امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 122894
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 28
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ نهم آبان ماه سالروز درگذشت سلمان هراتی است. وی در نهم آبان ماه سل 1365 در سانحه‌ای ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ نهم آبان ماه سالروز درگذشت سلمان هراتی است. وی در نهم آبان ماه سل 1365 در سانحه‌ای رانندگی بین تنکابن و لنگرود درگذشت. به همین مناسبت ایرج قنبری از دوستان مرحوم هراتی در گفت‌وگوی کوتاهی با فارس به بیان ویژگی‌های شخصیتی و ادبی سلمان پرداخت.

قنبری با اشاره به اینکه آشنایی من با مرحوم سلمان هراتی به سال 63 در جهاد سازندگی تنکابن باز می‌گردد، گفت: واسطه آشنایی ما آیت الله شیخ محمودی بودند. ایشان با توجه به علقه‌‌های ادبی بنده و آشنایی که با سلمان داشتند، ما را به هم معرفی کردند و رابطه دوستان ما از اینجا آغاز شد.بعدها با شکل گیری انجمن انجمن ادبی تنکابن که در محل کتابخانه عمومی شهر برگزار می‌شد و به مروز به یکی از قطب‌های ادبی شمال کشور تبدیل شد، بسیاری از شاعران از مازندران و گیلان در این انجمن رفت و آمد می کردند. مرحوم سلمان هراتی هم به دلیل اینکه محل کارشان در شهرستان لنگرود بود و رفت و آمد می کردند امکان حضور پیوسته و مداوم را در این انجمن نداشتند اما هر دو سه هفته یک بار در این انجمن شرکت می کردند. حضور در این جلسات و شعرخوانی به مرور باعث آشنا شدن بسیاری از شاعران و ادیبان با شخصیت ادبی و شعری ایشان شد و دعوت به حوزه هنری تهران نیز بر همین اساس شکل گرفت.

قنبری با تاکید بر اینکه روح ناآرام هراتی در کالبد او نمی گنجید و به نوعی بزرگ تر از زمانه اش بود افزود: او دردمند بود و درد داشت و سعی می کرد این حرف و درد خود را در قالب شعر و ادبیات به مخاطبان منتقل کند. این نوع نگاه را مثلا در شعر «یک قلم ناسزار به محتکر قربه الی الله» می توان دید. برای او بیش از آنکه قالب و فرم ادبی اهمیت داشته باشد، محتوا و مضمون اولویت داشت به همین علت می بینیم که اشعار ایشان در سال های اولیه چندان در قید و بندهای قواعد و ضوابط ادبی و شعری نیست و بعضا مشکلاتی نیز از این منظر دارد. من حتی یادم است اولین شعری را که در نخستین آشنایی مان برای من خواندند به شکل نثر نوشته شده بود حتی از نظر ظاهری نیز به شکل شعر و منظوم نوشته نشده بود.

قنبری در پایان با اشاره به این مطلب که هر چند مضمون شعر برای هراتی اولویت داشت اما به مرور قواعد ادبی و زیباشناسی شعری نیز برای او مهم شد ادامه داد: شما در آثار سال های اول شاعری هراتی این مقید نبودن به قالب های متداول ادبی را حس می کنید. در حقیقت در ابتدا شعریت مطلب برای سلمان اهمیت چندانی نداشت و معتقد بود که باید درد خود را بیان کند اما به تدریج که گذشت و بر تجربه ادبی و شعری اش افزوده شد و پخته تر شد، جنبه های زیباشناسانه ادبی و قواعد شعری نیز برای او اهمیت پیدا کرد. به همین علت آثار متاخر خود از این لحاظ با آثار متقدمش متفاوت است.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها