سمت یک راه حل سیاسی پایدار است.

راسموسن تاکید کرد که: من فکر می کنم که تمام طرف‌ها باید از فعالیت هایی که برگزاری این کنفرانس را به مخاطره می اندازد، خودداری کنند.

این مقام ارشد ناتو از دولت و مخالفان سوری خواست تا در این کنفرانس شرکت کنند. این در حالیست که به نظر می رسد در شرایط فعلی برگزاری این کنفرانس به دلایلی از جمله ناکامی مخالفان سوری برای تائید حضور در این گردهمایی، تا ماه جولای سال جاری میلادی به تعویق بیفتد.

بر اساس این خبر، ناتو همواره هرگونه مداخله نظامی در سوریه را رد اما با این حال سکوهای پرتاب موشک‌های پاتریوت را برای ترکیه علیه سوریه تامین کرده است.

راسموسن در ادامه اظهارات خود با محور سوریه گفت: اساسا هیچ تغییری در موضع ما وجود ندارد و وظیفه اصلی ناتو دفاع و حفاظت از مردم و قلمرو ترکیه است. ما بر این باوریم که مسیر حقیقی برای سوریه رسیدن به یک راه حل سیاسی است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار