امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122770
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تفاهم نامه مشارکت مالی برای  احداث پالایشگاه گاز بیدبلند2 توسط شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تفاهم نامه مشارکت مالی برای  احداث پالایشگاه گاز بیدبلند2 توسط شرکت هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس و کنسرسیومی متشکل از 6 بانک ایرانی شامل بانک های ملی ، سپه ، تجارت ، ملت ، پارسیان و صنعت و معدن امضا شد.

هزینه اجرای این طرح حدود سه میلیارد دلار برآورد شده و هریک از بانک­ها در تفاهم بعمل آمده متعهد به تامین 350 میلیون دلار شده­ اند و بانک سپه که بعنوان مسئول سندیکای بانکی انتخاب شد متعهد به تامین  750 میلیون دلار است.

این پروژه با استفاده از گازهای خروجی از چاه­های گازی مناطق نفت خیز جنوب تامین کننده خوراک مورد نیاز طرح های آینده شرکت­های پتروشیمی بندر امام و گچساران خواهد بود.

با اجرای این پروژه 46 میلیون متر مکعب به حجم گاز تولیدی کشور افزوده خواهد شد.

عادل نژاد سلیم اخیرا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به آخرین وضعیت احداث بزرگترین پالایشگاه گازی ایران گفته بود: پس از آنکه وزیر نفت دستور داد، تا ساخت پالایشگاه گازی بید بلند 2 از شرکت انرژی سپهر گرفته و به هلدینگ خلیج فارس واگذار شود، جلسه‌ای با شرکت انرژی سپهر برگزار کردیم و پس از آن با شرکت ملی گاز ایران که 20 درصد سهم احداث را نیز در اختیار دارد، جلسه داشتیم و به تفاهم رسیدیم.

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس با اشاره به اینکه فرمول قیمت‌گذاری مشخص شده است، ادامه داد: هم اکنون منتظر تعیین قیمت و عقد قرارداد هستیم.

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس خاطرنشان کرد: پس از تعیین قیمت کار احداث آغاز خواهد شد، به نحوی که به نظرم کار احداث از یک یا نهایتا 2 ماه آینده آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه احداث پالایشگاه بیدبلند 2 نیاز به سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری دارد، اظهار کرد: تاکنون 400 میلیون یورو در این پروژه هزینه شده و با سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری هلدینگ، این پروژه ظرف مدت 3 سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اواسط خرداد ماه سال جاری به دلیل تاخیر چند ساله در توسعه پالایشگاه بیدبلند 2، بر اساس تصمیم هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی (وابسته به بانک صادارت) از توسعه این پالایشگاه تصویب شد و به دستور وزیر نفت کار احداث این پالایشگاه گازی به دلیل آنکه قرار است، خوراک پتروشیمی گچساران را تامین کند، به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد.

بنا بر این گزارش، شرکت ملی گاز و بانک صادرات ایران بهمن سال ٨٩ قراردادی امضا کردند که ساخت پالایشگاه بید بلند ٢ و واحد استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان را از سوی بانک صادرات (براساس سهم های یاد شده) شامل می‌شد.

عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه بید بلند 2 در سه سال گذشته تنها 3 درصد پیشرفت داشت که با اجرایی شدن این پروژه برای بیش از 7 هزار نفر اشتغال زایی خواهد شد.

فرآورش روزانه 5٧ میلیون متر مکعب گاز، تولید یک میلیون و 5٠٠ هزار تن اتان برای تحویل به پتروشیمی گچساران، همچنین تولید یک میلیون و 5٠٠ هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی) و 4٠٠ هزار تن مایعات گازی، محصولات پالایشگاه بیدبلند ٢ خواهد بود.

با بهره برداری از واحد استحصال اتان در پالایشگاه گاز پارسیان نیز سالانه یک میلیون و ٣٠٠ هزار تن اتان تولید و به پتروشیمی فیروز آباد تحویل داده خواهد شد؛ تولید سالانه یک میلیون و یکصد هزار تن گاز مایع، دیگر محصول این پالایشگاه است.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها