امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12278
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۹
تعداد بازدید: 119
به گزارش فارس به نقل از روزنامه «تودی زمان» ترکیه، صدها نفر از اعضای اتحادیه‌های تجاری ترکیه در میدان «تقسیم» استانبول، همان محلی که تجمع آغازین ...

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «تودی زمان» ترکیه، صدها نفر از اعضای اتحادیه‌های تجاری ترکیه در میدان «تقسیم» استانبول، همان محلی که تجمع آغازین معترضان ترکیه به قطع درختان پارک «گزی» آغاز شد، تظاهرات برپا کردند تا اعتراضات خود را به سیاست‌های دولت ترکیه نشان دهند.

اعتراضات ضد دولتی معترضان در ترکیه که در پی تخریب پارکی در میدان «تقسیم» استانبول آغاز و با درگیری‌ها در این میدان دامنه آن در چند روز گذشته به سطح ترکیه گسترش یافته است، همچنان ادامه دارد.
تظاهرات گسترده در سطح ترکیه که از روز جمعه گذشته آغاز شد و تاکنون نیز ادامه داشته است، در مرحله نخست در حمایت از تجمع کنندگان در پارک میدان «تقسیم» صورت گرفت و به تدریج این اعتراضات به تظاهرات ضد دولتی تبدیل شد و تظاهرات‌کنندگان هم‌اکنون خواستار استعفای «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه هستند.

این در حالی است که روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش کرد که گروههای مختلف جامعه ترکیه در این تظاهرات ضددولتی شرکت کردند به طوریکه، گروهی از زنان معترض نیز در حالیکه پرچم‌هایی را با تصویر آتاتورک نیز بر دست داشتند، گفتند: ما امروز به سرکار نمی‌رویم و رئیس ما از این اعتراضات حمایت می‌کند. ما اینجا هستیم زیرا ما از این دولت که تلاش می‌کند آزادی ما را محدود کند، خسته شدیم. دیگر بس است. ما فرزندان مصطفی کمال آتاتورک، بزرگترین رهبر تمامی زمانها،هستیم.

پس از آنکه «بولنت آرینج» معاون نخست‌وزیر ترکیه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تظاهرات اولیه در پارک «گزی» استانبول بجا و قانونی بوده است، سازماندهندگان تظاهرات سراسر ترکیه اعلام کردند که آنها از مقامات کشورشان می‌خواهند هرچه سریعتر اقدامات لازم را برای پرداختن به تقاضاهای آنها اتخاذ کنند و تأکید کردند که سرنوشت اعتراضات تا حد زیادی به واکنش دولت ترکیه به تظاهرات‌های در حال برگزاری بستگی دارد.

چندین نفر از اعضای گروه‌های سازماندهنده تظاهرات‌های ترکیه در مقابل خبرنگاران در «آنکارا» تجمع کردند و خود را بعنوان «نماینده» معرفی کردند و تصریح کردند که نامه‌ای را تهیه کردند و خواسته‌های خود را به عالی‌رتبه ترین مقام در دفتر نخست‌وزیر ترکیه ارائه کردند.

آرینج هم‌اکنون بعنوان نخست‌وزیر ترکیه فعالیت می‌کند زیرا «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه در تور آفریقای شمالی به سر می‌برد.

روزنامه تودی زمان ترکیه ادامه داد که سازمان‌دهندگان تظاهرات ترکیه از دولت خود می‌خواهند تأثیرات پروژه‌های خود بر محیط زیست را در نظر بگیرد و از مقامات ترکیه درخواست کرده‌اند تا درباره طرح‌های خود برای ساخت یک پل سوم بر فراز تنگه «بوسپوروس»، یک تنگه دوم در استانبول و یک فرودگاه سوم، تجدید نظر کند.

این سازماندهندگان می‌گویند که پارک گزی تقسیم باید دست نخورده باقی بماند و دولت باید طرح‌های خود برای بازسازی سربازخانه عثمانی را کنار گذارد و آنها همچنین طرح تخریب مرکز فرهنگی آتاتورک را نیز رد می‌کنند.

بر اساس این گزارش، معترضان از دولت می‌خواهند که استفاده از اسپری فلفل و گاز اشک‌آور را متوقف کند و تمامی مقاماتی که در خشونت‌های ترکیه مشارکت داشتند، اخراج شوند.

سازماندهندگان اعتراضات همچنین از زبان و لفاظی‌های اردوغان انتقاد کردند و او را به دلیل توهین به مردم ترکیه مورد انتقاد قرار دادند.

اردوغان، گروههای افراطی را به دلیل هدایت اعتراضات ترکیه مورد انتقاد قرار داد و معترضان را غارتگران خواند.

بر اساس این گزارش، سازماندهندگان تظاهرات ترکیه، اعلام کردند که دولت باید از استفاده از زبانی که بر این اصل است که او معترضان را نادیده می‌گیرد، خودداری کند.

سازماندهندگان تظاهرات همچنین اعلام کردند که تظاهراتی که در ترکیه آغاز شده است، در هر زمان ممکن قابل به پایان رسیدن است اما ابتدا باید به نیازهای آنها رسیدگی شود.

به گفته سازماندهندگان تظاهرات‌های ترکیه، دستکم 2 هزار و 319 معترض در آنکارا، استانبول، ازمیر، زخمی شده‌اند که مجموع زخمی ها در خشونت‌های سراسر ترکیه را به 4 هزار نفر افزایش داده است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها