امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12275
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۹
تعداد بازدید: 181
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نورالدین سعیداف» وزیر معارف تاجیکستان در دیدار با «علی اصغر یزدانی» معاون ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نورالدین سعیداف» وزیر معارف تاجیکستان در دیدار با «علی اصغر یزدانی» معاون وزیر آموزش و پرورش کشورمان با اشاره به این که از اول سپتامبر، سال تحصیلی در تاجیکستان آغاز می‌شود، خواستار کمک و حمایت کشورمان برای چاپ 10 کتاب ادبی با تیراژ مجموعا 400 هزار نسخه برای مدارس این کشور شد.

سعیداف با بیان همکاری‌های خوب تاجیکستان و ایران در زمینه چاپ کتاب، تبادل دانشجو و استاد، خواستار غنی‌تر کردن این همکاری‌ها شد.

وی با اشاره به نیاز کشورش به متخصصان رشته‌های مختلف علوم پایه، خاطرنشان کرد که در آینده تصمیم دارند هم تعداد مشخصی از آموزگاران و اساتید تاجیک را برای کسب تجربه و تخصص به ایران بفرستند و هم استادان باتجربه ایرانی را برای تکمیل کادر مؤسسات و مدارس تخصصی خود جذب کنند.

علی اصغر یزدانی معاون وزیر آموزش و پرورش کشورمان نیز گفت: درباره رسم‌الخط فارسی تاکنون چندین جلد کتاب تحت عنوان «بیاض ادبیات» برای کلاس‌های پایه‌های تحصیلی مختلف تاجیکستان توسط عناصر فرهیخته 2 کشور تدوین شده است.

یزدانی با اشاره به پیشگام بودن سازمان پژوهش کشورمان در همکاری در عرصه چاپ و نشر با کشور افغانستان، اظهار امیدواری کرد که که آن پیشنهادات در تاجیکستان نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به تجارب خوب کشورمان در زمینه علوم پایه، خاطرنشان کرد که ایران برای تبادل استاد با تاجیکستان آمادگی دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک، یک شعبه از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشورمان در تاجیکستان افتتاح شود.

«علی اصغر شعردوست» سفیر ایران نیز گفت که موضوع الفبای فارسی در تاجیکستان از مسائل دارای اولویت جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان این که تاجیکستان قانونی تصویب کرده که در مدت 10 سال الفبای اداری و مکاتبات رسمی این کشور از الفبای سیریلیک به الفبای نیاکان (فارسی) تغییر کند، ایران را تنها  کشوری دانست که می‌تواند در این مسیر به تاجیکستان کمک کند.

شعردوست با اشاره به چاپ کتاب آموزش ادبیات فارسی تحت عنوان «بیاض ادبیات» برای مدارس تاجیکستان توسط ایران، افزود: حمایت کشورمان می‌تواند در آموزش‌های کلاسیک آینده تاجیکستان تأثیرگذار باشد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها