امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122854
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان امروز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: محمد اشرف غنی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان امروز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: محمد اشرف غنی رئیس جمهور این کشور امروز در چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا(روند استانبول) که در «پکن» پایتخت جمهوری چین برگزار شد از طالبان خواست که به روند گفت‌وگوها بپیوندند.

وی از  دوستان بین‌المللی افغانستان خواست تا از روند گفت‌وگوهای صلح به رهبری افغانستان حمایت کنند.

محمد اشرف غنی به تعهد خود در ایجاد اصلاحات اقتصادی تاکید کرد و افزود:  افغانستان در دهه آینده به یک چهار راه ترانزیتی منطقه‌ای تبدیل می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان خاطر نشان کرد: گفت‌وگوی ما با بخش خصوصی کشور و عزم و تلاش‌های ما در زمینه تغییرات اقتصادی، باعث افزایش اعتماد مردم و شرکت‌های بین‌المللی شده و شرکت‌های بین‌المللی اینک اطمینان دارند که دروازه افغانستان به روی سرمایه‌گذاری باز می‌باشد.

اشرف غنی در ادامه تاکید کرد: برای جلوگیری از هدر رفتن دارایی‌های ملی افغانستان، یک سیستم قوی حساب‌دهی ایجاد خواهد کرد.

در این نشست «لی کیکیانگ» صدراعظم جمهوری چین نیز اظهار داشت: از آغاز نشست روند استانبول تا حال، این روند به یک مکانیزم خاص برای همکاری‌های منطقه‌ای به افغانستان مبدل شده و فرصتی را برای کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی برای توسعه همکاری‌ها با افغانستان در عرصه‌های مختلف به وجود آورده است.

وی افزود: پیشرفت این روند، کشورهای عضو را در زمینه تامین صلح پایدار، ثبات و رشد اقتصادی و اجتماعی در منطقه کمک خواهد کرد.

صدراعظم چین با توجه به اهمیت افغانستان به عنوان نقطه وصل جنوب، مرکز و شرق آسیا و همچنان احیای راه ابریشم، گفت: ایجاد افغانستانِ متحد، مترقی و عضو فعال جامعه بین‌المللی، آرزوی مردم افغانستان و به منفعت مشترک کشور های منطقه و جهان می‌باشد.

لی کیکیانگ در ادامه تاکید کرد: چین دوستی خود با افغانستان را ادامه داده و متعهد به همکاری‌های دراز مدت با این کشور در عرصه‌های مختلف، از جمله استقرار صلح در این کشور می‌باشد.

نشست قلب آسیا( استانبول) برای نخستین بار در سال 2011 در شهر استانبول ترکیه آغاز گردید.

دومین نشست روند در سال 2012 در افغانستان و سومین آن یک‌سال بعد(2013) در شهر «آلماتای» قزاقستان برگزار گردید.

در این نشست معمولا وزاری خارجه 14کشور آسیای مرکزی، شرق میانه و جنوب آسیا از جمله افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و امارات متحده عرب گردهم می‌آیند و روی موضوعاتی چون امنیت و همکاری‌های منطقه‌ای گفت‌وگو می‌کنند.

استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، آیتالیا، ژاپن، نروژ، پولند، اسپانیا، سوئد، بریتانیا و آمریکا و نیز 12 سازمان بین‌المللی از این روند پشتیبانی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار