امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۲۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122768
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 78
محمد سعید‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره آخرین جزئیات‌ خروج شناورهای مغروقه در خلیج‌ فارس و اروند بیان

محمد سعید‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره آخرین جزئیات‌ خروج شناورهای مغروقه در خلیج‌ فارس و اروند بیان کرد: اولویت خارج سازی مغروقه‌ها در اروند رود و کارون در حال حاضر ‌وجود دارد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون 63 فروند شناور مغروقه در اروندرود وجود دارد که از این تعداد 35 فروند در آب‌های داخلی کشور (سمت ایران) قرار دارد‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: تاکنون اقداماتی که به منظور خارج‌سازی شناورهای مغروقه انجام شده است، شامل خارج‌سازی سه فروند شناور در ‌سال جاری در اروندرود است؛ همچنین ‌هشت فروند شناور و اجسام مغروقه در کارون خارج‌سازی شده است.

* خارج‌سازی شناور مغروقه دهانه بندر مسافری شهید حقانی و مغروقه ورودی‌ بندر لنگه

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ‌تأکید کرد: ایمن‌سازی سایر مسیرهای دریایی در خلیج‌فارس از جمله مسیرهای مسافری دریایی از دیگر اقدامات سازمان بنادر است که هم اکنون نیز دنبال می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در همین راستا شناور مغروقه در دهانه ورودی بندر مسافری شهید حقانی و همچنین شناور مغروقه ورودی در بندر لنگه خارج‌سازی شده است و این اقدامات تا پاکسازی و ایمن‌سازی مسیرهای دریانوردی حسب ضرورت‌های مرتبط ادامه خواهد داشت.

وی این را هم گفت که البته هنوز در خور موسی‌ چند فروند مغروقه وجود دارد که باید خارج‌سازی شوند تا ایمنی سیر مسیر آبراهه‌ها را داشته باشیم.

* واگذاری آهن‌آلات حاصل از خارج‌سازی مغروقه‌ها به ستاد اجرایی فرمان امام

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره هزینه خارج‌سازی مغروقه‌ها در آبراهه‌های جنوب گفت: برای خروج مغروقه‌ها مبالغ سنگینی هزینه‌ نمی‌کنیم، زیرا طبق قانون، وقتی مغروقه‌ای بیرون کشیده می‌شود، از محل فروش آهن‌‌آلات آن، بخش عمده‌ای از هزینه‌ها تأمین‌ می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بخش عمده‌ای از این شناورها‌ی مغروقه بدون مالک هستند، در این راستا ستاد اجرایی فرمان امام خارج‌سازی را انجام و آهن‌آلات حاصل را در اختیار می‌گیرد، بنابراین سازمان بنادر و دریانوردی هزینه چندانی برای این کار نمی‌پردازد.

* پیگیری رفع مشکلات حقوقی و سیاسی تعیین CVC و مرز مشترک با عراق برای خارج‌سازی مغروقه‌‌های اروند

سعیدنژاد درباره تعیین CVC بین ایران و عراق و تعیین مرز برای خارج‌سازی شناور‌های اروند توضیح داد: در این‌باره فعالیت‌هایی در یکی از ستاد‌‌های وزارت امور خارجه در حال پیگیری است، مذاکرات با طرف عراقی انجام شده است و پیشرفت‌هایی درباره نقشه‌برداری داشته‌ایم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: این مذاکرات تا حصول نتیجه نهایی و تعیین تکلیف مسائل حقوقی و سیاسی توسط وزارت امور خارجه در حال پیگیری است و پس از رفع مشکلات حقوقی و سیاسی آمادگی بازگشایی دفتر هستیم و فعالیت خود را در اروند گسترش دهیم.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها