امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122772
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 80
به‌ گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سالانه بیش از 250 میلیارد کیلووات ‌ساعت انرژی الکتریکی در کشور مصرف می‌‌شود که بیش از 30 درصد آن به ...

به‌ گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سالانه بیش از 250 میلیارد کیلووات ‌ساعت انرژی الکتریکی در کشور مصرف می‌‌شود که بیش از 30 درصد آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.

یخچال از لوازمی است که سهم قابل‌ توجهی از مصرف برق مشترکان خانگی را به ‌خود اختصاص می‌دهد.

بررسی یک نمونه تجربی نشان می‌دهد که با جایگزینی یخچال پربازده با یخچال پرمصرف، می‌توان در یک دوره دو ماهه مجموع مصرف برق یک اشتراک خانگی را بین 450 تا 500 کیلووات ‌ساعت در هر دوره کاهش داد که در این صورت، مبلغ قبض برق به یک ‌سوم کاهش می‌یابد.

تصویر مقایسه بین دو قبض برق یک مشترک خانگی در دوره ‌های مشابه که به جایگزینی یخچال پرمصرف خود با یک یخچال کم‌مصرف و پربازده اقدام کرده است، نشان می‌دهد با به ‌کارگیری توصیه ‌های مدیریت مصرف انرژی، می ‌توان از اتلاف منابع قابل ‌توجهی انرژی و هزینه‌های مترتب بر آن در طول سال جلوگیری کرد به‌ گونه‌ای که با تعویض هر دستگاه یخچال، ضمن کاهش مصرف و هزینه برق، در طول دو سال سرمایه‌‌ گذاری انجام‌شده برای تعویض این تجهیز خانگی را مستهلک کرد.

بر اساس این تجربه عملیاتی، می‌توان در طول یک سال حدود 2700 کیلووات‌ ساعت در مصرف برق هر مشترک خانگی صرفه ‌جویی کرد.

با توجه به این که هر لیتر سوخت معادل 3.5 کیلووات ساعت برق است و هر مشترک برق با استفاده از یخچال کم‌ مصرف و پربازده موجب صرفه ‌جویی 770 لیتر سوخت در سال می‌شود و با احتساب هر لیتر سوخت معادل 0.8 دلار، حدود یک‌ میلیون و 600 هزار تومان صرفه‌جویی از نگاه ملی صورت می‌گیرد.

اگر قیمت خرید یک یخچال معمولی پربازده دو میلیون و 500 هزار تومان درنظر گرفته شود، بازگشت سرمایه این اقدام کمتر از دو سال خواهد بود.

بر این اساس، اگر برنامه جایگزینی برای 10 میلیون دستگاه یخچال توسط بخش خصوصی انجام گیرد، موجب صرفه‌ جویی 27 میلیارد کیلو وات ساعت برق معادل حدود 10 درصد برق تولیدی کشور خواهد شد.

این رقم معادل تولید یک نیروگاه حدود 3700 مگاواتی است که برای ساخت آن بیشتر از پنج میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار