امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122837
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 30
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ارتش بورکینافاسو در نشست خبری دولت و پارلمان این کشور را منحل کرد و با برقراری قوانین ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ارتش بورکینافاسو در نشست خبری دولت و پارلمان این کشور را منحل کرد و با برقراری قوانین منع آمد و شد در کشور درباره برگزاری هرگونه تظاهرات به شهروندان هشدار داد.

همچنین ارتش بورکینافاسو یک کمیته انتقالی نیز تشکیل داد تا پس از برکناری دولت و پارلمان مسئولیت اداره امور کشور را بر عهده بگیرد، هرچند ژنرال هانوور ترائوره رئیس ستادکل ارتش اعلام کرده که ارتش قصد به دست گرفتن اوضاع را ندارد. 

بر اساس اعلام خبرگزاری فرانسه، ژنرال هانوور ترائوره در نشست خبری‌اش اعلام کرد که کمیته انتقالی با مشورت با نیروهای سیاسی تشکیل شده و تاکید کرد که وظیفه شورای انتقالی بازگرداندن نظام قانون اساسی در مهلتی 12 ماهه است. 

این اقدام ارتش بورکینافاسو پس از ان صورت گرفت که معترضان در این کشور در طی اعتراضات روزهای اخیر خود با برگزاری تظاهرات مقر تلویزیون و پارلمان را به اشغال درآوردند و با بحرانی شدن اوضاع ارتش وارد عمل شد.

کشور بورکینافاسو در شمال غربی قاره آفریقا درحالی طی روزهای اخیر شاهد موجی از ناآرامی‌های خیابانی است که رئیس جمهور این کشور بلیس کمپائوره که از 27 سال قبل با یک کودتا نظامی به قدرت رسیده در نظر داشت با ارائه طرحی به پارلمان برای اصلاح قانون اساسی به دنبال این بود تا بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

این طرح بحث برانگیز خشم مردم را در این کشور فقیر آفریقایی که در طی ماه‌های اخیر در اعتراض به تورم هم دست به تظاهرات زده بودند،‌ برانگیخت و ارتش حالا برای کنترل اوضاع وارد عمل شده است هرچند برخی منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند که برخی از نیروهای ارتش هم به معترضان پیوسته‌اند.
رئیس‌جمهور بورکینافاسو خود نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام کناره‌گیری از قدرت، خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری طی 90 روز آینده شد.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها